Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kabahat SuÇlarinda Yargilamanin Yenİlenmesİ

Yanıt
Old 25-12-2009, 17:02   #1
Avukat4

Varsayılan Kabahat SuÇlarinda Yargilamanin Yenİlenmesİ

Arkadaslar

Bİr Konuyla İlgİlİ GÖrÜŞlerİnİzİ Almak İstİyorum.
Karayollari TaŞima Kanunu HÜkÜmlerİne Aykiriliktan Dolayi Bİr MÜvekkİle Uygulanan İdare Para Cezalarine KarŞi YaptiĞimiz İtİrazlarimiz Kesİn Olarak Red Edİldİ.

Emsal Olmasi AÇisindan Uygulanan Cezalardan Sadece Bİrİnİ; Kanun Yararina Bozma Talebİyle Yargitaya GÖnderdİm Ve Yargitay Talebİmİzİ Hakli Buldu Ve Sulh Ceza Mahkemesİnİn Kararini Bozarak Cezanin Kaldirilmasina Karar Verdİ.

Ben Şİmdİ; Yargitayin Bozma Kararini Cmk 311/e Maddesİ GereĞİ Yenİ Bİr Olay Olarak GÖsterİp Yargilamanin Yenİlenmesİnİ Talep Edİp Uygulanan Ayni Nİtelİktekİ DİĞer Cezalarinda Kaldirilmasini Talep Etmek İstİyorum.

Esasen Kabahatler Kanununda Yargilamanin Yenİlenmesİ Konusunda Bİr DÜzenleme Olmamakla Bİrlİkte Cmk'nun Yargilamanin Yenİlenmesİyle İlgİlİ HÜkÜmlerİnİn Kabahatler Kanunu İÇİnde UyĞulanmasi GerektİĞİnİ DÜsÜnÜyorum.
Yukarda AÇikladiĞim Konu Hakkinda DeĞerlİ GÖrÜŞlerİnİzİ Ve Varsa Yardimci Olacak Yargitay Kararlarini Beklİyorum
Saygilarimla

Avukat ÖzgÜr AygÜn
Old 25-12-2009, 17:31   #2
Av.Şenel DELİGÖZ

Yargılamanın yenilenmesinin koşulları CMK.nun 311.maddesinde tek tek belirlenmiş olup anılan maddenin e bendindeki "yeni olaylar " kavramının, kanun yararına bozma hususunu kapsamayacağı gözetildiğinde, bu hususun yargılamanın yenilenmesi nedeni olarak kabul edilmesinin, madde metnine ve yasa koyucunun iradesine aykırı olacağı açıktır.
Old 26-12-2009, 19:54   #3
Av.MB

Sayın meslektaşım Avukat4

Cezalandırmanın gerekçesi ile Yargıtay'ın gerekçesini de yazarsanız bilgi sahibi oluruz. Teşekkürler
Old 27-12-2009, 13:37   #4
Avukat4

Arkadaslar

Benİm SormuŞ OlduĞum Olayda Termİnal Harİcİ Yolcu TaŞimaktan Dolayi MÜvekkİle 300 Tl İdarİ Yaptirim Cezasi KesİlmİŞtİ.

Ancak SÖyle Bİr Olayda Vardi Beledİye MÜvekkİle Termİnalden Yer VerememİŞtİ.

Ancak Sulh Ceza Mahkemesİ YaptiĞimiz İtİrazi Şeklİ SuÇ OlustuĞundan Dolayi Kesİn Olarak Red EtmİŞtİ

Ben MÜvekkİlİmİn Taksİr Derecesİnde De Olsa Kusuru Yoktur Dİye Kanun Yararina Bozmaya BaŞvurduĞumda Yargitay; Kabahat SuÇunun Unsurunun OluŞmadiĞi Belİrterek Hem Sulh Ceza Mahkemesİnİn İtİraz Üzerİne VerdİĞİ Karari Bozdu Hemde İdarİ Yaptirim Kararini Kaldirdi.

İlgİnÇ Bİr Olay

Ben Sİmdİ Yargitayin Emsal Kararini Kullanip DİĞer Kesİlen Ve Ayni Nİtelİkte Olan Cezalari Da İptal Ettİrmek İstİyorum

Aklima Gelen Yargilamanin Yenİlenmesİ

Sİzİn Akliniza Gelen BaŞka ÇÖzÜm Varsa PaylaŞalim

Saygilarimla

Avukat ÖzgÜr AylgÜn
Old 28-12-2009, 09:14   #5
Av.Şenel DELİGÖZ

Önceki yanıtımı yineliyorum. Bozma kararı ancak bundan sonraki cezalara itirazda kullanılabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi