Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Medeni Usul Hukuku ile ilgili yardım

Yanıt
Old 29-02-2012, 22:49   #1
Aslı Aydın

Önemli Medeni Usul Hukuku ile ilgili yardım

Merhaba,
Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim ve Medeni Usul Hukuku hocamız bizden uygulamadaki medeni usul hukuku ile ilgili küçük bir araştırma yapmamızı istedi. Bu sebeple siz hukukçu büyüklerimizden yardım edebilecek olanlar özel mesaj yolu ile bana veya arkadaşım Dilara Sönmez'e ulaşırlarsa çok mutlu oluruz.

Teşekkürler.
Old 01-03-2012, 13:33   #3
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Merhaba,
Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim ve Medeni Usul Hukuku hocamız bizden uygulamadaki medeni usul hukuku ile ilgili küçük bir araştırma yapmamızı istedi. Bu sebeple siz hukukçu büyüklerimizden yardım edebilecek olanlar özel mesaj yolu ile bana veya arkadaşım Dilara Sönmez'e ulaşırlarsa çok mutlu oluruz.

Teşekkürler.
Sayın Aslı Aydın;

01.10.2011 tarihinde Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle çok ciddi görüş ayrılıkları ve farklı bakış açılarından kaynaklanan ya da önceki kanun döneminde alışık olduğumuz dava süreçlerini ziyadesiyle zorlayan uygulamalara şahit olmaktayız.

Örnek vermem gerekirse, dün girmiş olduğum bir boşanma davasında dosyaya sunulabilecek başkaca bir delil bulunmadığı, kısacası dosyada araştırmanın sona erdiği safhada ben ve davacı müvekkilim boşanma kararının verilmesini beklerken sayın hakim HMK 186. madde gereğince davalıya son sözünün sorulması için müzekkere yazılmasına karar verdi. Esasen bu, doğru ve olması gereken bir uygulamaydı ancak tebliğ gerçekleşmiş olmasına rağmen davada hiçbir duruşmaya icabet etmeyen davalıya son sözünün sorulmasına ilişkin duruşma davetiyesi gönderileceğini -itiraf etmem gerekirse- beklemiyordum, bu hususun yeni kanunda dikkatimden kaçan noktalardan biri olduğunu o anda fark ettim.

Boşanma hükmünün verileceği konusunda müvekkil ile birlikte emin olduğumuz için beklentimiz gerçekleşmeyince yüzümüzün değiştiğini gören sayın hakim, "haklısınız, davalı bu zamana kadar duruşmalarda hazır bulunmamış ve muhtemelen yine gelmeyecek ama ne yapalım, maalesef yasal prosedüre uyarak bu şekilde ara karar oluşturmam gerekiyor" şeklinde bir açıklama getirerek bu düzenlemenin çok da yerinde olmadığına atıfta bulunmuş oldu.

Kısacası, medeni usul hukuku dersinizde uygulamaya dönük çalışmaya esas olabilecek mahiyette oturmuş, daha doğru söyleyişle Yargıtay kararlarıyla desteklenmiş bir uygulamadan bahsetmek henüz erken olacaktır. Dava çeşitleri, ıslah müessesinin yeni kanundaki görünümü, gider avansı tarifesine göre verilen kesin süreler gibi şu an ciddi sıkıntılara yol açan konular üzerinde durmanızı önerir, iyi çalışmalar dilerim..
Old 01-03-2012, 15:14   #4
Av.Yasemin AKYOL BAŞYAYLA

Alıntı:
Yazan Aslı Aydın
Merhaba,

Teşekkürler.

Sayın Aydın, takdir edersiniz ki Medeni Usul Hukuku dediğiniz şeyden ciltlerce kitap çıkıyor, ne tartışmalar yürütülüyor, bu nedenle en azından çalışmanıza eklemek istediğiniz ve bu anlamda fikirlerimizi paylaşmamızı istediğiniz başlıkları ya da soruları burada belirtirseniz, herkes elinden geldiğince cevaplar ve sizin için bayağı argüman yaratmış oluruz.
Old 06-03-2012, 22:18   #5
Dilara Sönmez

Alıntı:
Yazan Av.Yasemin Akyol
Sayın Aydın, takdir edersiniz ki Medeni Usul Hukuku dediğiniz şeyden ciltlerce kitap çıkıyor, ne tartışmalar yürütülüyor, bu nedenle en azından çalışmanıza eklemek istediğiniz ve bu anlamda fikirlerimizi paylaşmamızı istediğiniz başlıkları ya da soruları burada belirtirseniz, herkes elinden geldiğince cevaplar ve sizin için bayağı argüman yaratmış oluruz.

size özel mesaj attık,yardımcı olabilirseniz seviniriz.
Old 06-03-2012, 22:20   #6
Aslı Aydın

Yardım arayışımız halen devam etmekte.

Bu konuda yardımcı olabilecek hukukçu büyüklerimiz varsa eğer, özel mesaj yoluyla bize ulaşabilirlerse, kendilerine konu hakkında bilgi vermek bizim için daha uygun olacaktır.

Teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi