Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

rapor iptali

Yanıt
Old 19-01-2012, 01:26   #1
AKS DENİZLİ

Soru rapor iptali

ilk evvel yaşadığım ildeki devlet hastanesinden özürlü raporu aldım sonra aldığım raporun oranı düşük olduğu için itiraz ettim ve aynı ildeki diğer devlet hastanesine sevk edildim aynı oranı onaylayıp verdiler ( %19 ) özürlü raporu aldım ve bunu tamamen iptal ettirmek istiyorum nasıl yapabilirim.
(Not:sorunum sağ ayağım polio sekeli 3,5 cm kısa ve ince ve ek olarak belimde 4 adet fıtık var.)
Old 20-01-2012, 17:35   #2
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan AKS DENİZLİ
ilk evvel yaşadığım ildeki devlet hastanesinden özürlü raporu aldım sonra aldığım raporun oranı düşük olduğu için itiraz ettim ve aynı ildeki diğer devlet hastanesine sevk edildim aynı oranı onaylayıp verdiler ( %19 ) özürlü raporu aldım ve bunu tamamen iptal ettirmek istiyorum nasıl yapabilirim.
(Not:sorunum sağ ayağım polio sekeli 3,5 cm kısa ve ince ve ek olarak belimde 4 adet fıtık var.)

Sayın KONUK,

İlk hastaneden aldığınız rapora itiraz etmiş ve tayin edilen hakem hastaneye yönlendirilmişiniz.Hakem hastanenin verdiği raporda aynı doğrultuda olduğuna göre şu anda yapabileceğiniz bir şey gözükmüyor.Rapor iptalinin söz konusu olacağını zannetmiyorum.
Ancak rahatsızlığınızın artması durumunda makul bir süre sonra tekrar bir dilekce ile yeniden rapor talep edebilirsiniz.
Acil şifalar dileklermle.
Ecz.Mesut ÇETİN
Old 20-01-2012, 20:45   #3
Nur Deniz

Raporu mu iptal ettirmek istiyorsunuz?
Ne amaçla rapor istemiştiniz?
Old 11-04-2012, 21:48   #4
Konuk

Varsayılan özürlü raporu

benim şizofreni raporum var ....benim bu raporu iptal ettirmem hayatımdan tamamen çıkarmama silmem mümkün mü? böyle bir hakkım var mı?
Old 12-04-2012, 00:01   #5
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Konuk
benim şizofreni raporum var ....benim bu raporu iptal ettirmem hayatımdan tamamen çıkarmama silmem mümkün mü? böyle bir hakkım var mı?

Şizofreni geçici bir hastalık değil ne yazık ki. Kontrol edilmesi ve devamlı ilaç kullanılması gereken bir hastalıktır. Bu nedenle rapor iptali söz konusu olamaz.
Old 12-04-2012, 14:44   #6
Konuk

Varsayılan şizofreni

ben tedavimi bırakmayacağım,demek istediğim şu ki özürlü raporum var ama ben bu raporu istemiyorum.bunu iptal ettirmemin bir yolu var mı?hayatıma normal insnaalr gibi devam etmek istiyorum.ön yargılardan uzak eczanelerde hastanelerde yada herhangi bir kurumda bu raporum görünüyor ve insnalar farklı davranıyor.bu nednele bir iptal soruyorum.
Old 12-04-2012, 16:50   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Kaygılarınızda haklısınız.Uygulamada sağlık verileri,hastanın onayı sorulmaksızın medulla denen sisteme kaydedilmekte ve bu sisteme girebilen herkes tarafından görülebilmektedir.

Ruhsal duruma ilişkin tanılar,başkalarınca öğrenildiğinde,ilgililer ayrımcılıkla karşılaşmakta ve damgalanmaktadır.Hiç bir olumsuz durum olmasa dahi tıbbi veriler kişisel veri kapsamındadır ve siizn rızanız olmaksızın başkaları ile paylaşılmadığı gibi,eğer güvenliği sağlanamıyorsa kayıt dahi edilmemelidir.

Tıbbi verilerin kaydına ilişkin yasal bir dayanak bulunmamaktadır.

Yapılacak şey ilgili kuruma başvurarak tıbbi tanınınızaın kaydına izin vermediğinizi veya üçüncü kişilerin erişimini engelleyeceg güvenliğin sağlanmasını isteyebilirsiniz.

Muhtemel olulumsuz yanıt üzerine yasal yollara başvurabilir ve iç hukuk yolları tüketildiğinde AİHM e bireysel başvuru yapabilirsiniz.

Diğer yandan hakkınzda düzenlenen raporun iptal edilmesi bence sözkonusu değil.Söylendiği gibi rapor içeriğinin güvenliğinin sağlanması aslolan talep olmalıdır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 13-04-2012, 21:03   #8
Konuk

Varsayılan şizofreni

cevaplarınız için teşekkür ederim...
Old 02-05-2012, 13:50   #9
Konuk

.ben maaşımdanda rapordan da vazgeçmiş durumdayım.benim bu raporu iptal ettirmem silmem yok etmem mümkün mü?? ve yakında evleneceğim nişanlım hastalığımı biliyor ama ailesi bilmiyor ve biz ailesinin bilmesini istemiyoruz evlenirken bu rapor görünebilir mi? cevabınız için teşekkürler..
Old 02-05-2012, 15:15   #10
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Evlilik öncesinde evlenmeye engel bir hastalığın bulunmadığına dair rapor almanız gerekir.Bu rapor sonucu sadece hekimizde bulunacaktır.Evlendirme memurununa bu rapor gönderilmez.

Dolayısı ile eş adayınızın ailesi buradaki rapora ulaşamaz.

Hem hastane dosyasına hem de ilgili evrakların bulunduğu tüm birimlere tıbbi tanınızın hiç bir şekilde açıklanmasına rızanız olmadığına ilişkin bir evrak sunmanız yararınıza olabilir.

Ama düzenlenmiş raporun iptal edilmesinin mümkün olmadığı görüşündeyim.Eğer sorun giderilmiş ise bu kez hastalığın tedavi olduğuna ilişkin rapor düzenlenmesini talep edebilirsiniz.
Old 06-05-2012, 15:11   #11
Konuk

hastalığın tedavi olduğuna dair raporu yada açıklanmamasını istediğime dair rapora nereden nasıl ulaşabilirim???
Old 06-05-2012, 15:19   #12
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Hastalığınız tedavi olmuş ise buna ilişkin kurul raporunun hazırlanmasını ilgili kurumdan talep edebilirsiniz.
Old 06-05-2012, 20:47   #13
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Konuk
hastalığın tedavi olduğuna dair raporu yada açıklanmamasını istediğime dair rapora nereden nasıl ulaşabilirim???

Sayın katılımcı, şizofreni tedavi edildiğinde bir daha nüksetmeyen bir hastalık değildir ne yazık ki. Sizin ömür boyu takip ve tedaviniz devam edilmeli. İstediğiniz şekilde bir rapor elde edilmez. Bu rapor zaten kişiye özel bilgidir ve raporu veren ve alan kişi suç işlemiş olur.
Old 12-05-2012, 23:22   #14
Konuk

öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum...ben raporumu iptal ettirmek için başvuruda bulundm artık raporumu iptal ettiriyorum dolayısıyla maaaş da almıyacağım...bu rapor acaba benim sicilimde dururmu yoksa zamanla koybolur mu?isteyen herkes bu rapora ulaşabilir mi...yardımlarınız için yeniden teşekkürler
Old 13-05-2012, 01:13   #15
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Konuk
öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum...ben raporumu iptal ettirmek için başvuruda bulundm artık raporumu iptal ettiriyorum dolayısıyla maaaş da almıyacağım...bu rapor acaba benim sicilimde dururmu yoksa zamanla koybolur mu?isteyen herkes bu rapora ulaşabilir mi...yardımlarınız için yeniden teşekkürler

Sayın Konuk, HASDEM hasta hakları ihlallerinde yanıt vermektedir. Bunların dışındaki bilgileri doğrudan bir avukattan almanız yararınızadır.
Old 16-05-2012, 01:44   #16
Konuk

bende daha evvel şizfreni rpaoru almıştım fakat şu an bir iş buldum ve sağlam raporu gerekiyor..uzun bir süre tedavi gördüm,şu an durumum çok iyi..doktor kontrölündeyim..bu şizofren raporunu düşürmek ve sağlam raporu almak için neler yapabilirim.?
Old 17-05-2012, 13:21   #17
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Konuk
bende daha evvel şizfreni rpaoru almıştım fakat şu an bir iş buldum ve sağlam raporu gerekiyor..uzun bir süre tedavi gördüm,şu an durumum çok iyi..doktor kontrölündeyim..bu şizofren raporunu düşürmek ve sağlam raporu almak için neler yapabilirim.?

Sayın Konuk,
Belirttiğiniz gibi şizofreni raporu alınmaz hastalık raporu hekimce (devamlı ilaç kullanımı vs) verilir. İşe başlamak için rapor iptali ile uğraşmak yerine başlayacağınız iş için uygun olduğunuza yönelik rapor düzenlenmesi gerekir.
Saygılarımla.
Old 14-01-2013, 18:48   #18
Konuk

Mahçup şizofren

ben 29 yaşında bir gencim tam yaklaşık 10 senedir şizofreni denen hastalıgından mücadele etmekteyim ama ben akıllı uslu ve mazlum bir insanımdır daha bugüne kadar karakol yüzü görmedim sicilim tertemizdir yannız size bunu yazarken ben bir hata yaptım ve bundan iki sene önce özürlü raporu aldım ama beni yannış tehşiş ettiler ve bana 1.80 dolayısıyla rapor verdiler ben o kadar bir hasta olduguma inanmıyom yannış verdiklerini düşünüyorum ben hasta olmama ragmen günlük yaşantıma devam edebiliyomdur ben bu raporu iptal ettirmek istiyom çünkü günlük yaşamtımda bile ben çalışıyom çalışırkene kafama bu özürlü raporu takırıyor o yüzden tamamımen ileşememekteyım bana yardımcı olurmusunz teşekkürler saygılarımla
Old 16-01-2013, 14:27   #19
Mesut ÇETİN

Sayın KONUK,

İki yıl önce şizofreni teşhisi ile almış olduğunuz raporu iptal ettirmeniz mümkün gözükmemektedir.
Hasdem üyesi avukat Sn.Habibe Yılmaz KAYAR'ın bu konuda 06.05.2012 tarihinde belirtmiş olduğu gibi
hastalığınızın şifa bulduğuna ilişkin heyet raporunu ilgili kurumdan talep etmeniz uygun olur.
Saygılarımla.

Ecz.Mesut ÇETİN
Old 03-12-2013, 16:41   #20
mümin tezer

Varsayılan özürlü raporu

03.01.2013 tarihinde edirne devlet hastahanesinden %59rapor aldım vergi indiriminden yararlana bilmek için maliye tarafından raporum%28 e düşürüldü.ilsağlık müdürlüğüne itiraz ettim.beni hakem hastahanesine gönderdiler.Oradan verilen rapor rahatsızlığım aynı olduğu halde %25 olarak bize geri döndü . 27 Kasım 2013 Tarihli raporum'un
2010'da yenilenen yasaya göre ayarlandığı söylendi. Bu rapora itiraz etmek istiyorum , ne yapabilirim ? %50'lik raporumla %25 lik raporumu aynı yıl içinde aldım . Bu durumda özürlü kadrosunda çalışıyorum . İş yerim beni normal statüye geçirir mi ?
Old 04-08-2014, 13:17   #21
Konuk

Merhaba. Benim eşim beyincikten ameliyat geçirdi.Doktorlar eski haline döner diyolar ama şuan 6 ay oldu tamamen düzelmedi çalışacak kadar iyi durumda değil. Ailesi özürlü raporu almak istiyo. Ama ben istemiyorum daha 25 yaşında hiçbiyerde karşımıza çıksın istimiyorum. Eğer şimdi alırsak ilerde iyileşince tamamen iptal edebiliyomuyuz lütfen bilgi almak istiyorum.
Old 05-08-2014, 18:58   #22
Dr.DOGRAMACI

Merhaba Sn Konuk,

Hastanızın sağlık açısından engellilik hali söz konusu ise kanaatimce engelli raporu almanız hastanız ve sizin lehinizedir.
İlerleyen dönemlerle engellilik hali ortadan kalkar ve sağlığına kavuşursa her zaman için bunun tespitini isteyebilirsiniz.

Saygılarımla.
Old 28-10-2014, 20:25   #23
Konuk

Varsayılan rapor iptali

bir kaç yıl önce ücretsiz kekemelik eğitimi almak için sürekli ibrareli , eğitim için olduğu belirtilen bir rapor aldım oranı yuzde yirmilerde bir diğer hastalık olarakta epilepsi belirtildi.Bu raporun iptali mümkünmü? Artık kekelemiyorum ve ilerde karşıma çıkıp sorun yaşatmasını istemiyorum .
Old 11-11-2014, 11:12   #24
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan Konuk
bir kaç yıl önce ücretsiz kekemelik eğitimi almak için sürekli ibrareli , eğitim için olduğu belirtilen bir rapor aldım oranı yuzde yirmilerde bir diğer hastalık olarakta epilepsi belirtildi.Bu raporun iptali mümkünmü? Artık kekelemiyorum ve ilerde karşıma çıkıp sorun yaşatmasını istemiyorum .

----------------------------------------------------------------------------------------

Sayın KONUK,

İlk raporunuzu aldığınız kuruma müracat edip her iki rahatsızlıkdan şifa bulup bulmadığınıza dair yeni bir heyet raporu talep edebilirsiniz. Yapılacak muayene ve tetkiklerden sonra hastalığınızın son durumu hakkında bir rapor tarafınıza verilebilir.
Acil şifalar dileklerimle.

Ecz.Mesut ÇETİN
Old 29-01-2015, 17:06   #25
esra izmir

Varsayılan rapor iptali

Merhaba; annem 7 yil once rapor almak icin basvurdu.kabul edilmedi.bir aydir yine bizden habersiz ugrasmis eski raporunuzu iptal edicez diyip iptal etmisler az once il sağlık mudurlugunden arayıp bozyaka hastanesine tekrar gidiceksiniz dediler.ilkini neden iptal ettiler bilmiyoruz.annemin yuksek tansiyonu .goz yansiuonu ayaginda varis .seker.gecen hafta stent takildi arti bobregi yok alindi .tekrar ayni seylerle ugrasmak annem icin cok zor hastanede en son aliniyormus sabahtan aksamlara kadar orda ugrasmak cok zor.lutfen bir yardimci olun ilkini neden iptal etmisler .annemin bu rahatsiZliklari siradan mi .hastanelerdee olcem bi daha gitmem diyor..
Old 29-01-2015, 17:31   #26
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

.
Alıntı:
lutfen bir yardimci olun ilkini neden iptal etmisler

Takdir edersiniz ki iptal edilen raporun neden iptal edildiğini evrak olmadan bilmek mümkün değildir.

İptal kararını veren kurum ve annenizin tıbbi dosyasını incelemenizi ve yetersiz bilgi durumunda karar veren kuruma bilgi almak için başvurmanızı -eğer yasal yollara başvurmanız gerekiyorsa- bir avukattan destek almanızı öneriyoruz.
Old 04-04-2015, 15:07   #27
Konuk

Varsayılan rapor itraz

Iyi günler benim oğlum henüz iki yaşında bile değil iki kulağında da duyma yok dediler.nörolojik olarak da yüzde40 verdiler toplam verilen oran 71.ama ben bunu itraz ettim ağır özür olarak hayır yazılmış ikinci hastaneye verdiler yetkili olarak bu hastanede tekrardan muayene olunuyormu yoksa sadece heyete mi giriyor bana yardimci olurmusunuz
Old 14-04-2015, 13:52   #28
Konuk

Varsayılan rapor iptali

İyi günler halamın yüzde 87 özürlü raporu var sah bacağı diz altından kesili akciger, seker ,kalp yetmezliği gibi hastaliklari var ama doktorlar agir özürlü yazmadığı için bakım parası alamıyor bunun değiştirilmesi için ne yapmamız lazim...
Old 02-06-2015, 09:09   #29
mld

Varsayılan öğrenme güçlüğü dikkat dağınıklığı

ilk okul üçte teşhis koyuldu kızıma rapor aldık ve dikkat dağınıklığı eğitimi gördük .şimdi dersleri cok iyi zeka seviyesi 125 raporumuzu iptal ettirmrk istiyoruz mümkün mü .yada dikkat dağınıklığı raporu ileride olumsuz olarak karşısına çıkar mı memuriyetlerde
Old 14-08-2015, 16:20   #30
Konuk

Varsayılan Rapor

Mrb bende çift taraflı kalça çıkık ligi ve epilepsi var rapor alırken Dr ayklarima yüzde 18 arti yüzde 18 verdi nöroloji ise yüzde 40 verdi toplamda yüzde 60 lik rapor oldu şimdi Ayagimdan ameliyat olacağım rapor yinilenir mi beni bilgilendirir seniz sevinirim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi