Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Danışma ücreti

Yanıt
Old 27-07-2010, 12:56   #1
Av. Gnc

Varsayılan Danışma ücreti

Bir alacak davası açılması için müvekkile telefonla görüşrek anlaştık. Ofisime gelerek görüşme tutanağı ve ücret sözleşmesi imzalaması gerektiğini, elinde olan belgeleri de getirmesini söyledim. Ertesi gün vekaletname ve davayla ilgili bazı evrakları başka biri aracılığıyla ofise göndermiş. Herhangi bir masraf vermediği ve konuşmak istediğim bazı konular olduğundan davayı hemen açmadım. İki gün sonra müvekkil arayarak davadan vazgeçtiğini, vekillikten azledeceğini söyleyerek verdiği belgeleri geri istedi. Ben de danışmanlık ücretini ödemesini söyledim. Kabul etmedi. Elimde müvekkil tarafından verilmiş dava ile ilgili belgeler ve vekaletname varken danışmanlık ücreti için icra takibi başlatmamın bir sakıncası olurmu? Takibe itiraz halinde takibin iptali gündeme gelebilirmi?
Old 27-07-2010, 13:03   #2
Av.AAO

Şöyle davranın bence:
Elinizde bulunan belgeler, o şahsın davasını açabilmesi için elzem nitelikte ise,
danışma ücreti ödenmediği takdirde kendisine belgeleri iade etmeyeceğinizi söyleyin.
Gelir büronuza, biraz da tavır yapar ama miktarı da öder. Söylene söylene gider, siz de emeğinizin karşılığınızı bulmuş olursunuz
Old 27-07-2010, 21:18   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Gnc
Bir alacak davası açılması için müvekkile telefonla görüşrek anlaştık. Ofisime gelerek görüşme tutanağı ve ücret sözleşmesi imzalaması gerektiğini, elinde olan belgeleri de getirmesini söyledim. Ertesi gün vekaletname ve davayla ilgili bazı evrakları başka biri aracılığıyla ofise göndermiş. Herhangi bir masraf vermediği ve konuşmak istediğim bazı konular olduğundan davayı hemen açmadım. İki gün sonra müvekkil arayarak davadan vazgeçtiğini, vekillikten azledeceğini söyleyerek verdiği belgeleri geri istedi. Ben de danışmanlık ücretini ödemesini söyledim. Kabul etmedi. Elimde müvekkil tarafından verilmiş dava ile ilgili belgeler ve vekaletname varken danışmanlık ücreti için icra takibi başlatmamın bir sakıncası olurmu? Takibe itiraz halinde takibin iptali gündeme gelebilirmi?

Olaylar anlattığınız şekilde oluştuysa en azından danışma ücretine hak ederseniz. Takip yaptığınızda borçlu itiraz ederse, siz de itirazın iptali davası açarsınız. "takibin iptali" diye bir şey sözkonusu değildir.
Old 27-07-2010, 21:24   #4
üye15747

Eğer müvekkilinizden isteyeceğiniz danışma ücreti 550 TL'nin altın ise ki öyle olacaktır kuvvetle muhtemel, tanık ile ve telefon görüşme kaydınızı delil olarak sunarak açacağınız genel haciz yolu ile takibe gelebilecek itirazı hükümden düşürebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta da, TBB meslek Kurallları IV/son uyarınca -Ücret davası- açacak olan avukat, önce Baro Yönetim Kuruluna bilgi vermek durumunda olduğundan, bu hususu göz önünde bulundurunuz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi