Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

İcra-haciz

Old 18-03-2004, 20:56   #1
aycag1

Varsayılan İcra-haciz

komsumuz kapımızda icra dairesinden gelen bir makbuz gördüğünü söyledi.Makbuz tanımadığı bir isime gönderilmiş ama adres benim adresim.Ben makbuzu bulamadım.Muhtara sordum benim adresime bir tebliğ yapılmadığını söyledi.(komşum makbuzda muhtara tebliğ edilmiştir yazıyordu diyor).
Sorum şu :
7 gün içinde itiraz etmem gerektiği söyleniyor ama nereye , kime itiraz edeceğim?(borçlu kim alacaklı kim bilmiyorum ama benimle ilgileri yok. adres hariç)
Hiç tanımadığım biri benim adresimi verdi diye evimden hacizle esya alınabilirmi?Ben gündüzleri evde yokum.
Old 18-03-2004, 23:10   #2
Armağan Konyalı

Sayın Aycag1,

Anlattıklarınız tebligat yasasına pek uygun düşmüyor. Kapıya makbuz bırakılmaz , yapıştırılır. Kaybolması zordur. Ayrıca yönetici, kapıcı, en yakın komşu gibi kimselere haber bırakılır. Ve tebliğ edilecek evrak zarfı muhtara ya da karakola bırakılır.

Ancak, belki de yanında yapıştırıcısı biten memur yapıştırmayı ihmal etmiş olabilir.

Haber verdiği kişi sizinle görüşmeyen başka bir komşu olabilir. Ya da memur kimseyi bulamayınca bu işlemi ihmal etmiş olabilir.

Zarfınızı muhtara değil de karakola bırakmış olabilir. Karakola da bakmanızı öneririm.

Zarfınızı henüz bırakmamış olabilir. Bazen tek bir evrak için muhtara gitmek zor geldiğinden bir iki günlük evraklar biriktirilip muhtara topluca bırakma tembelliği de yapılmaktadır. Yarın muhtara bir daha bakmanızı öneririm.

Ama bütün bu küçük olasılıkların hepsinin birden gerçekleşmesi de akla yakın gelmiyor.

Belki de sizin üzülmenizi istemeyen aileden başka biri kapıya yapıştırılan ihbarnameyi almış; tutkal kalıntılarını temizlemiş; muhtardan evrakı almış; ve size haber vermemiş olabilir.

Belki de burada sayamadığım başka olasılıklar söz konusudur.

Siz yokken haciz yapılması, zayıf da olsa, olasıdır. İcra memuruna hitaben olanları anlatan ve evinizde oturanların listesini içeren bir mektup yazarak görünecek bir yere bırakmanızı öneririm.

En kötüye göre önlem almanızı, hiçbir şey olmamış gibi düşünerek huzurunuzu bozmamanızı öneririm .

En kötü olasılıkla haciz yapılsa bile, eşyalarınızı geri almanız için hukuki yollar bulunmaktadır. Bu aşamada bir avukata başvurmanızı öneririm.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 19-03-2004, 06:35   #3
aycag1

sayın bir dost ,
cevabınız için teşekkür ederim.
tavsiyenize uyup karakola bakacağım.Ailemden kimse benden habersiz tebligatı almadı.Muhtardanda ilgili adrese herhangi bir tebligat yok diye yazı aldım.
Borçlar kişiye ait değilmidir?Tanımadığım birisi benim adresimi verdi diye benim evimden haciz yapılması yasalmıdır?
Muhtarda benim kaydım var.
Karakoldanda sonuç çıkmaz ise makbuz olmadan bu tebligatı bulmanın bir yolu varmı?Gelen adres belli ama gönderenin ve kime gönderdiğinin adlarını bilmiyorum.
Haciz nasıl yapılıyor?Eşyaları nereye götürüyorlar?Kaybolur veya zarar gelirse ne oluyor?
saygılarımla,
Old 19-03-2004, 11:39   #4
ibrahimbey

Siz evde yokken, evinize tebligat yapılmış olma ihtimali olduğundan, her ne kadar borçlu başka biri de olsa, alacaklı sorumluluğu üstlenip, evinizi açıp haciz yaptırtabilir. Kapınıza ve zilinize isim yazdırmanızda büyük fayda var.
Old 23-03-2004, 16:43   #5
aycag1

cevabınız için tekrar teşekkür ederim,
yabancı birinin adına benim ev adresime tebligat yapıldı ise, bu usulüne uygun tebligat mıdır?
Sanırım sorun benim gündüz evde olmayışım. Haciz için gelinirse evde kimse olmayacak. Ev eşyalar vb. zarar görürse, bunun tazmini için kim muhatap alınmalı?
Sn ibrahimbey ,
'borçlu başka biri de olsa, alacaklı sorumluluğu üstlenip, evinizi açıp haciz yaptırtabilir'
derken neyi kasdediyorsunuz , biraz açarmısınız alacaklı hangi sorumluluğu üstleniyor?
Muhtar , karakol , yönetici kayıtları , kapı zil isimlikleri , apt. oturanlarının beyanı borçlu kişinin alacaklının elindeki adreste yaşamadığı yönünde ise (konumuzda benim ev adresim) bu durumda alacaklı bunları dikkate almadan veya araştırmadan sorumluluk benim deyip evime girebilirmi?
Bu tebligatların kaydının tutulduğu bir yer varmıdır.(adrese göre)
tebligatı bulsam alacaklıya ulaşıp problemi çözebilirim gibi gözüküyor ama ptt yardımcı olamadı.
Old 19-05-2004, 10:14   #6
ibrahimbey

yabancı birinin adına benim ev adresime tebligat yapıldı ise, bu usulüne uygun tebligat mıdır?
evet usulsüz bir tebligattır. Usulsüz tebligatla haciz işlemi yapmak, usulsüz haciz yapmaktır. s orumluluk doğurur.
'borçlu başka biri de olsa, alacaklı sorumluluğu üstlenip, evinizi açıp haciz yaptırtabilir'derken neyi kasdediyorsunuz
borçla ilişkisi olmayan bir kişinin evinin açılıp, eşyalarının zarar görmesinden dolayı doğabilecek her türlü maddi ve manevi tazminatları.
Bu tebligatların kaydının tutulduğu bir yer varmıdır.(adrese göre)
Posta müdürlüğünün tebligat servisinde olabilir. Ama zaman bulup yardımcı olabilirler mi bilemem.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi