Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Boşanma Sonrası Çocuk Baba İliskisi

Konu Notu: 2 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-02-2002, 21:07   #1
Fatma

Varsayılan Boşanma Sonrası Çocuk Baba İliskisi

Temmuz 2000 de 5 sene suren mahkeme sonrasi,eşımden boşandım.Konuyu fazla uzatmak ıstemıyorum,ancak 14 yaşında 1 oğlum var.Çocuğu okutmayı bıraktı.8.sınıfa kadar özel okulda okuyan oğlum,şimdi devlet okuluna gidiyor.Ardından da evden çıkmamız istendi.(Halen onun evinde oturmaktayız).Bu davranışlar,çocuğu babadan iyice soğuttu.Oğlum hiç görüşmek istemiyor.zaten görüştükleri zamanda kavga edip duruyorlar.Oğlumu,birlikte oturduğu ve de boşanmamıza sebep olan hanımın evine götürmesi bardağı taşıran son damla oldu.Son olarak da polisle gelip seni alacağım demiş.Evde huzurumuz kalmadı.Sınav senesi olan çocuk,derslerini de iyice serdi.Bu durum da bir anne olarak beni kahrediyor.Ne yapabilirim?Evet biliyorum babanın hakkıdır çocuğu görmek.. Ama zorla çocuk istemese de sürükliye sürükliye götürülürmü?Çocukların hiç mi söz hakkı yoktur?18 yaşına kadar sana istediğimi yaparım diyip duruyormuş. Gerçekden de istediğini yapabilirmi?Bu çocuğu,kaprisler uğruna harcamaya hakkımız var mı bizlerin?Polisin kapıma gelip de ağlaya ağlaya çocuğumu götürmesi.(götürebilirmi onu da bilemiyorum).Düşünmek bile istemiyorum. Yasalarımızda bunlara yer var mı? Yardımcı olursanız çok sevineceğim inanın..
Teşekkürler....
25-12-2000 22:22:48
Old 18-02-2002, 21:08   #2
Polis Amcası

Sayın Fatma,
Oğlunuz maaşallah büyümüş. Bu yaşta bir çocuk zorla götürülemez. Kural olarak babanın çocukla şahsi
münasebet kurması için ayda belli günler ve bayramlarda
belli günler babaya bir hak tanınmış ise de, uygulamada
çocuk istemezse kimse zorla sürükleyerek 14 yaşındaki çocuğu götüremez.Bu babalık hakkını bu biçimde kullanmak uygulamada mümkün olmamaktadır.

Bilinmelidir ki, zorla götürülse bile çocuk kendi isteği ile
kaçıp istediği yere gitme bilgi ve becerisine ulaşmış durumdadır. Çocuk gitmeye direndi diye veya götürüldüğü yerden kaçtı diye cezalandırılamayacağına göre, zorla
götürme kuralı kağıt üstünde kalmaya mahkumdur.

Büyükler olamasa da çocuklar mutlu olmalı.
Çocukların isteklerinin gerçekleşmesi dileklerimle
Saygılar, delikanlıya başarılar...

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi