Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vekillikten çekilmenin vergi borcuna etkisi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-02-2007, 10:54   #1
avibrahim

Varsayılan vekillikten çekilmenin vergi borcuna etkisi

Davayı takip etmekten çekilen avukatın o dava dosyasından dolayı vergi borcu doğarmı.Konu ile ilgili bilgisi olan sayın meslektaşlarımdan cevap bekliyorum şimdiden teşekür ederim....
Old 22-02-2007, 11:38   #2
Defne Elif

Sayın Meslektaşım,
Avukat olarak aldığımız her ücrettten elbette vergi borcu doğar.Ama ücretinizi alamadığınız için çekildiyseniz;kanaatimce vergi borcu da doğmaz.Saygılarımla.Cavit Tuna
Old 22-02-2007, 12:11   #3
av.semire nergiz

Son zamanlarda benim de sıkça yaptığım bir uygulama.Ücretimi alamadığım dosyadan çekiliyorum ve ücret almadığım dava dosyasından vergi borcumun çıkmayacağını düşünüyorum.Ben almadıysam hazineyle paylaşacağım bir şey de olamaz.İyi çalışmalar
Old 22-02-2007, 14:41   #4
Av.Turhan Demiroğlu

Görüşlere katılıyorum. Alınmamış bir ücretin vergisi olmaz. Ücretin ödenmemesi nedeniyle istifa durumunda da, haklı neden olmadan istifa durumunda da(ücret geri verileceği için) durum aynıdır. Saygılar...
1136
Madde 174 - Üzerine aldığı işi haklı bir sebep olmaksızın takipten vazgeçen avukat hiçbir ücret isteyemez ve peşin aldığı ücreti geri vermek zorundadır.
... Anlaşmaya göre avukata peşin verilmesi gereken ücret ödenmezse, avukat işe başlamakla zorunlu değildir.
Old 02-04-2007, 04:50   #5
Av.Melikşah ATAŞ

İbrahim bey.Siz vekaletten çekildiğiniz için sizden vergi kesilmez.hatta infaz edilen icra dosyasından parayı siz değilde sizin işinizi takip ettiğiniz müvekjkiliniz çekse bile yine vergi borcunuz olmaz.selamlar.gerçi ....
Old 02-04-2007, 08:09   #6
Mehmet Ovayolu

Sayın İbrahim Bey, davayı takip etmekten vazgeçen bir avukata vergi çıkmaz, lakin bir avukat veya herhangi bir serbest meslek erbabı belli bir bedel almadan da işe başlamaz diğer yandan KDV kanununun 4 maddesinde hizmetin tanıma yapılmış 5 maddesinde ise hizmet sayılan haller hüküm altına alınmıştır. Buna göre hizmetin ifası ile KDV doğar bundan dolayı ki ilk başta takip ettiğiniz daha sonra takipten vazgeçtiğiniz davalar için çok kısa da olsa bir hizmet veriş bulunmaktasınız bundan dolayı bir miktar serbest meslek makbuzu kesmeniz de yarar vardır. İyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi