Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İstinaf mahkemeleri kurulmadan önce açıklanması geri bırakılan hükmün açıklanması halinde kanun yolu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-06-2020, 14:54   #1
yilmazf

Varsayılan İstinaf mahkemeleri kurulmadan önce açıklanması geri bırakılan hükmün açıklanması halinde kanun yolu

Değerli meslektaşlarım,

Aynı müvekkil hakkında istinaf mahkemeleri kurulmadan önce iki farklı dosyada hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmiş. Denetim süresi dolmadan başka bir suç işlediği için önceki iki dosyasında birer gün ara ile hükümler açıklandı. Sorun şu ki dün açıklanan hüküm hakkında istinaf kanun yolunu gösterilmiş olmasına karşın bugün açıklanan hüküm hakkında başka bir mahkeme temyiz yolunu açtı.

Böyle bir durumda seçeceğimiz kanun yolu hangisidir? Kanun yolu hagb kararı verildiği tarihteki kanuna göre mi hükmün açıklandığı tarihteki kanuna göre mi belirlenir?

Cevaplarınız ve ayırdığınız vakit için şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
Old 26-06-2020, 14:02   #2
Av. Musa TAÇYILDIZ

5320 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun Yürürlük Ve Uygulama
Şekli Hakkında Kanun’un 8/1. maddesinde; “Bölge adliye mahkemelerinin 26.09.2004 tarihli ve 5335 sayılı adli yargı ilk derece
mahkemeleri ile bölge adliye mahkemelerinin kuruluş, görev ve yetkileri hakkında kanunun geçici 2. Maddesi uyarınca resmi gazetede
ilan edilecek göreve başlama tarihinden önce aleyhine temyiz yoluna
başvurulmuş olan kararlar hakkında kesinleşinceye kadar Ceza muhakemeleri usulü kanunun 322. Maddesinin 4., 5. Ve 6. Fıkraları hariç
olmak üzere 305 ila 326. Maddeleri uygulanır.” denilmektedir. Bu
hükümden, bölge adliye mahkemelerinin göreve başlama tarihinden
14
evvel aleyhine kanun yoluna başvurulmuş olan kararlar hakkında 1412
sayılı Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu’nun temyizi düzenleyen
hükümlerinin uygulanacağı; bölge adliye mahkemelerinin göreve
başlamasından sonra hakkında kanun yoluna başvurulan hükümlerin ise istinaf kanun yoluna tabi olacağı anlaşılmaktadır. Bir başka
deyişle, mevcut yasal düzenleme uyarınca; 20.07.2016 tarihinden
evvel hüküm verilmiş olmasına karşın, henüz kanun yoluna başvuru
süresi dolmamış hükümlere karşı 20.07.2016 tarihi ve sonrasında
başvurulabilecek kanun yolu; istinaftır. (İSTİNAF -DOÇ. DR. DEVRİM GÜNGÖR - ADEM ALBAYRAK -Ankara Barosu Yayınları 2016)

Dosyada daha önce kanun yoluna başvurulmadı ise (başvurulmadığı kanaatiyle yazıyorum); kanun yolu istinaftır.
Old 30-06-2020, 09:10   #3
yilmazf

Çok teşekkürler üstadım. Ben de böyle düşünüyordum ama dosyalardan birinin hakimi ısrarla Yargıtay olduğunu iddia edince danışmak istedim.
İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi