Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şiddet davası ve boşanma

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-06-2013, 11:53   #1
Konuk-Ankara

Önemli Şiddet davası ve boşanma

Merhaba,
Kocamdan şiddet gördüğüm ve ihanete uğradığım için boşanma davası açtım.Ayrıca şiddet davası da açtım.
Boşanma davamın son celsesi 2 hafta sonra.
Şiddet davamın son celsesi ise 1 hafta sonra.
Az miktarda nafaka alıyorum eşimden.3 tanede çocuğum var.
Çalışmıyorum.Ev hanımıyım.kızlarımın biri öğrenci.
Boşanma davasının düşmesini istiyorum.Düşmesi için ne yapmalıyım? Çünkü eğer boşanırsam bütün sosyal güvencelerimi,sağlık sigortamı kaybedeceğim.
Birçok sağlık sorunum,rahatsızlığım var.onların tedavisi uzun sürdüğü için boşanmamam lazım.Davanın düşmesi için ne yapmam lazım? En kötü ihtimalle duruşmada hakime,açtığım boşanma davasından caydım dersem ne olur? Boşanma iptal olurmu veya ertelenirmi? Bu aşamada cayma veya vazgeçme hakkım varmı?
Şiddet davam içinde kızlarımdan başka şahidim yok.
Komşularım yaşadığımız şiddet olaylarına tanık oldukları halde,lehime şahitlik yapmıyorlar,çekiniyorlar.
Şiddet davasınıda kazanmak istiyorum.Kazanmak için ne yapmalıyım?
Şiddet davasını kazanırsam boşanma davasına etkisi,katkısı
ne olur?Şiddeti kazanırsam maddi bir kazancım olurmu?
Teşekkür ederim.
Old 01-06-2013, 13:39   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davasını siz açmış ve karşı taraf da karşı dava açmamış ise ;

1-Dilerseniz duruşmaya gider ve davayı takip etmediğinizi
açıklarsınız.Hakim dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verecektir.

2-Dilerseniz duruşmaya katılmassınız,hakim yine dosyayı işlemden kaldıracaktır.

3-Takipsiz bıraktığınız dava kesinleştiğinde dava süresince belirlenen nafaka da sona erecektir.

4-Bu aşamadan sonra dilerseniz sadece nafaka davası açabilirsiniz.

5-Davanızı takipsiz bırakmak yerine feragat edecek olursanız şimdiye kadar olan olaylara yeniden dayanamazsınız.Bu nedenle feragat değil takipsiz bırakmak lehinizdir.

6-Eşinizin şiddet nedeniyle yargılandığı dosyada iddianız sabit olursa mahkumiyet kararı verilecektir.Bu karar nedeni ile size mali bir ödeme yapılmayacaktır.Tazminat hakkınız saklıdır.

Bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi