Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

azil halinde icra vekalet ücreti tahsilatı nasıl olacak?

Yanıt
Old 20-04-2006, 17:00   #1
meryem kalay

Rahatsiz azil halinde icra vekalet ücreti tahsilatı nasıl olacak?

müvekkil ile arada yazılı ücret sözleşmesi bulunmamakta. müvekkil kendisi 3.şahıstan parayı haricen alıp gayrimenkuller üzerindeki hacizleri kaldırdı. Beni de azletti. Bu durumda yasadan doğan icra vekalet ücretim ve müvekkilden alacağım vekalet ücretinin akıbeti ne olacak, bana yardımcı olursanız sevinirim.
Old 20-04-2006, 17:45   #2
Av.Ergün Vardar

Varsayılan Vekalet ücreti

Müvekille aranızda yazılı sözleşme olmadığından ücretinizi alamayacaksınız.Alacaklı alacak bedelini haricen tahsil edip,,icra dosayasına sadece hacizlerin kaldırılması talebinde bulunmuşsa,zaten dosyaya göre tahsil edilen alacak yoktur.Müvekkil bunu nasıl yapabilir,yapar mı yapar.Bu yüzden yazılı ücret sözleşmesi bence artık zorunlu hale gelmiştir.Sizin kazandığınız,yazılı ücret mukavelesi yapılmazsı inancının yıkılmaz bir şekilde siz de yerleşmesi fikridir.Bu arada hiç üzülmeyin,bu sorunuza cevap verenlerin de en azından bir kez başına aynı şey gelmiş olabilir.
Old 20-04-2006, 18:04   #3
Armağan Konyalı

Sayın Kaan1

Yazılı ücret sözleşmesi yoksa asgari ücret tarifesine göre müvekkilden alınacak ücret talep edilemez mi ? Eskiden böyleydi. Umarım kural değişmemiştir.

Saygılarımla
Old 20-04-2006, 18:42   #4
Av.Ergün Vardar

Varsayılan Vekalet ücreti

Sayın Bir Dost,

Soruya göre, mevcut icra dosyası infaz olmamış,haricen ödeme icra dosyasına beyan olarak girmemiş,icra dosyasındaki gayrimenkul hacizleri kaldırılmış durumdadır.Hal böyle olunca icra dosyası derdest durumda olduğuna göre vekilin yazılı sözleşmesi yoksa alacağı da yoktur.Saygılarımla
Old 20-04-2006, 18:48   #5
Av.Suat Ergin

Sayın Kaan1,

Bu sitede vekalet ücreti ile ilgili onlarca yazı yazıldı. Siz yenisiniz okumamışsınızdır. Lütfen onları okuyun, göreceksiniz fikriniz değişecektir.

Saygılarımla
Old 20-04-2006, 19:17   #6
arif0275

kanaatmce yazılı sözleşme olmadığı için vekalet ücretinin tümü alınamasa da Av.As.Üc.Tar 5.madde ve avukatlık kanunu 174/2.madde gereğince haksız bir azil olduğu için asgari ücret tarifesine göre hesaplanacak miktar istenebilir.

Avukatın işi takipten vazgeçmesi, azli ve ücretin gününde ödenmemesi:
Madde 174 - Üzerine aldığı işi haklı bir sebep olmaksızın takipten vazgeçen avukat hiçbir ücret istiyemez ve peşin aldığı ücreti geri vermek zorundadır. Avukatın azli halinde ücretin tamamı verilir. Şu kadar ki, avukat kusur veya ihmalinden dolayı azledilmiş ise ücretin ödenmesi gerekmez
Genel Haciz Yolu ile takibe girilmesi ve borcun sebebine vekalet sunulan icra dosya numarası yazılmasının mümkün olduğunu itiraz olunca itirazın iptali davası ile icra inkar tazminatının istenebileceğini düşünüyorom.
Ayrıca alacaklı ve borçlunun harici anlaşmaları ispatlanabilecek ise ikisi davalı olarak gösterilerek aşağıdaki maddeye dayalı bir alacak davası açılabileceğini düşünüyorom.

Ücret dolayısıyla müteselsil sorumluluk:
Madde 165 - (Değişik: 02.05.2001-4667/78 md.) İş sahibinin birden çok olması halinde bunlardan her biri, sulh veya her ne suretle olursa olsun taraflar arasında anlaşmayla sonuçlanan ve takipsiz bırakılan işlerde her iki taraf avukat ücretinin ödenmesi hususunda müteselsil borçlu sayılırlar.
Old 07-04-2007, 09:36   #7
majistra

alacak miktarının üzerinde hesaplanacak (Asgari ücret tarifesi uyarınca )vekalet ücretinin 2 katını alacak olarak gösterip müvekkiliniz aleyhine icra takibi yapınız itiraz halinde mahkeme itirazını kaldırıp icra inkar tazminaütına hükmedecektir.
Old 08-04-2007, 23:03   #8
Av.Turan

sayın meslektaşım, bildiğiniz üzere icra daireleri haczin fekki talep edildiği zaman tahsil harcı almaktadır. bununla ilgili mahkeme kararı var.alacaklı hacizleri fekketmişsa alacağını aldığı kanaatı hasıl olmaktadır. bu nedenle de siz kanuni vekalet ücretinizi alırsınız.hemde her ikisini de.müvekkilinize karşı icra takibine geçebilir yada dava açabilirsiniz. baroya bildirmeyi unutmamak şartıyla
Old 08-04-2007, 23:07   #9
Av.Ayse E.

nasıl yani?..sebep?...ıyı calısmlar...
icra vekalet ucretı ıle muvekkılden alınacak vekalet ucretı mıktarı aynı olmayacaktır...
icra vekalet ucretının zaten uygulaması malum....
muvekkılden alınacak ucrer ıse asgarı tarıfeye gore olacaktır...

kanaatındeyım...
Alıntı:
Yazan majistra
vekalet ücretinin 2 katını alacak olarak

Old 09-04-2007, 06:39   #10
Av.Turan

Ayşe hanım,bence burada nispi olarak hesaplama yapılacağından majistra haklı olsa gerek.tabii bu benim şahsi kanaatim.birde uygulamaya bakmak gerek.
Old 09-04-2007, 08:22   #11
lokmantemur

Varsayılan avukatlık kanunu 164. maddesi

Merhaba Arkadaşlar;

maalesef bizim mesleğimizin önemli bir sıkıntısı bence bu...aynı konular başımıza geliyor ve bu konuda bir kanuni düzenleme ile müddeabihin belli bir oranını direk icraya ilam hükmünde koyabilmemizi sağlayacak bir düzenleme getirilmesi yönünde bir çalışma yapmaya zorlamamız lazım.Bu konuda barolarımızında topluca hareket etmesi halinde bunu yapabileceğimize inanıyorum.

Avukatlık ücreti konusunda %10 ila 20 arası diye belirtiyor avukatlık kanunu aşağıdaki metni. Ben ilamsız takip ile %10 üzerinden takip açtım likit asgari ücret üzerinden ama fazlaya ilişkin hakkımıda saklı tuttum.İtiraz geldi tabii şimdi itirazın iptali ve %40 olmadığında alacağın hüküm altına alınmasını talep ettim.Kanun metninide eklice yoluyorum...

Avukatlık KANUNU 164 (Değişik 3. cümle: 5043 - 13.1.2004 / m.5 - Yürürlük m.8) Avukatlık ücretinin kararlaştırılmamış olduğu veya taraflar arasında yazılı ücret sözleşmesinin bulunmadığı yahut ücret sözleşmesinin belirgin olmadığı veya tartışmalı olduğu veya ücret sözleşmesinin ücrete ilişkin hükmünün geçersiz sayıldığı hallerde; değeri para ile ölçülebilen dava ve işlerde asgari ücret tarifelerinin altında olmamak koşuluyla ücret itirazlarını incelemeye yetkili merci tarafından davanın kazanılan bölümü için avukatın emeğine göre ilâmın kesinleştiği tarihteki müddeabihin değerinin yüzde onu ile yüzde yirmisi arasındaki bir miktar avukatlık ücreti olarak belirlenir. (Değişik 4. cümle: 5043 - 13.1.2004 / m.5 - Yürürlük m.8) Değeri para ile ölçülemeyen dava ve işlerde ise avukatlık asgari ücret tarifesi uygulanır. </IMG> </IMG>
Old 14-05-2007, 17:33   #12
Av.Ümit Gazioğlu

Varsayılan Vekilin Haklı İstifası Halinde Vekalet Ücreti

Sayın Meslektaşlarım;
Bu sorum büyük ihtimalle müvekkili kapı kapı dolaşan birçok meslektaşımı ilgilendirecektir. Duruşmasına gittiğim bir dosyamda müvekkilimin başka bir meslektaşıma da vekalet vererek görevlendirdiğini, duruşma salonunun kapısında diğer meslektaşımla tesadüfen tanışarak öğrendim. Meslektaşımın durumdan haberi yoktu, haliyle kendisinin de etik olarak bir kusuru bulunmamakla beraber, buna rağmen defalarca kez tarafımızdan özür diledi. Bu durumda duruşmaya girmeden haklı olarak Avukatlık Kanunun 172. maddesine dayanarak vekillikten istifa ettim ve bu durumu müvekkile tebliğ ettirdim. Şimdi bu durumda müvekkil ile aramızda yazılı bir sözleşme bulunmadığı hususunu da göz önünde bulundurduğumuzda, haklı nedenle istifa nedeni ile hak kazanmış olduğumuz vekalet ücreti neye göre belirlenecektir? Müvekkil ile aramızda şifaen yaptığımız anlaşmanın etkisi olacak mıdır? Asgari ücret tarifesine göre mi? Yoksa mahkemenin dava sonunda hükmedeceği vekalet ücretine göre mi?
Saygılarımla
Av.Ümit Gazioğlu
Old 14-05-2007, 18:27   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Mesaj Sahibi:Av.Ümit Gazioğlu
Müvekkil ile aramızda şifaen yaptığımız anlaşmanın etkisi olacak mıdır? Asgari ücret tarifesine göre mi?

Sayın Gazioğlu,

Öncelikle THS'şe hoş geldiniz. Yeni olduğunuz ve THS'deki forum arama motoronu kullanmayı bilmediğiniz için olsa gerek; soruyu hem ilgisiz alanda sormuşsunuz, hem de onlarca forumda benzer konunun tartışıldığını görememişsiniz.

Sorunuz benzer bir foruma taşıdım. Ancak hemen sağ üstte yer alan 'Forum İçi Arama' butonunu tıklayıp, aradığınız kavramı yazarsanız, aynı konuda daha bir çok forumla karşılaşacaksınız.

Sorunuza da kısaca yanıt vereyim.İstifa haklı ise ve arada yazılı ücret sözleşmesi yoksa ancak tarifedeki ücreti hak ederseniz.

Ben olsaydım, duruşmada istifa ederdim.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi