Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

istinaf dilekçesi yaz dedi

Yanıt
Old 23-07-2017, 16:40   #1
lawislife

Önemli istinaf dilekçesi yaz dedi

stajyerim ve henüz yeni başladığım bir büroda yoğun olduğu için midir bilmem yanında staj yaptığım avukat resmen tazminat istemli dosyayı önüme fırlattı ve istinaf dilekçesi yaz dedi nasıl yapacağım bilemedim çünkü hayallerimde her şeyi öğreten bir avukat yanında staj yapmak vardı ama olmadı galiba
Old 24-07-2017, 13:04   #2
Av.Bülent AKÇADAĞ

Merhaba Meslektaşım,

Öncelikle staj Avukatınızdan örnek istinaf dilekçesi talep ediniz,

Daha sonra, davacı/davalı olmanıza göre tüm aşamaları başından sonuna kadar okuyunuz.

İstinaf edeceğinize göre karar aleyhinize çıkmış, Davada ne talep ettiniz ve mahkeme neye karar verdi? Bu hususu saptayıp buna göre önceki beyanlarınıza paralel bir dilekçe hazırlayabilirsiniz.

Emsal Yargıtay içtihadı da dilekçenize eklerseniz tadından yenmez.

İleri de stajyeriniz olduğunda siz önüne dosya fırlatmayınız ve ayrıca Staj Avukatınızın sizin şahsınıza kaba davrandığını düşünüyorsanız, kendisini uyarabilirsiniz. Netice itibarı ile staj yapabileceğiniz tek büro/Avukat o değildir. Ezdirmeyin kendinizi,

İyi çalışmalar.

Alıntı:
Yazan lawislife
stajyerim ve henüz yeni başladığım bir büroda yoğun olduğu için midir bilmem yanında staj yaptığım avukat resmen tazminat istemli dosyayı önüme fırlattı ve istinaf dilekçesi yaz dedi nasıl yapacağım bilemedim çünkü hayallerimde her şeyi öğreten bir avukat yanında staj yapmak vardı ama olmadı galiba
Old 24-07-2017, 14:45   #3
lawislife

Çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim.Haklısınız biraz hayallerim yıkılır gibi oldu bu davranış karşısında ama rahatsizlik duydugumu da belirttim bu durumdan. Ilk günlerim oldugu icin acemilik cekiyorum yol gosteren de olmayınca buraya yazdim iyi ki yazmışım sizin yazınız bana yol gösterdi.
Old 25-07-2017, 09:48   #4
Stj. Bahtiyar TAŞDEMİR

Hayalleriniz bence yıkılmasın. Zira staja ilk başladığımda, öğrenciydim ve usul derslerine hâkim değildim buna rağmen ilk hafta dilekçe yazmam istendi. Ben de usul derslerinin hepsini almamam hasebiyle korkmuştum. Ancak verilen dilekçeyi araştırarak yazmaya çalıştım.

Gördüğüm, dilekçe yazdıkça stresimin azaldığı ve nelere dikkat etmem gerektiğini daha hızlı kavradığımdı. Unutmayın ki her zaman bir şeyleri eksik bileceğiz. Önemli olan avukatın çabanızı görmesi diye düşünüyorum. Zira kendimizi bu şekilde geliştireceğiz.

İstinaf dilekçesi hakkındaki sorunuza gelecek olursak, istinaf dilekçesi yazarken dikkat etmeniz gereken hususlar (kanaatimce);
Yerel mahkeme dosyasının iyi özümsenmesi ve esas hakkındaki iddialara karşı sunulan cevapların dikkatlice gözden geçirilmesidir. Zira dava veya cevap dilekçesinde ifade edilmesi gereken bir husus gözden kaçırılmış olabilir. Ayrıca dilekçede, içtihat veya doktrin görüşü yer almalıdır. Çünkü, bu hususların yer almadığı bir dilekçe, arzuhalcilikten başka bir şey değildir, bilginize. Kolay gelsin.
Old 26-07-2017, 15:12   #5
avukatmüzisyen

Alıntı:
Yazan lawislife
Çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim.Haklısınız biraz hayallerim yıkılır gibi oldu bu davranış karşısında ama rahatsizlik duydugumu da belirttim bu durumdan. Ilk günlerim oldugu icin acemilik cekiyorum yol gosteren de olmayınca buraya yazdim iyi ki yazmışım sizin yazınız bana yol gösterdi.

Kendinize güvenin ve hata yapmaktan korkmayın. Siz azimli ve istekli oldukça istediğiniz herşeyi öğrenebilirsiniz.
Old 29-07-2017, 22:56   #6
mdelen82

fırsat elinize gelmiş de hadi....çelik ahmet çelik in sitesinde her bilgi mevcut....
Old 13-09-2017, 15:02   #7
Av.Ali Osman Kubur

Dilekçeler noktasında korkulacak birşey olmadığı kanaatindeyim. En kötü Google'den aratınız yazacağınız dilekçenin adını önünüzde taslak olmuş olur devamında bir uyarlama yaparsınız ve bir şekilde üstesinden gelmiş olursunuz
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi