Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

temyiz duruşması

Yanıt
Old 30-10-2009, 13:44   #1
nizar

Varsayılan temyiz duruşması

Değerli Meslektaşlarım,
Birkaç gün sonra Yargıtay 2.Hukuk Dairesinde duruşmam var. Ancak sorun şu ki, Yargıtayda hiç duruşmaya katılmadım.

Yargıtay'da duruşmalar nasıl yapılıyor? Davayı yeniden özetlemek gerekiyor mu? Yoksa temyiz nedenleri konusunda mı konuşmak gerekiyor?

Bir de müvekkilim de temyiz duruşmasına katılmak istiyor? Vekil varken asil de katılabiliyor mu? Böyle bir şey mümkün mü?

Uygulama konusunda bana yardımcı olur musunuz?

Saygılarımla...
Old 30-10-2009, 16:45   #2
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın Meslektaşım,

Yargıtayda gerçekleştirilen duruşmalarda kendinizi Yerel Mahkemelerdekinden birazcık daha fazla dinletebilme şansınız var. Sözü ilk olarak temyiz eden taraf alıyor. Öncelikle davanın çok kısa bir özetini geçtikten sonra (bazen bunu yapmanıza gerek kalmıyor onlar açılışı davanın özeti ile yapıyorlar) dikkat çekmek istediğiniz temyiz itirazlarınız üzerinde durmanızı öneririm. Lafı çok da uzatmamanız gerekiyor çünkü çok uzun anlatmanız dikkati dağıtıyor ve zaten onlar da bu durumdan pek hoşlanmıyorlar En önemlisi Yerel Mahkeme kararını hangi açıdan eksik bulduğunuzu vurgulamanız ve bu yöndeki temyiz itirazlarınızı açıklamanız. Bildiğim kadarı ile vekil varken asilin katılmasına da bir engel bulunmamaktadır. Yargıtay'da duruşmaya katılmak bence her meslektaşın tatması gereken bir tecrübe. Size kolaylıklar ve başarılar dilerim.
Old 30-10-2009, 22:50   #3
Av. Bahadır ÖZTÜRK

Sayın meslektaşım, Yargıtaydaki mürafa normal duruşm gibidir.Orada da mübaşir var.5 kişilik bir heyet sizi dinliyor.Çok uzatmamanızı tavsiye ederim.Kısaca davadan bahsedip,sürenizi temyiz sebeplerinize ayırın derim.Müvekkilinizin de murafaya katılmasında bir sakınca yok.

Kolay gelsin.
Old 05-02-2014, 15:32   #4
Sinem Bakırcıoğlu

Merhaba. Ben de haftaya Yargıtayda ilk duruşmama katılacağım. Tecrübeleriniz benim için de yararlı oldu. Yalnız bizim dosyamızda karşı taraf temyiz etti, sanıyorum bu durumda ben de mahkeme kararının haklılığına değinip onanmasını talep etmeliyim değil mi? Bir de öğrenmek istediğim; kararlar aynı celse de verilir mi yoksa daha sonra mı tebliğ edilir?
Old 05-02-2014, 21:41   #5
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Sinem Bakırcıoğlu
Merhaba. Ben de haftaya Yargıtayda ilk duruşmama katılacağım. Tecrübeleriniz benim için de yararlı oldu. Yalnız bizim dosyamızda karşı taraf temyiz etti, sanıyorum bu durumda ben de mahkeme kararının haklılığına değinip onanmasını talep etmeliyim değil mi? Bir de öğrenmek istediğim; kararlar aynı celse de verilir mi yoksa daha sonra mı tebliğ edilir?

Birçok defa şahit olduğum üzere 5 kişiden biri sizi dikkatli dinler; o da dosyayı okuyan tetkik hakimidir, hedef o kişi...

Aynen belirttiğiniz gibi savunma yapın, kararlar aynı celsede verilmiyor, konuşuyorsunuz ve gidiyorsunuz, o kadar yerel mahkemeden daha kolay...
Old 07-02-2014, 09:08   #6
Av. Sami Günsen

Katıldıktan sonra keşke katılmasaymışım deme ihtimaliniz yüksek ancak yaşayın ve görün
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi