Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

(Mülkiyeti Muhafazalı araç satış sözleşmesinin iptali halinde) Yediemin Otoparkı ücretinden kim sorumludur?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-11-2019, 17:07   #1
av.alicancicek

Varsayılan (Mülkiyeti Muhafazalı araç satış sözleşmesinin iptali halinde) Yediemin Otoparkı ücretinden kim sorumludur?

Merhaba sayın meslektaşlarım.
1- 2017 yılında müvekkile ait araç mülkiyeti muhafaza kaydı ile 3. kişiye satılıyor ve sicile kaydediliyor.
2- 2018 yılında alıcı kişinin bankaya olan borcu nedeniyle araç üzerine yakalama şerhi konularak yakalanıyor ve yediemin otoparkına çekiliyor.
3- Aracı alan kişi satış bedelini ödemediği için müvekkilce sözleşmenin iptali, araç üzerindeki kısıtlayıcı şerhlerin kaldırılması ve aracın tarafımıza teslimi konusunda dava açılıyor ve lehimize sonuçlanıyor.
4- Karar kesinleştiğinde; aracın tescilini müvekkil adına yaptırdığımızda yediemin otoparkından aracı çıkartmak istediğimizde otopark ücretini biz mi ödemeliyiz? Yediemin ücretinden kim sorumludur? Neticede konulan hacizler ve yakalama şerhi hukuka aykırı olarak icra müdürlüğü tarafından konulmuş,müvekkilin hiçbir kusuru olmadığı gibi haciz alacaklılarına da borcumuz bulunmuyor. Yediemin otoparkı yüksek olasılıkla aracı teslim etmeyecek. Bu konuda mevzuatta bir hüküm bulamadığım gibi yargı içtihadı da bulamadım.

Konu hakkında bilgisi olan meslektaşlarımın, İcra müdür ve müdür yardımcıları üyelerimizin, varsa yediemin otoparkı işletmecilerimizden konu ile ilgili mevzuat ve içtihat desteği rica ediyorum. Saygılarımla.
Old 25-11-2019, 10:24   #2
Av. Orhan GÖÇEN

Kıymetli meslektaşım, konuyla ilgili yapmış olduğum küçük bir araştırma sonucunda bulgularımı ve yorumumu aktarmak istiyorum:

Mülkiyeti muhafaza kayıtlı satışın geçerlilik şartlarına uygun yapıldığını varsayıyorum. Biliyorsunuz ki mülkiyeti muhafaza kayıtlı satış akdinde alıcı bedeli ödeyene dek mülkiyet hanesinde değişiklik olmuyor. Bu anlamda zaten bedelin teminatı olarak bu tipte satış yapılıyor. Tarih itibariyle sözleşmenin geçerli ve hüküm doğurduğu aşamada alıcı kişi uygun sınırlar çerçevesinde sözleşme konusu üzerinde tasarrufta bulunurken hukuka aykırı haciz ve yakalama işlemleri araca uygulanmış. Akabinde araç yediemin otoparkına çekilmiş. Sözleşmenin tarafı alıcının bu olayda ilk bakışta hukuki bir sorumluluğunu göremedim. Zira araca haciz ve yakalama işlemlerinin uygulandığı tarih itibariyle halen geçerli bir sözleşme hüküm ve sonuç doğurmaktadır. Şu an itibariyle de aranızdaki sözleşmeden dönüldüğünden ötürü aracı otoparktan sizin çıkartmanız gerektiğini düşünüyorum. Hukuken geçerli bir sözleşmeye ilişkin gereken özeni göstermeksizin ve araştırmada bulunmaksızın işlem yapan icra memurları sebebiyle olay özelinde uğramış olduğunuz kayıp ve masraflar için devlet aleyhine tazmin yoluna gidebilirsiniz. Bu benim yorumumdur.
Otoparkın aracı çıkartmanıza müsaade etmemesi ihtimalinde de başvuracağınız yol olarak istihkak prosedürünü işletmek gerekmektedir diye düşünüyorum. Buna ilişkin Av. Emine BAŞÇI DEVRES'in Mülkiyeti Saklı Tutma Kaydıyla Satış Sözleşmesi Ve Uygulaması isimli makalesinden işinize yarayacağını düşündüğüm iki adet Yargıtay Kararı alıntılamak istiyorum;

-Yargıtay 21. Hukuk Dairesi’nin 23 Şubat 2004 tarih ve 2004/1284 Esas – 2004/1867 Karar sayılı ilamından:
“Yasanın aradığı koşulları taşıyan mülkiyeti saklı tutma sözleşmesinde mülkiyet satıcı üzerinde kalır ve alıcıya geçmez. Alıcı ancak satış bedelinin tamamını ödedikten sonra malın sahibi olur. Bu nedenle mülkiyeti saklı tutma sözleşmesiyle yapılan satışta mal üzerinde ayni hakkı bulunan satıcının istihkak davası açma hakkı vardır.”

-Yargıtay 21. Hukuk Dairesi’nin 15 Kasım 2005 tarih ve 2005/11333 Esas – 2005/11602 Karar sayılı bir başka kararında da satıcının istihkak talebi değerlendirilmiş ve “Dava üçüncü kişinin (yani satıcının) istihkak iddiasına ilişkindir. Davacı, ihtilaf konusu taşınmazı mülkiyeti muhafazalı olarak borçluya sattığını, mülkiyetin henüz borçluya geçmediğini iddia ederek haczin kaldırılması talep etmiştir. Mülkiyeti muhafazalı satışlarda ancak satış bedelinin tamamı ödendikten sonra mülkiyet alıcıya geçer. Somut olayda, satış bedelinin ödendiği iddia ve ispat edilmemiştir. Açıklanan hususlar göz önünde tutularak davanın kabulü gerekirken aksi düşünce ile davanın reddine karar verilmesi hatalıdır” şeklinde karar tesis edilmiştir.

İyi çalışmalar dilerim...
Old 29-11-2019, 09:43   #3
ahmet kasım özer

Sayin Mesleketaşim
Ilam Da Aksine Bir Hüküm Yok Ise Araci önce Ilam Gereği Tescilini Yapilacak Ve Bu Tescile Göre Araç Maliki Kim Ise Ona Araç Teslim Edilir Ve Yediemin ücretini De O öder.bk Hükümleri Gereğince Rücu Hakki Var Ise Saklidir, Saygilara Av.ahmet Kasim özer
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi