Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Evli Kadının Zinası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-05-2003, 21:46   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Evli Kadının Zinası

Sayın Katılımcılar,

Olay:
1-Evli bir kadın hukuken evliliği devam ederken evini terkeder,evli olduğunu saklayarak başka bir erkekle bir süre birlikte yaşar ve bu sürede bir çocukları olur.

2-Kadın doğan bu çocuğu ve birlikte yaşadığı erkeği terkedip eski eşine döner.Annenin nerede olduğu şu an bilinmemektedir.

3-Bu arada doğan çocuğun hiç bir nüfus kayıt işlemi yapılmaz.

4-Çocuğun birlikte yaşadığı özbaba 2000 yılında noterden bir tanıma senedi düzenler fakat bu belge nüfusa kayıt için yetersiz bulunur.

5-Çocuk şu anda 8 yaşındadır Nüfus kaydı olmadığı gerekçesi ile okula kaydedilmez ve halen okula gidememektedir.

Çocuğun hem öz babası ile hukuki ilişkisini sağlayacak hem de okula gitmesine yarayacak en doğru ve pratik hukuki süreç ne olmalıdır?

Teşekkürler,saygılar...
Old 13-05-2003, 23:01   #2
hukukbilgisi

Varsayılan Dava

Çdcuğa kayyım atanarak kayyyımın çocuk adına babalık davası açması mümkün olabilir. Davayı ilgilileri olan ana ve ilk eşe ihbar edilmesi de yararlı olur. Hakim ilk eşin çocuğu reddettiğine ilişkin beyanını isteyebilir. İlk anda düşüncelerim bunlar...

Saygılarımla...
Old 13-05-2003, 23:26   #3
hukukbilgisi

Varsayılan bir içtihat

Yargıtayın bu konuyla ilgili bir kararını buldum:

T.C
Y A R G I T A Y
İkinci Hukuk Dairesi

E. 1991/12452
K. 1991/14846
T. 2.12.1991

* BABALIK DAVASI

ÖZET : Nüfusa kaydedilmemiş bile olsa evlilik içinde doğan çocuğun nesebi koca
tarafından reddedilmedikçe babalık davası açılamaz ve hüküm kurulamaz.

(743 s. MK. m. 243, 248)

Melek ve Vedat arasındaki babalık davasının kayyım A. Tuna huzuruyla yapılan
muhakemesi sonunda, mahalli mahkemece verilen hüküm davalı tarafından temyiz
edilmekle; evrak okunup, gereği görüşülüp düşünüldü:

Mahkemece, dava konusu küçük Kemal, 4.8.1977 doğumlu olarak nüfusa tescil ve
bütün neticeleri ile davalının babalığına karar verilmiştir. Oysa ki davacı
ana bu tarihte Cemil ile evli olup boşanma 1983 tarihinde kesinleşmiştir. Bu
durumda, nüfusa kaydedilmemiş bile olsa evlilik içinde doğan çocuğun nesebi
koca tarafından reddedilmedikçe babalık davası açılamaz ve hüküm kurulamaz.
Bu yön gözönünde tutulmadan babalığa karar verilmesi usul ve kanuna
aykırıdır.

S o n u ç : Temyiz edilen kararın gösterilen nedenle (BOZULMASINA), 2.12.1991
tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Old 14-05-2003, 11:45   #4
hukukbilgisi

Varsayılan son olarak

Çocuğa kayyım atanmasının ve çocuk adına kayyımın nesebin reddi ile babalık davasını birlikte açmasının doğru olacağını düşünüyorum..
Old 15-05-2003, 20:59   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Hukukbilgisi,

Evli kadının zinası diye tanımlanan bir çocuğun bir nüfus cüzdanına sahip olabilmek için zahmetli bir sürecin geçirilmesinin zorunlu olduğunu deneyimlerimle biliyorum.Çocuğun önce yasal annebaba nufuskayıtlarına girmesini sağlamak ve sonra nesebin reddi ile gerçek babaya bağlamaktan başka yol olmadığını da biliyorum .

Fakat bu çocuğun acilen okula gitmesi gerekiyor.Yıllarca bekleyemez.İşte bu noktada bildiğim çözüm yollarının dışında çözüm olanakları arıyorum.Ve hala bulamadım.

İlgi ve katkılarınız için teşekkür ederim.
Old 15-05-2003, 21:30   #6
Batu Han

uygulamayı ve bu konudaki yasayı hiç bilmiyorum ama okula kaydolma açısından sorunu, (ilköğretim zorunlu olduğuna göre) çocuk ilköğretime yollanmıyor diye ihbar edip devlete havale ederek çözebilirmiyiz bende merak ettim şimdi....bu zorunlu ilk öğretim hangi kanunda düzenleniyor bilmiyorum yoksa onu bulur adam gibi bi cvp yazardım şu an ne yazdığını bilmediğimden çok saçma bi çözüm önermişte olabilirim
Old 17-05-2003, 09:14   #7
hukukbilgisi

Varsayılan Saçma olan

Sayın Deren,

Asıl saçma olan bir yandan cezai yaptırımı olan yükümlülük yükleyip, sonra başka bir yasa engeli nedeniyle o yükümlülüğün yerine getirilememesine neden olmaktır.

Çıkış mantığınız kesinlikle doğru bana göre. Konu hem çocuğun tanınması yönüyle ve hem de okul kaydı yönüyle üzerine eğilmeyi ve araştırılmayı hakediyor...
Old 17-05-2003, 09:32   #8
hukukbilgisi

Varsayılan yönetmelik

MEB İlköğretim Kurumları Yönetmeliği
(http://yasemin.meb.gov.tr/mebdata/mevzuat/html/53.html)

16. madde hükmü nüfus kaydı olmayanların kaydından söz ediyor. Buradan bir kapı açılabilir gibi geliyor bana...

İdari başvurularla çözümlenemediği takdirde yargı yoluna başvurmak gerekir diye düşünüyorum. Yasayla uygulama arasındaki uyuşmazlık ya da çekişme mazur görülecek cinsten değil.

Yargıya gitmeden önce gerekirse üst düzey yöneticilerle temasa geçip görüş almakta ve durumun garipliğini anlatmakta yarar var.
Old 21-05-2003, 14:11   #9
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Çocuğun acil okul talebinin karşılanması için gerekli yanıtı İlköğretim Yönetmeliği Ekim 99 sayı 2481 cilt ek 60 sayfa 7 de buldum.Okula nüfüs kaydı olmayanların kayıtları her durumda yapılıyor.Bu durumdaki çocuğun velisine gerekli işlemleri yapması ve başlatması için 1 yıllık süre tanınıyor.Veli yapmassa durum Milli Eğitim aracılığı ile Nüfus mÜdürlüğüne bildiriliyor.
Gerekli ve biraz zaman alması muhtemel davalar yanısıra yürüyecek.
Katkıda bulunan herkese teşekkür ederim.

not:Evli erkeğin zinası ile evli kadının zinasının farklı yasal olanaklarda olması da sanırım ayrıca tartışılmaya değer bir konu..Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi