Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yapı denetim

Yanıt
Old 14-05-2008, 19:01   #1
denizyldz_84

Varsayılan yapı denetim

merhaba saygıdeğer meslektaşlarım;

bi konuda yardımınızı bekliyorum..
yapı denetim uzmanlarının işkazalarında sorumluluğu nedir bu konuda aydınlatırsanız sevinirim , yapı denetim kanununda idareye karşı sorumlu diyor bu cümleyi yorumlayamadım.. teşekkür ederim..

saygılarımla...
Old 14-05-2008, 21:24   #2
Armağan Konyalı

Yapı Denetimi Hakkında Kanun
Ceza hükümleri
MADDE 9. — Bu Kanun hükümlerinin uygulanması sırasında görevini ihmal eden veya kötüye kullanan yapı denetim kuruluşunun ortakları, yöneticileri, mimar ve mühendisleri, yapı müteahhidi, proje müellifi ile laboratuvar görevlileri 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 3 üncü bab, 4 üncü faslındaki görevi ihmal ve görevi kötüye kullanma ile ilgili hükümlerine göre cezalandırılır.
Yapı denetim kuruluşunun izin belgesi alma aşamasında gerçeğe aykırı belge düzenlendiğinin izin belgesi verildikten sonra anlaşılması halinde, izin belgesi derhal iptal edilir ve ayrıca gerçeğe aykırı belge düzenlemekten, bu belgeleri düzenleyenler hakkında suç duyurusunda bulunulur.
Yapılar ile ilgili diğer düzenlemeler ile yapıların uğramış olduğu yıkım ve zararlardan dolayı genel hukuk hükümleri uygulanır.
Bu madde uyarınca hükmolunacak cezalar paraya çevrilemez ve tecil edilemez.
Bu Kanuna aykırı fiillerden dolayı hükmolunan kesinleşmiş mahkeme kararları, Cumhuriyet savcılıklarınca Bakanlığa ve mimar ve mühendislerin bağlı olduğu meslek odalarına bildirilir.
Yapı denetim kuruluşu ile denetçi mimar ve mühendisleri; eylem ve işlemlerinden 3194 sayılı İmar Kanununun fenni mesul için öngörülen hükümlerine tabidirler.

İmar Kanunu
Ceza hükümleri:
Madde 42 – Ruhsat alınmadan veya ruhsat veya eklerine veya imar mevzuatına aykırı olarak yapılan yapının yapı sahibine ve müteahhidine, istisnalar dışında özel parselasyon ile hisse karşılığı belirli bir yer satan ve alana 500 000 TL.' dan 25 000 000 liraya kadar para cezası verilir. Ayrıca fenni mesule bu cezaların 1/5'i uygulanır.
Birinci fıkrada belirtilen fiiller dışında bu Kanunun 28, 33, 34, 39 ve 40 ıncı maddeleri ile 36 ncı maddenin üçüncü fıkrasında belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyen mal sahibine, fenni mesule ve müteahhide 500 000 TL.'dan 10 000 000 liraya kadar para cezası verilir.
Birinci ve ikinci fıkralarda belirtilen fiillerin tekrarı halinde para cezaları bir katı artırılarak verilir.
Yukarıdaki fıkralarda gösterilen cezalar, ilgisine göre doğrudan doğruya belediyeler veya en büyük mülki amir tarafından verilir.
(Beşinci fıkra iptal: Ana.Mah.nin 15/5/1997 tarihli ve E.: 1996/72, K.: 1996/51 sayılı kararı ile)
İlgili idarenin Cumhuriyet Savcılığı aracılığıyla sulh ceza mahkemesine başvurması üzerine, bu mahkemelerce ayrıca, yukarıdaki fıkralara göre ceza verilen fenni mesuller ve müteahhitler hakkında bir yıldan beş yıla kadar meslekten men cezasına da hükmolunur.
Bu husustaki mahkeme kararları ilgili idarelerce Bakanlığa ve meslek mensubunun bağlı olduğu meslek teşekkülüne bildirilir.
Bu maddeye göre belediyelerce verilen cezalar dolayısıyla tahsil olunan paralar belediye bütçesine irad kaydolunur.
Old 14-05-2008, 23:39   #3
denizyldz_84

sayın av. armağan konyalı öncelikle yardımlarınıza çokteşekkür ederim. ancak konuyu ben hala tam çözemedim..olay üzrinden anlatırsam belki sizde yardımlarınızı tekrar esirgemezsiniz. şöyle ki, işverenin inşaatında 2.00 m den işçi düşüyor ve felç oluyor. bunun üzerine işverenden şikayetçi oluyor. işverene karşı sulh ceza mahkemesinde iş güvenliği önlemlerini almamaktan dolayı ceza davası açılıyor. yapı ruhsatında fenni mesul hanesinde yapı denetimin ismi geçiyor. ilk duruşması yakında olan davada işveren yapı denetimin sorumlu olduğunu neye istinaden ileri sürebilir veya sürebilir mi.ilk cevabınızda iş kazasından dolayı sorumlu olmayacağını yazmıştınız daha sonra değiştirdiniz. yapı denetim kanununu okudum ancak yorumlayamıyorum
saygılarımla
Old 14-05-2008, 23:50   #4
denizyldz_84

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Yapı Denetimi Hakkında Kanun
Ceza hükümleri
MADDE 9. — Bu Kanun hükümlerinin uygulanması sırasında görevini ihmal eden veya kötüye kullanan yapı denetim kuruluşunun ortakları, yöneticileri, mimar ve mühendisleri, yapı müteahhidi, proje müellifi ile laboratuvar görevlileri 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 3 üncü bab, 4 üncü faslındaki görevi ihmal ve görevi kötüye kullanma ile ilgili hükümlerine göre cezalandırılır.
Yapı denetim kuruluşunun izin belgesi alma aşamasında gerçeğe aykırı belge düzenlendiğinin izin belgesi verildikten sonra anlaşılması halinde, izin belgesi derhal iptal edilir ve ayrıca gerçeğe aykırı belge düzenlemekten, bu belgeleri düzenleyenler hakkında suç duyurusunda bulunulur.
Yapılar ile ilgili diğer düzenlemeler ile yapıların uğramış olduğu yıkım ve zararlardan dolayı genel hukuk hükümleri uygulanır.
Bu madde uyarınca hükmolunacak cezalar paraya çevrilemez ve tecil edilemez.
Bu Kanuna aykırı fiillerden dolayı hükmolunan kesinleşmiş mahkeme kararları, Cumhuriyet savcılıklarınca Bakanlığa ve mimar ve mühendislerin bağlı olduğu meslek odalarına bildirilir.
Yapı denetim kuruluşu ile denetçi mimar ve mühendisleri; eylem ve işlemlerinden 3194 sayılı İmar Kanununun fenni mesul için öngörülen hükümlerine tabidirler.

İmar Kanunu
Ceza hükümleri:
Madde 42 – Ruhsat alınmadan veya ruhsat veya eklerine veya imar mevzuatına aykırı olarak yapılan yapının yapı sahibine ve müteahhidine, istisnalar dışında özel parselasyon ile hisse karşılığı belirli bir yer satan ve alana 500 000 TL.' dan 25 000 000 liraya kadar para cezası verilir. Ayrıca fenni mesule bu cezaların 1/5'i uygulanır.
Birinci fıkrada belirtilen fiiller dışında bu Kanunun 28, 33, 34, 39 ve 40 ıncı maddeleri ile 36 ncı maddenin üçüncü fıkrasında belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyen mal sahibine, fenni mesule ve müteahhide 500 000 TL.'dan 10 000 000 liraya kadar para cezası verilir.
Birinci ve ikinci fıkralarda belirtilen fiillerin tekrarı halinde para cezaları bir katı artırılarak verilir.
Yukarıdaki fıkralarda gösterilen cezalar, ilgisine göre doğrudan doğruya belediyeler veya en büyük mülki amir tarafından verilir.
(Beşinci fıkra iptal: Ana.Mah.nin 15/5/1997 tarihli ve E.: 1996/72, K.: 1996/51 sayılı kararı ile)
İlgili idarenin Cumhuriyet Savcılığı aracılığıyla sulh ceza mahkemesine başvurması üzerine, bu mahkemelerce ayrıca, yukarıdaki fıkralara göre ceza verilen fenni mesuller ve müteahhitler hakkında bir yıldan beş yıla kadar meslekten men cezasına da hükmolunur.
Bu husustaki mahkeme kararları ilgili idarelerce Bakanlığa ve meslek mensubunun bağlı olduğu meslek teşekkülüne bildirilir.
Bu maddeye göre belediyelerce verilen cezalar dolayısıyla tahsil olunan paralar belediye bütçesine irad kaydolunur.

notunuzu biraz önce gördüm ilk yanıtınızda da haklılık payı olduğuna inanıyorum tümüyle yanlış bir cevap değildi sayın av. armağan konyalı ancak gerçekten çok yabancı olduğum bir konu olması sebebiyle daha sonra eklediğiniz ceza hükümleriyle bir önceki yanıtımda anlattığım olayla ilgili oturtamıyorum.bir önceki mesajımdaki sorumu yineliyorum umarım tecrübelerinizi benden eksik etmezsiniz. saygılarımla
Old 15-05-2008, 12:19   #5
Armağan Konyalı

Yapı Denetimi Hakkında Kanunun 2/f maddesinde yapı denetim kuruluşunun görevleri arasında “İş yerinde, iş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda gerekli tedbirlerin alınması için yapı müteahhidini yazılı olarak uyarmak, uyarıya uyulmadığı takdirde durumu ilgili bölge çalışma müdürlüğüne bildirmek” görevi de sayılmıştır.

Eğer sulh ceza mahkemesindeki yargılamada iş güvenliği önlemlerinin alınmadığı yolunda bir karar çıkarsa yapı denetim kuruluşunun görevini yapıp yapmadığı hususu tartışılmalıdır. Yapı denetim kuruluşu gereken uyarıları yaptığı halde müteahhit önlemleri almadıysa yapı denetim kuruluşu sorumlu değildir. Ama yapı denetim kuruluşunun ihmali varsa aşağıdaki şartlarda sorumluluğu doğar:

Ceza hukuku açısından:
Eğer yapı denetim kuruluşunun denetiminde, uyarmasında veya bölge çalışma müdürlüğüne bildirim yapmasında bir ihmali varsa, bu ihmali gösteren hangisi ise, yapı denetim kuruluşunun ortakları, yöneticileri, mimar ve mühendisleri, yapı müteahhidi, proje müellifi ile laboratuvar görevlileri yukarıdaki mesajımda yazılı ceza hükümlerine göre cezalandırılır.

Tazminat hukuku açısından:
Eğer bu ihmal ile iş kazası arasında nedensellik bağı varsa, (bu ihmal olmasaydı kaza olmayacaktı ise) işçinin uğradığı zararda yapı denetim kuruluşunun kusuru var demektir: Bu durumda kusuru oranında müteahhit ve bina sahibi ile birlikte yapı denetim kuruluşu da tazminat ödemekle sorumlu olur. Kusur oranının mahkeme bilirkişi incelemesi ile tayin ve takdir edecektir. (Bakınız: Borçlar Kanunu - haksız fiillerden doğan borçlar)

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi