Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kollukta Hukuka Uygun İfade Almak Nasıl Olur?

Yanıt
Old 16-06-2006, 15:42   #1
Av.Özgür ODABAŞ

Varsayılan Kollukta Hukuka Uygun İfade Almak Nasıl Olur?

Değerli Hukukçular;
Bir ağır ceza davasında,sanıklar aleyhine yegane delilin bir sanığın Emniyet Müdürlüğü'nün bir şubesinde alınan ve mahkeme huzurunda değişen ifadesi olduğunu düşünürsek;
ve 5 sayfadan ibaret bu ifade zaptına baktığımızda,ifadenin soru-cevap şeklinde yazılmış olduğunu bu soruların ".......yaptığınız tespit edilmiştir","..bu eylemi kim planladı,kim yardım etti,sizi kim azmettirdi" gibi müşteki ifadesinden esinlenerek suça ve sanıklara dair tespit ve itham içeren nitelikte olduğunu düşünürsek;
ve bu sanığın mahkeme sorgusunda baskı altında bu ifadeyi verdiğini ifade ettiğini ve tutanağa gecirdiğini de düşünürsek;

sizce bu ifade mahkumiyet hükmüne esas teşkil edecek nitelikte,hukuka uygun bir ifademidir?

Ben bu ifadenin sanığa doğrudan soru sorma yetkisinin CMK 201 gereği kovuşturma aşamasında mümkün olabileceğini,soruşturma aşamasında gerek kolluk gerekse de savcılıkca yalnızca ifade alınabileceği,soru sorulamayacağı, ifadeninse CMK 147 gereği atılı sucun anlattırılması şeklinde olabileceğini düşünüyorum.Bu nedenle ve itham ve yargı içeren sorular olması nedeniyle emniyetteki bu ifade hukuka aykırı delil kabul edilip,dosyadan çıkarılması ve hükme esas alınmaması talep edilse,sizce ne kadar kabul edilebilir olur ve bu delil hükme esas kabul edilebilir mi?

Muhtemel katkılarınıza şimdiden teşekkürler.Sevgiler..
Old 16-06-2006, 16:20   #2
Jimmm

Sayın ODABAŞ,

Başımdan çok benzer bir olay geçti. İfadede sorulan suallerin hepsi yönlendirici ve çelişkili olduğundan gerek CMK'ya gerekse ifade alma yön.'e aykırı olduğundan delil olamaz, mahkumiyete esas teşkil edemez yönündeki ısrarlı savunmalarım devam ediyor...
Old 16-06-2006, 17:12   #3
Av.Özgür ODABAŞ

Sayın Tavukcu
benim dosyam karar aşamasında son savunmaya hazırlanıyorum,paylaşıma devam etmek doğru olur sanıyorum.
İlginize tesekkürler...
Old 23-06-2006, 12:56   #5
ozgem

Sayın Odabaş,öncelikle kolluğun ifade alma yetkisi yeni CMK da büyük ölçüde kısıtlanmıştır,eger sanıkların yanlarında müdafii yok ise ya da sanıklar verdikleri ifadeyi mahkeme önünde ikrar etmezlerse alınan bu ifade yargılama esnasında kullanılamaz,ayrıca kolluğun ifade alma ve sorgu esnasında sanığa soru sorması olağan kabul edilse de ,sanığın ifadesini yönlendirici veya sanıkta çelişki yaratacak sorular sorması da ifadeyi ve sorguyu hukuka aykırı hale getirir ve delil olarak kullanılmaz.Ama burada en baz alınacak nokta ifade alma ve sorgulama esnasında sanığın yanında müdafii olup olmamasıdır,eger yoksa ifade sanık tarafından mahkeme huzurunda doğrulanmadıkça delil olarak kullanılamaz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi