Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yemin metni nasıl olmalıdır?

Yanıt
Old 05-04-2007, 13:19   #1
ares139

Varsayılan Yemin metni nasıl olmalıdır?

Arkadaşlar yemin metni nasıl olmalı, neleri içermelidir?Daha önce hazırladığınız bir yemin metni var mı?Şekil olarak örnek bir metin elinizde var ise gönderebilirmisiniz?Şimdiden teşekkürler.
Old 05-04-2007, 13:23   #2
Av.Suat Ergin

Örnek bir metin olması mümkün değil. Davaya göre değişir. Dava konusunu ve hangi hususta yemin ettirileceğini belirtin ki yardımcı olabilelim.

Saygılarımla
Old 05-04-2007, 13:27   #3
av.murat kalkan

Bu konuyu ben de çok araştırdım ve fakat bi şey elde edemedim üstat. Sonuçta da, hiç bir örnek bulamadan kendi başıma bir yemin metni hazırlayıp sundum mahkemeye. Kendimce, dava konusu ile ilgili çeşitli konularda ... yaptığıma veya .... yapmadığıma, .... aldığıma veya .... almadığıma diye bir şeyler konusunda yemin ettirdim karşı tarafa
Old 05-04-2007, 14:11   #4
ares139

Örnekten kastettiğim içerikten ziyade şekil olarak nasıl olmalıdır.Dava dilekçesi gibi hazırlanıyor davacı davalı konu v.s.daha önce hiç hazırlamadığım için hazırlayan arkadaşlardan örnek istemiştim.Gönderebilecek arkadaşlara teşekkürler
Old 05-04-2007, 14:21   #5
Av.Suat Ergin

Benim yaşadığım tecrübelerde dava dilekçesi gibi hazırlandığına şahit olmadım. Hatta bir keresinde duruşmada dikte ettirdik ve karşı taraf aynı şekilde yemin etti. Örneğin kiralayan aldığı paraları inkar ediyorsa şu şekilde yemin ettirilebilir:" Ocak-2006, Şubat 2006 kira paralarını tahsil etmediğime dair Allah'ım ve vicdanım üstüne yemin ederim"

İlk mesajımda da belirttiğim gibi matbu bir yemin metni olamaz. Siz hangi konuda yemin eda ettireceksiniz ister basit bir dilekçeyle isterseniz zapta geçirerek metni hazırlarsınız. Dikkat etmeniz gereken şey; yemin son çaredir. Çünkü kesin delildir ve aleyhinize de işlemeye başlayabilir. Yani yukarıdaki yemin metnini şöyle hazırlarsanız:"..Kira paralarını davacıdan almadığıma dair..."bazı kurnazlar son yemin metninde kira parasını davacının kardeşinden veya oğlundan aldıysa günah işlemeyeceğini sanmaktadır.

Saygılarımla
Old 05-04-2007, 14:27   #6
av.murat kalkan

Sn. Ergin, son dediğinize aynen katılıyorum. Benim, davalarına girmediğim ama dışarıdan hukuki destek verdiğim bir dava vardı. Dava konusu, kadının kız kardeşi ve eniştesine - okuma ve yazması olmayan davacının kendi adına- biriktirsinler diye verdiği paralara ilişkin alacak davası vardı. Yemin metnini hazırlayıp verdik ama uyanıklar davada çıkıp sürekli olarak "davacıdan borç para almadığımıza, ondan borç alarak kendi adımıza bankada hesap açtırmadığımıza" v.s. şeklinde yemin etmişler. Tabii bizimkisi de olayın farkına varmadığı için müdahale edememiş ve davayı kaybetmiş. Davalılar da sürekli olarak, biz ondan borç almadık ki diyip duruyolarmış tabii )
Old 06-04-2007, 08:30   #7
ares139

Sayın Ergin ve Kalkan; tecrübelerinizi ve bilginizi paylaştığınız için teşekkür ederimNasıl hazırlamam gerektiği konusunda bilgi sahibi oldum.İlk kez yemin deliline başvuracağım için bilgi sahibi arkadaşların tecrübesine ihtiyacım vardı.Tekrar teşekkürler ve iyi çalışmalar:
Old 25-01-2012, 10:56   #8
peling

Mutsuz Yemin Metninde ne üzerine yemin edilir?

Meslektaşlarım merhabalar,
işçi davacının yıllık izin hiç kullanmadığı, hep fazla mesaiye kaldığı gibi iddialarına karşılık yemin teklif ettim, metin konusunda araştırmalarım sonuçsuz kaldı. Şekli anlamda mahkeme'ye hitaben bir dilekçe ile ara kara gereği yemin metnimizin sunulmasıdır diyerek, .............. olduğuna Namusum, şerefim ve kitabım Kuran-ı Kerim üzerine yemin ederim şeklinde mi hazırlıyoruz... Yemini namus, şeref dini kitap üzerine bağlayabiliyor muyuz? Bir kalıp var mı?
Saygılarımla,
Old 25-01-2012, 11:22   #9
üye31284

Alıntı:
Yazan peling
Meslektaşlarım merhabalar,
işçi davacının yıllık izin hiç kullanmadığı, hep fazla mesaiye kaldığı gibi iddialarına karşılık yemin teklif ettim, metin konusunda araştırmalarım sonuçsuz kaldı. Şekli anlamda mahkeme'ye hitaben bir dilekçe ile ara kara gereği yemin metnimizin sunulmasıdır diyerek, .............. olduğuna Namusum, şerefim ve kitabım Kuran-ı Kerim üzerine yemin ederim şeklinde mi hazırlıyoruz... Yemini namus, şeref dini kitap üzerine bağlayabiliyor muyuz? Bir kalıp var mı?
Saygılarımla,

HMK md. 233'te yer alan kalıba bakabilirsiniz. Kitap, Allah, tanrı yerine " Kutsal saydığınız bütün inanç ve değerler" denmesinin neden daha uygun olduğuna dair gerekçe ve diğer yazılara da göz atabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi