Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

velayetin nezi için delillerim yeterliyse dava açabilir miyim

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-05-2012, 20:30   #1
Konuk

Varsayılan velayetin nezi için delillerim yeterliyse dava açabilir miyim

merhaba,
eski eşimle 2012 mart ayında boşanma davamız görüldü ve mayıs ayında kesinleşti. Bir tane üç buçuk yaşında kızım var.Şu an ben istanbul'dayım eski eşim de İzmir'de yaşıyor. Velayet hakkı benim olmasına rağmen, babasının 'velayeti bende olsun ama seninle kalsın bari bunu esirgeme zaten yaşı küçük sen bakarsın' sözüne güvenerek ona verdim. Çocuğu annesinden ayıracak kadar cehalet göstereceğini düşünemedim. Çocuğumu boşanmanın kesinleşmesinden iki ay sonra aldı ve şu an 10 gündür izmir'deler. Baba beni kötülüyor sürekli, bunu çocuğun ağzından duydum ve günlük 7 saatliğine de kreşe vermiş. Dava açsam kazanma şansım nedir? Benimkine benzer konuları 10 gündür inceliyorum bulamadım. Tanıdık avukatlar biraz bekleyip delil oluşturmam gerektiğini söyledi. Arada bu kadar mesafe varken delil oluşturamazsam ne olacak? Sizce ne olmalı? teşekkürler..
Old 27-05-2012, 21:22   #2
Av. Hatun Olguner

3,5 yaşındaki çocuk anne bakım ve şefkatine muhtaçtır. Ama ne var ki bu gerçeğe rağmen siz velayeti babaya vermişsiniz. Bu durum aleyhinize. Boşanma kararının üzerinden uzun bir zaman da geçmemiş. Siz yine de kızınızın küçük olduğunu,anne bakım ve şefkatine ihtiyaç çağında olduğunu,babasının sizi aldattığını,söz verdiğini ama sözünü tutmadğını, aldandığınızı ileri sürerek velayetin değiştirilmesi davası aaçabilirsiniz. Şansınızı deneyin derim.
Old 28-05-2012, 18:45   #3
Av. Hatun Olguner

Yalnız velayetin nezi davası ile velayetin değiştirilmesi davası arasında çok büyük fark vardır. Velayetin nezi için babanın velayet görevini ifada ağır ve fahiş kusurlarının bulunması gerekmektedir. Sanırım sizin söyleminizden velayetin değiştirilmesi davası açmak istediğiniz anlaşılıyor.

Davanızı bir avukatla takip etmeniz halinde bu farkı nazara alacak ve uygun davayı açacaktır.
Old 29-05-2012, 12:27   #4
Konuk

Varsayılan teşekkür

çok teşekkür ediyorum. öyle çok zor durumdayım ki bir umut çalmadığım kapı kalmadı. bir yandan özlem bir yandan mücadele.. tavsiyeleriniz için tekrar teşekkür ediyorum. yine de takip edeceğim cevaplarınızı. kolay gelsin...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi