Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İdare Mahkemesi - Görevsizlik Kararı - İş Mahkemesinde açılan Dava - BİM'in bozması

Yanıt
Old 17-02-2010, 13:15   #1
turbo

Acil İdare Mahkemesi - Görevsizlik Kararı - İş Mahkemesinde açılan Dava - BİM'in bozması

Sayın Meslektaşlarım,

Emekli Sandığı ile ilgili olarak, İdare Mahkemesinde açmış olduğum bir davada, 5510 SK. gereğince iş mahkemesinin görevli olduğunu bildirerek görevsizlik kararı verildi. Karara itiraz etmedim ve 30 günlük süreyi bekledim.

30 günlük sürenin sonunda, iş mahkemesinde davayı açtım. Dava dilekçesinde, idare mahkemesinin görevsizlik kararı nedeniyle davanın açıldığını ve dosyanın istenerek, devam edilmesini talep ettim. Aslında tekrar harç ödememem gerekmemesine karşın, UYAP sisteminin bu duruma uygun işlem yapamayacağı gerekçesiyle harç ödemek zorunda kaldım.

Ben davayı açtıktan 5 gün sonra, Davalı Kurum vekilinin, görevsizlik kararına karşı bölge idare mahkemesine itiraz dilekçesi geldi. Yani dosyanın benim için kesinleşmesinden 4 gün sonra, itiraz dilekçesi bana tebliğ edildi. İtiraz dilekçesinin tarihi, karardan 15 gün sonrasını taşıyor, süresinde yapılmış durumda.

Sonrasında bölge idare mahkemesi, ilk derece idare mahkemesinin görevsizlik kararını bozdu. Ve böylece, ben de içinden çıkılmaz bir duruma düştüm.

Şimdi, aynı konuda derdest iki tane davam söz konusu ve 2. dava olan iş mahkemesindeki davadan çekilmem gerekiyor. Fakat benim kusurum olmaksızın, açılmış bir davada harcın geri iadesini sağlamayı ve müvekkilim aleyhine vekalet ücretine hükmedilmesinin önüne geçmeyi istiyorum.

Bu konuda bilgisi ve tecrübesi olan meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.[/
Old 25-02-2010, 14:46   #2
Şebnem TANDOĞAN

Sayın Turbo,
benim de bu biçimde açmış olduğum dava görevsizlik kararı ile reddedildi. Davalı idare bu kararı temyiz etmiş. Neredeye sizin durumunuza düşmek üzereydim ki aklıma idare mahkemesi kalemini arayıp kararın hangi tarihte kesinleştiğini sormak geldi Temyiz edildiğini öğrendiğim için dava açmadım. O nedenle sizin durumunuza bir çözüm öneremiyorum. Merak ettiğim konu ise sizin olayınızda bölge idare mahkemesinin bozma kararı gerekçesidir. Bana bu konuda bilgi verirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 26-02-2010, 12:38   #3
turbo

Şebnem Hanım,
BİM'nin gerekçesi, kanunların geriye yürümeyeceği ve olayın gerçekleştiği tarihteki kanunun uygulanmasının esas olduğu yönündeydi. Ben de durumu iş mahkemesine geçen haftaki duruşmada ilettim. Hakim bana, görev konusunda yeni bir düzenleme olduğundan bahsetti ve dosyayı incelemeye aldı. Henüz yeni düzenlemeyi araştırma şansım olmadı açıkçası.
Bence sizin BİM'deki dosyanızı etkileyecek nitelikte. Bir fırsatını bulursam, araştıracağım. Size de haber veririm.

İyi Çalışmalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi