Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli Yardım- Boşanma- Vekalet Ücreti

Yanıt
Old 10-02-2016, 12:20   #1
Av. Ekin İNCİ

Önemli Adli Yardım- Boşanma- Vekalet Ücreti

Meslektaşlarım öncelikle hepinize iyi çalışmalar.
Adli Yardımdan bir boşanma davası ataması yapılmıştı. Davayı açtım, karşı taraf da boşanmayı kabul etti ancak Nafaka ve Tazminat hususlarında anlaşamamışlardı. Şimdi Müvekkilim Hakimin takdir ettiği tedbir nafakasını iştirak nafakası olarak kabul edebilceğini ve karşılıklı olarak tazminat taleplerinden vazgeçtiklerini, davalı ile anlaştıklarını ve protokol yapmak istediklerini beyan etti. Sorum şu ki;
Davalıya yükletilecek karşı taraf vekalet ücretinin, çekişmeli boşanma anlaşmalı boşanmaya döndüğü takdirde akıbeti ne olacaktır?
Hakim anlaşmalı boşanma da re'sen karşı vekalet ücretine hükmediyor mu yoksa protokolde düzenlemem gerekir mi? Bu düzenlemeyi yaparken Avukatlık Asgari Ücret Tarifesini mi esas almalıyım?
Şimdiden teşekkür ederim zaman ayırıp okuduğunuz ve yardımlarınız için.
Old 10-02-2016, 13:01   #2
abuj

Sayın meslektaşım, açmış olduğum anlaşmalı boşanma davaların da protokolde vekalet ücreti hususunu belirtmeme rağmen hakimce bu husus ve diğer hususlar tekrar okunmakta, taraflara protokol şartlarının kabul edilip edilmediği sorulmakta ona göre karar verilmektedir. Ancak usulen bu husus anlattığım şekilde yapılmak zorunda değildir. Yani hakim protokolü tekrardan taraflara okumadan, protokol şartlarının kabul edilip edilmediklerini sorarak kararını verebilir. Eğer protokolde "Taraflardan her biri, avukatlık ücreti de dahil olmak üzere, kendi payına düşen yargılama giderlerinden sorumlu olacaktır. şeklinde beyan mevcut ise mahkemelerde "açıkça istenmediği beyan edildiğinden ücreti vekalet takdirine yer olmadığına" kararı veriyorlar. Protokolde vekalet ücretinden bahsedilmediyse bu husus hakimce taraflara sorularak verilecek cevaba göre karar verilmektedir. Vekalet ücreti hususunda müvekkiliniz ile anlaşma sağladıysanız bu hususu protokolde belirtebilirsiniz. Kanaatimce protokole vekalet ücreti miktarını yazmanıza gerek yok "taraflardan her biri, avukatlık ücreti de dahil olmak üzere, kendi payına düşen yargılama giderlerinden sorumlu olacaktır" Eğer ki müvekkiliniz ile avukatlık ücret sözleşmesi yapmadıysanız ve AAÜT'den daha yüksek bir ücrete anlaştıysanız anlaştığınız vekalet ücreti miktarını yazmanız lehinize olacaktır.
Old 10-02-2016, 13:24   #3
Av. Ekin İNCİ

Alıntı:
Yazan abuj
Sayın meslektaşım, açmış olduğum anlaşmalı boşanma davaların da protokolde vekalet ücreti hususunu belirtmeme rağmen hakimce bu husus ve diğer hususlar tekrar okunmakta, taraflara protokol şartlarının kabul edilip edilmediği sorulmakta ona göre karar verilmektedir. Ancak usulen bu husus anlattığım şekilde yapılmak zorunda değildir. Yani hakim protokolü tekrardan taraflara okumadan, protokol şartlarının kabul edilip edilmediklerini sorarak kararını verebilir. Eğer protokolde "Taraflardan her biri, avukatlık ücreti de dahil olmak üzere, kendi payına düşen yargılama giderlerinden sorumlu olacaktır. şeklinde beyan mevcut ise mahkemelerde "açıkça istenmediği beyan edildiğinden ücreti vekalet takdirine yer olmadığına" kararı veriyorlar. Protokolde vekalet ücretinden bahsedilmediyse bu husus hakimce taraflara sorularak verilecek cevaba göre karar verilmektedir. Vekalet ücreti hususunda müvekkiliniz ile anlaşma sağladıysanız bu hususu protokolde belirtebilirsiniz. Kanaatimce protokole vekalet ücreti miktarını yazmanıza gerek yok "taraflardan her biri, avukatlık ücreti de dahil olmak üzere, kendi payına düşen yargılama giderlerinden sorumlu olacaktır" Eğer ki müvekkiliniz ile avukatlık ücret sözleşmesi yapmadıysanız ve AAÜT'den daha yüksek bir ücrete anlaştıysanız anlaştığınız vekalet ücreti miktarını yazmanız lehinize olacaktır.
Sayın Meslektaşım, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Protokolde bu hususlara yer vereceğim. Ancak aklıma takılan şey şu ki bu dosya bana Adli Yardım'dan geldi müvekkilden vekalet ücreti almayıp, barodan alacağım. Bu hususta protokolü hazırlarken davalı ile görüşüğ asgari ücret tarifesindeki meblağyı mı konuşmalıyım?
Old 10-02-2016, 14:21   #4
Av.Selim Balku

Prokotole vekalet ücretine ilişkin birşey yazmayın. Davacı ise dava dilekçesinde yargılama gideri talep edin. Davalı ile bu konu hakkında görüşmeyin...
Old 10-02-2016, 16:54   #5
Tümtürk

Adli yardımdan gelen dosyalar için ZORUNLU GİDERLER dışında herhangi bir ücret almanız yasaktır.Ancak karşı vekalet ücreti bu kuralın dışındadır.Davayı kazanacak durumda iken böyle bir anlaşma geldi ise protokole karşı vekalet ücretinin davalı tarafından kabul edildiğine dair bir madde ekletmeye çalışın
Old 13-03-2018, 14:21   #6
Av. Meltem ERTÜRK

Meslektaşım merhaba, benim de adli yardımdan aldığım bir çekişmeli boşanma davasında taraflar protokol hazırlamışlar ve bir örneğini de bana getirdiler. Ancak vekalet ücreti ile ilgili bir husus yazmıyor tabi ki.. Siz bu sorunu nasıl çözdünüz? Davalıdan mı aldınız karşı vekaletinizi? Burda hakimler genellikle 'avukat hanım, avukat bey, vekalet ücreti talebiniz var mı' diye soruyor ve ben de genelde yok diyorum .. Ancak merak ettiğim şu: Evet var desem ne olacak? Sırf ben vekalet ücreti istediğim için ve protokolde yazmadığı için dava çekişmeli olarak mı devam edecek?

Diğer meslektaşlarımdan da bu konuda fikir rica ediyorum..
Old 29-01-2020, 22:47   #7
avukat2704

Merhaba meslektaşım konu ile ilgili bir bilgiye ulaşabildiniz mi? Aynı sorunun cevabını ben de aramaktayım. İyi çalışmalar, teşekkürler şimdiden.
Old 30-01-2020, 14:25   #8
av. aee

adli yardımdan gelipte çekişmeli olan bir boşanma davası sonradan anlaşmalıya dönmesi durumu ortaya çıkmışsa karşı vekalet ücretinizi ya müvekkilden ya karşı taraftan ya da ikisinden isteyin. çünkü müvekkiliniz çekişmeli boşanma davası açmak için adli yardımdan yararlanmıştır. dolayısıyla bu sebepten ötürü devlet ödenek ayırmıştır. sizde taraflar sonradan anlaştılar diye karşı vekalet ücretinizden feragat etmemiş olursunuz. bu uygulamanın böyle olması gerektiğini düşünüyorum. (tabi siz karşı vekalet ücretinden feragat etmek istemiyorsanız) karşı vekalet ücreti bu durumda en az avukatlık asgari ücret tarifesi oranında olmalıdır. müvekkilinize bunu izah edin ve bu kararı ya duruşma da hakime hatırlatın ya da tarafların protokolünü hazırlayacaksanız protokole yazdırın.
Old 30-01-2020, 14:37   #9
avukat2704

Değerli meslektaşım yanıtınız için teşekkürler. Davalı vekalet ücreti ödemek istemiyor, yalnızca talep ettiğim karşı vekalet ücretinde mutabık kalamıyorlar diğer tüm hususlarda anlaşmış durumdalar. Bu durumda ben protokolde bahsetmeyip duruşma esnasında talep edersem; sadece karşı vekalet ücreti talebim sebebiyle çekişmeli olarak mı devam edecek yoksa anlaşmalı boşanma sağlanıp mahkeme tarafından benim için de karşı vekalet ücretine mi hükmedilecek?
Old 30-09-2021, 12:04   #10
Nhlmtl

Merhaba meslektaşlarım.

Bana da adli yardımdan boşanma dosyası geldi.Anlaşmalı olarak açacağım.Taraflar bütün hususlarda anlaştılar ancak davalı eş karşı vekalet ücreti ödemeye yanaşmıyor.Dolayısıyla protokole vekalet ücreti,yargılama giderlerine ilişkin bir madde koymayı düşünmüyorum.Ancak ben protokole vekalet ücretine ve yargılama giderlerine ilişkin madde koymasam da hakimler duruşmada KTVÜ talebimin olup olmadığını soruyorlar mı?
Old 30-09-2021, 12:15   #11
av. aee

benzer bir olayda protokolde değinmedim, hakim sormuştu.
Old 30-09-2021, 12:22   #12
Av. Meltem ERTÜRK

Koymazsanız sorar elbette, talebim yok dersiniz o yönde karar verir.
Hüküm koysanız da "vekalet ücreti talebiniz yok" değil mi diye sorar teyit edersiniz , yok diye..
Old 10-05-2023, 11:55   #13
eraphemhukuk

Merhaba ,bana da adli yardımdan davalı olarak dosya geldi her iki taraf da karşı vekalet ücretini ödemek istemiyor bu durumda dosya”ya ne şekilde devam edilecek ?
Old 10-05-2023, 12:12   #14
av. aee

Alıntı:
Yazan eraphemhukuk
Merhaba ,bana da adli yardımdan davalı olarak dosya geldi her iki taraf da karşı vekalet ücretini ödemek istemiyor bu durumda dosya”ya ne şekilde devam edilecek ?
anlaşmalı mı
Old 10-05-2023, 13:04   #15
eraphemhukuk

Evet ,çekişmeli olarak açıldı protokol sunup bitirmek istiyorlar ben davalı vekiliyim,müvekkilimde davacı da ödemeyeceklerini bildriiyorlar
Old 10-05-2023, 14:31   #16
av. aee

Duruşmada Protokol Sunulur Ve Hakim Vekalet ücreti Konusunda Beyaninizi Sorarsa Vekalet ücretinizden Feragat Etmediğinizi Belirtin.
Old 10-05-2023, 14:33   #17
eraphemhukuk

Evet onu düşündüm ,duruşma gününü kaçırmamaya dikkat edeyim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi