Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yurt DiŞindan Yapilan Teblİgatlarin GeÇerlİlİĞİ

Yanıt
Old 04-09-2007, 15:01   #1
Av.G.GÖZE

Varsayılan Yurt DiŞindan Yapilan Teblİgatlarin GeÇerlİlİĞİ

Merhaba arkadaşlar. Benim problemim şu: Yurt dışında müvekkilimin açmış olduğu davada tebligat yurt içinde bir şirkete yapılmış.. Şirket kendisine tebliğ olmasına rağmen yurt dışındaki mahkemede savunma aşamasında ne kendisi ne de temsilcisi vasıtasıyla bulunmamış... Yargılama gıyabında sona ermiş ve müvekkilin alacağı ile mahkeme masrafları karşı taraf borçlu şirket ödemeye mahkum edilmiş.... ANCAK işte bundan sonra problem başlıyor.. Yurt içi mahkemelerinde bu kararın tanınması ( yahut tenfizi ) için başvuruların çoğunda mahkeme usule aykırı tebligat yapıldığı gerekçesi ile davaları reddediyor... Uluslararası anlaşmaların bir çoğunda ( Türkiyenin karşılıklılık esasına istinaden imzalamış olduğu anlaşmalar ) tebligat usulü olarak Bakanlık aracılığı ile yapılmış olması şartı aranıyor.. Tahmin edebileceğiniz gibi bizim davamızda da tebligat normal olarak postadan yapılmış tebligatlar.. Ben henüz davayı açmadım. Biliyorum ki davam yukarıdaki nedenlerle reddolunacak... Bir çıkış noktası arıyorum.. Lütfen bana yardımcı olabilir misiniz.. ( benim elimdeki dosyada Türkiyenin kabul etmiş olduğu anlaşma Lahey anlaşması. Bu çerçevede yanıtlarınızı iletirseniz sevinirim) Şimdiden teşekkür ediyorum...
Old 05-09-2007, 15:59   #2
FAITHFULLY

YurtdiŞindan Yapilan Teblİgatin GeÇerlİ Olmasi İÇİn DiİŞlerİ BakanliĞi Kanali İle Olmasi GerektİĞİnİ DÜŞÜnÜyorum.bu Sebeple Yapilan Teblİgatin GeÇerlİ OlmayacaĞi Kanaatindayim.
Old 06-09-2007, 13:09   #3
Av.G.GÖZE

sayın faithfully sanırım yanlış anlaşıldı bu hususu zaten biliyorum.. benim için problem olan mesele şimdi yurt dışında sonuçlanmış bu davada tebligatların Bakanlık aracılığıyla yapılmamış olduğu sabit, ben bu aşamadan sonra ne yapabilirim.. Bir yorum bir çıkış noktası arıyorum.. Bu konuda bir çıkış noktası bulabilirmiyim sizin bilginiz yahut karşılaşmış olduğunuz bir olay var mıdır? ilginize teşekkür ederim..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi