Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Münhasır yetki belgesi

Yanıt
Old 02-05-2017, 14:25   #1
avukatmüzisyen

Varsayılan Münhasır yetki belgesi

Henüz mesleğe yeni atılmış genç bir meslektaşınızım. Riskli ve ağır sorumluluk gerektirdiğini bilmeden,iyi niyetli olarak ofisini kullandığım avukatın duruşmalarına genel yetki belgesiyle girip çıkıyorum.
Ancak artık sadece duruşmalara girmekle yetkilendirildiğim bir özel yetki belgesi hazırlamak ve duruşmalara bu şekilde girmek istiyorum .Yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 02-05-2017, 15:12   #2
Av. Can DOĞANEL

Yetki belgesine belli bir tarihte yapılacak duruşmaya ilişkin olduğu yazılabilir. Ancak sonraki duruşmalara girmeniz gerektiğinde yeniden yetki belgesi düzenlemeniz gerekecektir. Bu da yeni evrak, baro pulu, tarama vs. işlemler demektir.
Kendi aranızda bir sözleşme yapabilirsiniz ama duruşmasına girilen asil yönünden bu sizi sorumluluktan kurtarmaz. Özellikle karar duruşmalarından sonra aleyhe olan kararın temyizini takip ederseniz pek sıkıntı çıkmaz. Aynı büroyu kullandığınız bir Avukatın sorumluluk bilincini az çok kavramışsınızdır. Durumu sıkıntılı görüyorsanız hiç devam etmeyin. Aksi halde edindiğiniz tecrübeyi kar sayıp devam edin. Risk ve ağır sorumluluk meselesini ne küçümsemek ne de çok abartmak gerek.
Old 02-05-2017, 16:04   #3
avukatmüzisyen

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Yetki belgesine belli bir tarihte yapılacak duruşmaya ilişkin olduğu yazılabilir. Ancak sonraki duruşmalara girmeniz gerektiğinde yeniden yetki belgesi düzenlemeniz gerekecektir. Bu da yeni evrak, baro pulu, tarama vs. işlemler demektir.
Kendi aranızda bir sözleşme yapabilirsiniz ama duruşmasına girilen asil yönünden bu sizi sorumluluktan kurtarmaz. Özellikle karar duruşmalarından sonra aleyhe olan kararın temyizini takip ederseniz pek sıkıntı çıkmaz. Aynı büroyu kullandığınız bir Avukatın sorumluluk bilincini az çok kavramışsınızdır. Durumu sıkıntılı görüyorsanız hiç devam etmeyin. Aksi halde edindiğiniz tecrübeyi kar sayıp devam edin. Risk ve ağır sorumluluk meselesini ne küçümsemek ne de çok abartmak gerek.

yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim öncelikle. Karşılıklı güven ve iyi niyet çerçevesinde birlikte çalışma sağlanabilir. Bu gerçekten varsa ben her zaman her türlü sorumluluğu alırım.Ancak ben iyi niyetimden dolayı çok suistimal edildim ve hayal kırıklığı yaşadım.Üstelik daha bir senem dolmadı..O kadar ki artık mesleğimi severek yapamıyorum .Kimseye güvenemiyorum. Ben duyarsız , sorumsuz, işlerini güzel takip etmeyen biri değilim, çok başarılı bir hukukçu olmak istiyorum..İleri de kendileri işlerini güzel takip etmediği için,hiçbir ücret almadığım, işlerinde yardımcı olabilmek için iyi niyetle dosya kapsamını bile bilmeden sadece duruşmalarına girdiğim bu kişilerin kendi menfaatleri zarar görünce yetki belgesini kötü niyetli olarak bana karşı kullanmalarını engelleyebilmek istiyorum.Çünkü yanlarında kaldığım sürece bana mesleğe dair verdiği akıllar fikirler, asla benim kendime yakıştırabildiğim yapabileceğim şeyler değil.. İmkanım olsa kendi ofisimi açmak istiyorum, ama bu süreçte burada çalışmaya mecburum. Duruşma için yetkilendirildiğim bir yetki belgesiyle kendimi koruyamaz mıyım ileride herhangi bir duruma karşı?
Old 05-05-2017, 09:18   #4
Av. Can DOĞANEL

Sn. avukatmüzisyen,
Yukarıda belirttiğim belli bir tarihteki duruşma için yetki belgesi düzenlenebilir. Ancak bir sonraki duruşma için yeniden düzenlenmesi gerekir.
Yaşanmış somut bir olay yokken nelerin yaşanabileceği olasılığı üzerinden bir genelleme yapmak mümkün değil.
Mesleki sorumluluk geniş bir konudur. Tek bir duruşma için aldığınız yetki belgesiyle girdiğiniz duruşmada yapmadığınız bir usul itirazı ya da tanığa sormadığınız bir soru bile mesleki sorumluluk sebebi olabilir. Ancak emsali var mı derseniz ben hiç rastlamadım. Mesleki sorumluluk geniş bir konu olmakla birlikte bu konuda emsal uygulama ya da yargı kararı bulmak pek mümkün değildir. Sebebi de çoğunlukla çok somut olarak temyiz süresi kaçırmak, bilirkişi raporuna itiraz etmemek, süresinde davayı açmamak gibi telafisi olmayan ve kusurun çok somut olduğu durumlar ile Avukatın açıkça kötü niyetli olduğu (karşı tarafla anlaşma vb.) durumlar dışında şikayet ve hizmet kusuruna dayalı tazminat davası örneğine rastlamak pek mümkün değildir.

Yerine duruşmaya girdiğiniz avukatın size böylesi bir suçlama getirmesi de pek mümkün değildir. Çünkü sizi suçlaması durumunda müvekkileri de ona "biz sizinle anlaştık siz girseydiniz" diyebilecektir. Yani kendi yerine başkasını sokması müvekkil nezdinde kendi kusurudur. Siz aldığınız sorumluluğu yerine getirdiğiniz ölçüde rahat olabilirsiniz. İster kendi işinizi yaparken ister başkasına yardım ederken..

Daha fazlası için Avukatın Hak, Yetki ve Sorumlulukları üzerine kaynaklardan yararlanabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi