Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anket Sonucu: Avukatlar dava dilekçelerinde nasıl bir dil/üslup kullanmalıdır?
OSMANLICA 2 3,64%
İSTANBUL ŞİVELİ TÜRKÇE 8 14,55%
BİLİMSEL -HUKUKİ-DİL 42 76,36%
Diğer 1 1,82%
Farketmez 2 3,64%
Kararsız 0 0%
Oy Verenler: 55. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 376)

Avukatların dili ve üslübu ne olmalı

Yanıt
Old 02-01-2014, 12:56   #1
kazimdeniz

Varsayılan Avukatların dili ve üslübu ne olmalı

Avukatlar acaba sözlü beyanlarında yazılı beyanlarında ve dava dilekçelerinde nasıl bir dil kullanmalıdır?
A-OSMANLICA
B-İSTANBUL ŞİVELİ TÜRKÇE
C-BİLİMSEL -HUKUKİ-DİL
Old 03-01-2014, 11:35   #2
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan kazimdeniz
Avukatlar acaba sözlü beyanlarında yazılı beyanlarında ve dava dilekçelerinde nasıl bir dil kullanmalıdır?
A-OSMANLICA
B-İSTANBUL ŞİVELİ TÜRKÇE
C-BİLİMSEL -HUKUKİ-DİL

Tabii ki Osmanlıca!

Müstedi indettemyiz haksız çıktığı takdirde, mahkumunbih olan nukut ve eşyayı bir mevki-i resmiye depo etmek veya emval ve emlaki haczedilmiş olmak kaydıyla...

Bakın ne kadar güzel ve anlamlı hadi devam edelim:

mahkeme-i temyiz, talep üzerine müstacelen icranın tehirine karar...?

verebilir mi veremez mi hadi bakalım...

Dön başa bir daha oku...
Old 03-01-2014, 22:36   #3
Av.Tümer

İstanbul şiveli Türkçe şıkkı hoşuma gitti onu işaretledim
Old 04-01-2014, 01:48   #5
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Ufuk Bozoğlu
İstanbul şiveli Türkçe nasıl oluyor? ))

Zeki Müren Türkçesi olsa gerek!

Saygılarımla
Old 04-01-2014, 01:50   #6
Av.Cengiz Aladağ

Ben bütün dilekçe ve sözlü beyanlarımda Cezayir şiveli Fransızca kullandığım için anketi işaretleyemedim.
Old 05-01-2014, 16:26   #7
Av.Tümer

Alıntı:
Yazan Av.Ufuk Bozoğlu
İstanbul şiveli Türkçe nasıl oluyor? ))

Bakınız haber spikeri gülgün feyman

http://www.uzmantv.com/istanbul-agzi...llara-uyulmali
Old 06-01-2014, 09:41   #8
oeroglu

yargı mensupları ve kanun dilinin herkes tarafından rahatça anlaşılabilir, teşbihsiz "duru anadolu türkçesi" olması gerekir. Bu seçenek olmadığı için "diğer" seçeneğini işaretledim.

Bu türkçeye örnek vermek gerekirse;

(bkz: köy kanunu)
Old 06-01-2014, 13:45   #9
Av.Selim Balku

Yazı konusunda imla ve dil bilgisi kurallarına riayet edilmeli. Misal özel isimlerin ilk harfleri büyük yazılmalı.

Hitabet konusunda, anlaşılabilir dilin kafi olduğunu düşünüyorum...

Seçeneklerde bu sebeplerle "farketmez" seçeneğini işaretledim.

Avukat hitaplarında ve beyanlarında serbest olmalı, belirli kalıplara bağlı kalmamalı, sadece imla kuralları ve anlaşılabilir konuşması çerçeve olarak belirlenmeli.

Hatta gerekirse argo ifadeler kullanabilmeli...

Kolay Gelsin...
Old 06-01-2014, 16:39   #10
üye32257

Avukatın dili bilimsel hukuki ve ortalama bir vatandaşın anlayabileceği en azından bir fikir edinebileceği sadelikte olmalıdır.
Old 06-01-2014, 20:52   #11
Gemici

Alıntı:
Yazan kazimdeniz
A-OSMANLICA
B-İSTANBUL ŞİVELİ TÜRKÇE
C-BİLİMSEL -HUKUKİ-DİL

1. Konu Hukuk ve Türkçe Çalışma Grubu alanında bir hayli tartışılmış. Önceden yazılmış olanları tekrarlamamak için oradaki mesajları okumakta, gerekirse buradaki başlığı oraya taşımakta yarar var düşüncesindeyim.

http://www.turkhukuksitesi.com/forumdisplay.php?f=51

2. Özellikle Sayın Av. Suat Ergin'in açmış olduğu 'Hukukçunun Dili' alanındaki mesajlarda üzerinde durulması gereken değerli mesajlar var.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=5817

3. 'Avukatların dili' yerine 'Hukukçunun Dili' demek daha doğru bence.
4. A şıkkındaki 'OSMANLICA' ne anlama geliyor? Bir dil mi, bir şive mi? Var mı OSMANLICA diye tanımlanan bir dil?
Sayın kazimdeniz, 12.11.2011 tarihinde 'Hukuk Dili' başlıklı benzer bir konu açmışsınız. Orada Osmanlıcayı bir dil olarak nitelendiriyorsunuz. Gerçekten bir dil mi Osmanlıca sizce?
5. BİLİMSEL -HUKUKİ-DİL kavramı ilk olarak burada okuduğum bir kavram. Ne anlama geliyor BİLİMSEL -HUKUKİ-DİL? BİLİMSEL -HUKUKİ-DİL olunca bir karşılığının kısacası bir 'BİLİMSEL OLMAYAN HUKUKİ DİL' olması gerekir.Bilimsel olmayan bir hukuki dil var mıdır? İkisi arasında ne fark var?

Saygılarımla
Old 06-01-2014, 21:01   #12
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Ben bütün dilekçe ve sözlü beyanlarımda Cezayir şiveli Fransızca kullandığım için anketi işaretleyemedim.
Paris şiveli Fransızca öğrenmenizi tavsiye ederim! Fransa'daki Fransızlarda anlar.

Saygılarımla
Old 14-01-2014, 12:11   #13
Salut

Hiçbiri. Hakimlerin anlayacağı dilden konuşmak lazım.
Old 17-01-2014, 17:39   #14
Hemocrania

Merhabalar

Bence dava dilekçeleri öncelikle belirli bir sisteme sahip olmalıdır. Kullanılacak dilin de anlaşılır olması gerektiğini düşünüyorum.

Bunun yanında aşırı kısa,ya da gereksiz tekrarla karmaşık hale gelmiş, hukuki dayanakları olmaksızın salt olay ve yoruma dayalı dilekçelerden kaçınmak gerektiğine inanmaktayım.

Şahsen salt olayları anlatan dilekçelerin mesleki açıdan zararlı olduğunu düşünüyorum. Arzuhalciler gibi sadece vatandaşın anlattığı olayları yazmakla yetinmemeli, vakıaların anlatımından sonra iddia ya da savunmamızın hukuki dayanaklarla pekiştirilmesi gerektiği kanaatindeyim.
Old 22-01-2014, 13:51   #15
yusuf Ekinci

Hukuk Dilinin Temel Özellikleri; Açıklık ve sadelik
Bilimsel tutarlılık ve terim birliği
Kesinlik ve belirginlik olmalıdır.
Old 11-02-2014, 12:23   #16
avgulsah1212

Önemli olan ne dilde konuştugun değildir bence. Nasıl konuştuğundur. Senin hukuki dilin tam olarak meseleyi anlatamıyorsa işe de yaramaz zaten. İyi bir hukuk bilgisi ile talebini dile getirmek daha da önemli.
Old 11-02-2014, 23:14   #17
Kanat

Önemli olan anlaşılır ve net dilin kullanılması bence.
Ayrıca ne kadar güzel Türkçe kullanılırsa kullanılsın bazı dilekçeler o kadar çok iğneleyici oluyor ki.. Duruşma mı yapılıyor savaş alanı mı belli değil.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi