Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Ahlaksız Uzlaşma

Yanıt
Old 07-11-2006, 14:11   #1
Merhaba

Varsayılan Ahlaksız Uzlaşma

AHLAKSIZ UZLAŞMA…

Tecavüz ettiği kadının eşine 16 yaşindaki kızını verdi...

milliyet.com.tr 7 kasım 2006

Van'da Evli S.A.'ya tecavüz ettiği iddia edilen H.G.'nin, kızını kan davası olmasın diye kadının eşine verdiği belirlendi.

Van'ın Özalp ilçesinde evli S.A.'ya tecavüz ettiği iddia edilen H.G.'nin, olayın kan davasına dönüşmemesi için 16 yaşindaki kızını, kadının kocasına verdiği ortaya çikti.

'Defalarca tecavüz etti'

Özalp'ın Hacıkışla köyünde yaşayan ve eşinin birkaç ay önce İstanbul'a gitmesinin ardından, H.G.'nin silah zoruyla defalarca tecavüzüne uğradığı iddia edilen evli S.A'nın (21), bir hafta önce savcılığa şikâyette bulunması üzerine H.G. tutuklanmıştı.

Savcılığın soruşturmasının genişlemesiyle S.A.'ya tecavüz ettiği iddia edilen H.G.'nin, 16 yaşindaki kızı Ç.G.'yi olayın kan davasına dönüşmemesi için, S.A.'nın kocası M.A.'ya verdiği ögrenildi.

Devlet korumaya aldı..

Bunun üzerine dün tekrar köye giden savcılık yetkilileri, Ç.G.'nin, S.A.'nın eşine verilmesi olayına karıştığı tespit edilen 13 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında köy muhtarının da bulunduğu bildirildi.

Bu arada tecavüze uğradığı iddia edilen S.A. ve Ç.G.'nin devlet koruması altına alınarak Van'a gönderildiği ögrenildi.
Old 07-11-2006, 21:12   #2
imperium

Haberi okur okumaz buraya geldim sn Merhaba benden hızlı davranmış.

Cok üzüntü veren bir haber ne kadar kanunda yaptırımlar koysak Anayasa da eşit ibaresi yer alsa da bu millet eğitilmeden hiçbir şey değişmeyecek.

Ne yazık ki kadın olmanın bu gibi insanların zihninde tek bir anlam dışında hiç bir ifadesi yok..
Old 07-11-2006, 21:53   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Eğer suçlamalar doğru ise iki kadına da cinsel saldırı var demektir.16 yaşındaki bir çocuğun onun istemediği seçmediği bir kişiye gönderilmesi onun tarafından sürekli olarak tecavüze uğraması anlamına gelecektir.

Saygılar
Old 07-11-2006, 21:56   #4
imperium

Alıntı:
Yazan Av.Habibe Yılmaz Kayar
Eğer suçlamalar doğru ise iki kadına da cinsel saldırı var demektir.16 yaşındaki bir çocuğun onun istemediği seçmediği bir kişiye gönderilmesi onun tarafından sürekli olarak tecavüze uğraması anlamına gelecektir.

Saygılar

Sn Kayar ın da dikkat cektiği gibi aslında bir çok kadın kendi fikirleri alınmadan evlendirildikleri için bu fiille sürekli olarak karşı karşıya kalıyorlar ne yazık ki..
Old 07-11-2006, 22:08   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

İnsan ticareti?
Cinsel saldırı?
Çocuk istismarı?
Eziyet?
Hürriyet tahtidi?
Yaralama?
Ayrımcılık?
Kötü muamele?
Suç delillerini yok etme, gizleme ?
...
Old 08-11-2006, 09:00   #6
Merhaba

Varsayılan Köy meydanında tecavüz komitesi...

06:4508 Kasım 2006 / Çarşamba milliyet.com.tr

Köy meydanında tecavüz komitesi
Muhtarla köylü, tecavüz kurbanı S.A.'yı sözde belgeyle boşadı. Heyet, 16 yaşındaki çocuğu 'evlilik' adı altında tecavüze uğrattı

Demet Bilge Ergün / Radikal Gazetesi İSTANBUL -

Van'ın Özalp ilçesinde üç aylık hamile 22 yaşındaki S.A.'ya tecavüz edilmesi ve ardından yaşananlar Türkiye'deki ortaçağ zihniyetini bir kez daha ortaya çıkardı.

S.A.'ya tecavüz eden kişi, intikam alınmasın diye 16 yaşındaki kızını S.A.'nın kocasına verdi. Bunun için köy muhtarı bir kurul oluşturdu ve S.A.'yı resmi nikâhlı eşinden kurul huzurunda boşandırıp, 16 yaşındaki küçük kızla evlendirdi.

Bir süre önce tecavüze uğrayan 15 yaşındaki Naile Erdaş'ın öldürülmesiyle gündeme gelen Van'da bu kez törenin bir başka yüzü yaşandı.

Hacıkışlak Köyü'nde yaşayan ve üç aylık hamile olan 22 yaşındaki S.A., şoförlük yapan H.G.'nin silahlı tecavüzüne uğradı. Tecavüz tekrarlanınca S.A. olayı ailesinden B.A.'ya anlattı. B.A., susmasını ve kendilerini rezil etmemesini istediği S.A.'yı ahıra bağladı. Hamile olan genç kadın altı gün boyunca burada işkence görerek yaşamak zorunda kaldı. Aile büyüklerinden birinin yardımıyla avukatla görüşen S.A., geçen cuma günü Özalp Savcılığı'na başvurarak başından geçenleri anlattı. Tecavüzcü H.G. tutuklanıp cezaevine konulurken B.A. bırakıldı.

Devletten koruma isteyen genç kadın ise ailesine teslim edildi. Bu sırada devreye Van Kadın Derneği girdi. Benzer bir olay bir süre önce Başkale'de yaşanmış, 15 yaşındaki Naile Erdaş ailesine teslim edildikten sonra öldürülmüştü. Dernek başkanı Zozan Özgökçe, pazar günü önce Emniyet'i ve jandarmayı aradı, ancak savcılık talimatı olmadan hareket edemeyecekleri cevabını aldı. Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu ise mesai saatleri dışındaydı. Zozan, Van Valisi'ne de ulaşamayınca gazeteci Fatih Çekirge'yi aradı. Çekirge, pazar gecesi Habertürk'teki Basın Kulübü programında konuşurken, canlı yayında olayı anlattı. Programı izleyen Van Valisi Niyazi Tanılır, olaya el koydu ve S.A. ailesinden alındı.

Ç.G. de tecavüze uğradı

Yaşananlar bununla sınırlı değildi. Köy ahalisi olayın 'kan davasına' dönüşmesini engellemek için harekete geçmişti. Muhtarın öncülüğünde bir kurul toplandı. H.G.'nin 16 yaşındaki kızı Ç.G., tecavüze uğrayan S.A.'nın kocası M.A.'ya verilecekti. Törelere göre 'berdel' yapılacak ve sorun çözülecekti. Muhtar, önce resmi nikâhlı S.A. ve M.A.'nın boşanması için sözde belge hazırladı. Çiftin kurul huzurunda boşandığının yazıldığı belgeyi kendisi de, şahitler de imzaladı. Ardından ikinci bir belge hazırlandı ve bu kez de 16 yaşındaki küçük kız, sözde boşanan M.A. ile evlendirildi. Küçük Ç.G. belgeye parmak damgası bastı. Töreler kan davasının önüne geçerken iki kadının hayatını karartıyordu. M.A. geceyi Ç.G.'de geçirdi. Yasalara göre rızası olsa bile Ç.G.'ye yapılan da tecavüzdü.

Jandarma baskın yaptı

Olayın öğrenilmesi üzerine önceki gece Jandarma Köye baskın yaptı. Ç.G. de koruma altına alınırken, köyün muhtarı, M.A. ve olaya adı karışan sekiz kişi gözaltına alındı. Dokuz sanık tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken M.A. tutuklandı.
Old 08-11-2006, 09:12   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Biliyor muydunuz?

Bu olayda tecavüz mağdurunun şikayette bulunduğu,buna rağmen savcılığın ailesine mağdureyi teslim ettiğini,

Van Kadın Derneğinden Z.Özgökçe feminist kadınların üye olduğu mail grubuna kadının öldürülme tehlikesi içinde olduğunu ve yardım istediğini,

Zozan Özgökçenin , bütün gün (pazar) arayabileceði her yeri arayıp tehlikeyi bildirdiğini,

Emniyet Müdürlüğünün ve Jandarmanın "savcılık talimatı olmadan müdahale edemem" dediğini,

Valiye ulaşılamadığını,

155 ve 156 dan bir umut olmadığını

Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumunun "Pazartesi bakarız" dediğini.

Gazeteci Fatih Çekirge'nin arandığı,tesadüfen Töre konusunun konuşulduğu programda canlı yayında olayın anons edilmeye karar verildiğini

Bu anons üzerine Van valiliğinin olaya el koyduğunu,jandarmanın derhal olay yerine giderek her iki kadını da ailesinin yanından aldığını ve kadınların şimdi koruma altında bulunduğunu

Olaya müdahale edenlerden CHP Adana Milletvekili Gaye
Erbatur'un"Savcılar kadınları göz göre göre ölüme
göndermemeli. Sosyal Hizmetler 24 saat hizmet vermeli.
Bu cinayetler mesai saatlerinde mi işleniyor sadece"

dediğini

Biliyor muydunuz?

Saygılar
Old 08-11-2006, 18:07   #8
Av.Nebi

Bir ülkenin doğusu ile batısı arasındaki kültür farkı bu kadar mı fazla olur ben şaşırıyorum açıkcası. Bir yanda nişantaşında bağdat caddesinde avrupe standartlarının da üzerinde insanlar yaşarken bir diğer tarafta hala kendi sistemini uygulayan örümcek kafalar... nasıl standartı bulacak bu millet bilmiyorum
Old 08-11-2006, 18:11   #9
Ayşegül Kanat

Alıntı:
Yazan Av.Nebi
Bir ülkenin doğusu ile batısı arasındaki kültür farkı bu kadar mı fazla olur ben şaşırıyorum açıkcası. Bir yanda nişantaşında bağdat caddesinde avrupe standartlarının da üzerinde insanlar yaşarken bir diğer tarafta hala kendi sistemini uygulayan örümcek kafalar... nasıl standartı bulacak bu millet bilmiyorum

Sayın Nebi, ne demek istediğinizi anlayamadım. Açıklayablir misiniz lütfen?
Old 09-11-2006, 01:15   #10
Jeanne D'arc

Zozan Özgökçe'ye yani "devlet gibi bir kadına" teşekkürler!
Old 09-11-2006, 11:33   #11
Ayşegül Kanat

Alıntı:
Yazan Jeanne D'arc
Zozan Özgökçe'ye yani "devlet gibi bir kadına" teşekkürler!

Sayın Gaye Erbatur'u da unutmayalım derim. Çünkü seçildiği günden beri kendisini "feminist" olarak nitelendiren, tek milletvekilimiz. Her tepkiyi göze alarak hizmet vermekte devam ediyor. "Kadın Kimliği"nden ödün vermeden çalışıyor. Saygılar
Old 17-10-2008, 23:07   #12
joy

bunların ne doğuyla ne batıyla ne eğitimle ne eğitimsizlikle alakalı olduğunu düşünüyorum ne yazıkki öyle olsaydı çözümü de kolay olurdu.. bugun ismi lazım değil profosörler bile toplum gerçeklerinden bahsederek bu zihniyetleri desteklıyorlar toplumun bir adım önünde olup da topluma yön verebilcek durumdayken biz hukukcular toplum gerceklerının arkasına sığınıyorsak turkıyenın en onemlı hukuk fakultelerinden birine ınsanlar ailelerinin kanunsuz işlerine kanuni kılıflar uydurabilmenin yollarını bulabilmek için geliyorlarsa bu tarz olaylar da yaşanır bu tarz olayları meşrulaştıran yasalar da cıkarılmaya cesaret edilebilir kamu vicdanını zedeleyeceği akıllardan bile geçmeden.. kültür farkından bahseden sayın meslektaşımı hoşgöremeyeceğim türkiyenin en batısında yaşayan biri olarak bunun tamemen insanların vicdanlarıyla alakalı olduğuna inanıyorum sorun doğu batı olsaydı benim sevgili batılı arkadaşlarım tecavüz edilmiş bir bayanla kımsenın evlenmeyecegını düşünerek tecavüzcüsüyle evlendirilmesini mantıklı görmezlerdi sadece eğitimle ilgili bir sorun olsaydı fakülteden arkadaşlarım bu görüşleri desteklemezlerdi ordinaryus profosör beyfendiler "alışır" diye beyanatlar vermezlerdi sorun ;zihniyet ,vicdan, adalet duygusuyla ilgilidir empatiyle ilgilidir kişinin kendi kendini her koşulda yetiştirmesi mümkündür.....
Old 20-10-2008, 23:10   #13
polyanna

Sayın joy evet fikrinize tamamen katılıyorum......bunun kültürle doğuyla batıyla sınırlamamak lazım ben istanbul nişantaşının göbeğinde oturuyorum ve burada bile töre cinayetlerini duyuyoruz......bir aşiret reisi kendi yengesini falanca konserde görülmüş diye ağır bir şekilde cezalandıra biliyor ve istanbulun en zengin mühitinde oturuyorlar yani sizinde değndiğiniz gibi.......Hangi baba kendi kızını tecavüz ettiği bir kadının kocasına ona da aynı işkencelerin yapılacağını bile bile verir bu hangi vicdana hangi kültüre hangi mezhebe sığar?çok üzgünümki ülkemde hala bu ensest olayları konuşuyoruz Saygılarımla.........KADIN DOĞMAK,,,,,,KADIN OLMAK,,,KADIN OLARAK YAŞAMAK VE KADIN OLARAK ÖLMEK..........
Old 20-10-2008, 23:23   #14
polyanna

Sayın Ayşegül hanım keşke feminist millet vekillerimiz çoğalsa mesela kadından sorumlu bakanımız bir feminist olsa!! bence harika olur inanın kadınların haklarını,muthiş savunurdu ))))) Saygılarımla
Old 27-10-2008, 14:48   #15
Tiocfaidh

İsim vererek bir yerleşim merkezini ifşa ve reklam etmek istemiyorum ancak Özalp ilçesine oldukça yakın olan şu an bulunduğum yerde buna benzer onlarca hadise duydum. Çok üzücü ama buz dağının sadece görünen kısmı medyaya yansıyan bu tür utanç tabloları. Yedek subay olarak henüz yeni atandığım dönemde duymuştum buna benzer bir olayı. 32 Yaşında bir adam yüklü bir başlık parası karşılığında 18 yaşında bir genç kızla evleniyor ve nikahtan bir kaç ay sonra genç kız gönül verdiği delikanlıyla kaçarak ortadan kayboluyor. Sonra namuz bekçisi sivil dedektifler kaçan çiftin İstanbul'da bir evde saklandıkları haberini getirince terk edilen koca haykırarak tüm ilçeyi adeta inletiyor, "NAMUSUMU KİRLETTİLER, İNSAN İÇİNE ÇIKAMAZ OLDUM, İKİSİNİ DE VURACAM, ÖLDÜRECEM, TEMİZLEYECEM NAMUSUMU, TUTMAYIN BENİİ vs.." Temin ettiği ruhsatsız tüfekle kaçan çiftin bulunduğu yere giden koca, ölmemek uğruna can havliyle 21 milyar vermeyi teklif eden genç delikanlıyla anlaşıyor. Kısa bir aradan sonra adam neredeyse kızı yaşındaki eşinden boşanıyor ve bu kez 12 milyar başlık parası karşılığında 17 yaşında başka bir genç kızla evleniyor. Ortaya çıkan 9 milyarlık cari fazlayla da bir bakkal dükkanı açıyor ve hayatına esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı 'onurlu' bir müteşebbis olarak devam ediyor. Aşiret içinde "hem karının modelini yükseltti, hem de bakkal sahibi oldu" diye espriyle karışık bir gıpta ve hayranlıkla izlendiği de ayrı bir spekülasyon bu adamın, neyse ki bunu kulaklarımla duyacak kadar samimi değilim ilgili şahıslarla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi