Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yurt dışında velayet

Konuyu Kilitleyin
Old 02-09-2009, 19:24   #1
Konuk

Varsayılan Yurt dışında velayet

sayin kahdem yetkilisi ben belcikada yasiyorum.1 yillik evliyim. 1 oglum var 7 aylik. esimle buyuk problemlerimiz var bosanmayi dusunuyoruz. ben bosanirsam turkiyeye donmek istiyorum. oglumu kesin bana verirler mi yoksa belcikada dogdugu icin alikoyma ihtimalleri var mi. esimin ailesi bana oglumu vermek istemiyorlar bunu basarabilirler mi tsk ederim kolay gelsin
Old 03-09-2009, 08:01   #2
Konuk

Varsayılan yurt disinda velayet

ben 1 yillik evlliyim yurt disinda yasiyorum. bir oglm var 7 aylik. burda 1 yillik oturumum var. bu ay yenisini alacagim. ben esimden bosanmak istiyorum. sonra turkiyeye geri donmek. bu sartlarda oglum burda dogdugu icin bana oglumu vermeme gibi bir sanslari var mi esim ve ailesi cocugu vermek istemiyorlar. amaa bebegim cok kucuk ve ben ondan ayrilamam. burda ailem olmadigi icin beni hep ezdiler esimde sahip cikmadi. magdur olmak istemiyorum.cvplarinizi beklicem tesekkur ederim
Old 03-09-2009, 11:01   #3
Gemici

Bahsettiginiz yurtdisi neresi Sayin Konuk?
Iran veya Suudi Arabistan mi?
yoksa
Almanya, Avusturya veya Fransami?

Saygilarimla
Old 03-09-2009, 12:08   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Aynı konu ve içerikte olan mesajlar bu başlık altında birleştirilmiştir.

Anlaşıldığı kadarı ile danışan Belçika'da yaşamaktadır.
Old 03-09-2009, 13:56   #5
Konuk

Varsayılan velayet

evet belcikada yasiyorum
Old 03-09-2009, 23:43   #6
Gemici

Sayın Konuk,

Belçıka Hukukunda çocuğun velayeti, boşansalar bile, genel olarak anne ve baba tarafından ortaklaşa kullanılıyor. Anne ve babanın anlaşamadığı durumlarda veya anlaşsalar bile, eğer anlaşma çocuğun yararına değilse, hakim, her iki tarafın görüşünü aldıktan sonra kendisi karar veriyor.

Hakim ayrıca velayet hakkı kendisine verilmeyen anne veya babanın çocukla nasıl ve hangi şartlar altında şahsi ilişki kuracağı konusunda da karar verir. Velayet hakkı kendisine verilen taraf çok haklı bir sebep olmadan çocuğu diğerine göstermekten kaçınamaz. Velayet hakkı kendisine verilmeyen eş boşanmaya rağmen çocuğun okul eğitimi konusunda hak sahibidir.

Yazdıklarımdan çıkan sonuç:
Velayet hakkının kime verileceğine çocuğun yararı doğrultusunda karar verilir.
Velayet hakkı size verilse bile, boşanacağınız eşiniz çocuğu Belçika dışına çıkarmanızı engelliyebilir.

Not: Belçika hukuku konusundaki bilgilerim internetten alınma. Doğru oldukları konusunda herhangi bir çekincem yok. Buna rağmen en iyisi bulunduğunuz yerdeki bir avukata danışmanız.
Bir de bulunduğunuz yerde aile sorunları ve yabancılarla ilgili konularda danışma veren bir sosyal kurum olup olmadığını araştırp oraya danışın.

Saygılarımla
Old 04-09-2009, 08:15   #7
Konuk

tekrar mrb peki su gozz onunde tutulmaz mi bebegim henuz 7 aylik yani herseyi tam olsa bile anne olmadan olmaz. yemekten icmekten cok anneye muhtac. kimsede bir bebege annesi kadar iyi bakamaz.sonuc olarak bu bana yapilan bir haksizlik degilmi cunku esimle anlasamiyor olabilirim ama cocugumu bana mahkeme vermez endisesi ilede istemedigim bir evlilige mahkum edlip ben cezalandirilmiyor muyum burda. eger ozgurluk varsa dunyanin istedigim yerinde istedigim sekilde kendi canim olanla yasama hakkimi elimden nasil alirlar bunu anlayamiyorum dogrusu. bana oglumu vermeme ihtimali bile korkunc. peki babasi ile anlassam turkiyeye oglumla gitmeme o bise demese velayetinide bana devretse -ki bu arada turkiyede ailemin evi var babamin emekli maasi var- yani butcemizde yeterli turkiyede yasamak icin. bu kosullarda sansim olmaz mi esimin ailesi tarafindan cok magdur edildim onlar engellemek istiyor oglumun alip gitmemi. babasida ailesine bise diyemiyor hem istediginde gorebilir turkiyeye gelip. peki baba ogluna nafaka verme zorunlulugu varmi ve bende istesem ne kosullarda neye gore tazminat alabilirim tsk ederim.
Old 05-09-2009, 11:20   #8
Gemici

Sayın Konuk,
Yazdıklarınızda haklısınız, 7 aylık çocuğa genelde en iyi bakacak olan ve ona sevgi ve güven duygusu verecek, birşeye ihtiyacı olduğunda o ihtiyacı karşılayacak kişi annedir. Ama tüm belirttiklerime rağmen, bunun gerçekte ve somut olayda böyle olup olmadığını olduğunu saptayacak ve karar verecek olan hakimdir. Anne otomatil olarak çocuğa yararılı olacak her özelliğe sahiptir ve çocuğa en iyi bakacak kişidir türünden bür ön düşünce bazı durumlarda doğru olmayabilir, örneğin uyuşturucu madde ve alkol bağımlısı anneler, yahutta ruhsal bir hastalığı olan anneler, veya başka bir sebeten çocuğun ihtiyacı olan sevgiyi veremiyecek olan anneler .

Hakim eldeki bütün olguları değerlendirerek, gerekirse bilirkişi raporu düzenleterek, ‘çocuğa en iyi ben bakarım’ diyen anne ve babadan hangisinin çocuğa en iyi bakacağnı araştırmak ve çıkan sonuca göre karar vermek zorundadır. Bunu yaparken de karşı tarafın, yani çocuğun babasının söylediklerini ve sizin sölediklerinizi de göz önünde bulundurmak zorundadır.

Velayet hakkı ikinizde olduğu için babasıyla anlaşıp çocuğu Türkiye’ye götürebilirsiniz. Eşinizin ailesinin bu gibi durumlarda hukuken yapabilecekleri fazla birşey yok. Velayet hakkını kullanacak kişiler anne ve babadır.

Baba çocuğa nafaka vermek zorundadır. Mali durumunuz kendinizi geçindirecek durumda değilse size de nafaka vermek zorundadır.

Saygılarımla
Old 05-09-2009, 12:05   #9
Konuk

verdiginiz bilgiler icin cok tsk ederim. ylniz birsey var ki: ben burda dil bilmiyorum. 1 yil oldu zaten evleneli.beni bi sekilde anlamadan kandirirlar diye korkuyorum acaba turkiyeye izne gittigimde davayi turkiyede acsam benim icin daha iyi olmaz mi. cunku belcikada dava bitene kadar ne olacagi belli diil kalacagim yer vsvs.. amaa turkiiyede istedigim gibi anlatirim derdimi arastirmalar yaparim ve mahkeme sonuclanana kadar ailemle kalirim bi daha da donmezsem belcikaya oglumu da goturemez esim burda belcikada alikoymalarindan korkuyorum cok acizim burda dil bilmedigim icin. sizce davayi nerde acmam benim acimdan yararli olur

bu arada esimin turkiyede de burdada hic bir mal varligi yok. belcikda ev esyalarimiz ve bi arabamiz var bu sartlarda turkiyede yada belcikada actigim dava sonucunda nafaka kabul edilse bile nasil alacagim. ne kadar talep edebilirim nafaka ve tazminati acaba .esim belcikada issizlik maasi aliyor baskada bi geliri yok. tsk ederim
Old 05-09-2009, 22:37   #10
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Türkiye'de boşanma davası açabilirsiniz.

Eşinizin yurtdışı adresine yapılacak tebligat ile davanın esasına geçilecektir.

Açacağınız bu boşanma davasının içinde, karşı tarafın boşanmaya neden olan olaylarda KUSURLU olduğunu kanıtlamanız gerekecektir.

Eşinizin aile birliğinin gerektirdiği sorumlulukları üstlenmemesi, ortak konut tesis etmemesi, konuta gelmemesi, hakaret, sövme, maddi ve manevi şiddeti örnek kusur halleridir.. Tüm bunları şahit beyanları dahil her tür delil ile ispatlama yoluna gidebilirsiniz. En yakın akrabalarınızın şahitliğinden yararlanabilirsiniz.

Bu davanın içinde, ÖNCELİKLE çocuğunuzun velayetinin dava sonuçlanana kadar TEDBİREN tarafınıza verilmesini istemenizde yarar vardır.

Yukarıda Sayın Gemici'nin VELAYET ile ilgili açıklamaları Türk mahkemelerininde de geçerlidir. Mahkeme gerekirse uzman pedagog incelemesi de isteyebilecektir.

Davanın içinde, kendiniz ve çocuğunuz için öncesinde TEDBİR, boşanma kararının verilmesi ve kesinleşmesinden sonra iştirak ve yoksulluk nafakaları olarak devamı istenecektir.

Yine maddi ve manevi olmak üzere iki tür tazminat talep edebilirsiniz.

Boşanma kararı ile verilen nafaka vetazminatların tahsili için ise, İCRA takibi yapılmalıdır. Eşinizin yurtdışı adresine yapılacak tebligat ile icra takibi kesinleştirilmeye çalışılacaktır. Ve oradaki gelirleri veya mal varlığı üzerinde HACİZ işlemi uygulanmalıdır.

Yapılan icra takibine rağmen nafaka ödenmemesi halinde eşinize ceza davası açma hakkınız da doğacaktır.

İcra işlemleri masraf ve zaman alacaktır.

Sayın Katılımcı,

Türkiye'ye geldiğinizde, somut durumunuzla ilgili olarak bir meslektaşımızın DOĞRUDAN hukuki desteğini alınız.

Hak kaybına uğramazsınız.

Maddi durumunuz elverişli değil ise, bunu kanıtlayarak, bulunacağınız yer il barosundan tarafınıza ücretsiz olarak avukatlık hizmeti verilmesini de talep edebilirsiniz.

Saygılar,
Old 06-09-2009, 09:37   #11
Konuk

aydinlattiginiz icn cok tesekkur ederim. kolay gelsin
Old 06-09-2009, 12:45   #12
Gemici

Sayın Konuk,
Nafaka hakkının doğmasında önemli iki şart var,
Birincisi nafaka isteyen kişinin kendi yaşamını kendi gelir ve mal varlığından sağlayacaK durumda olmaması,
İkinci şart ise nafaka ödemek zorunda olan kişinin/nafaka borçlusunun mali gücünün nafaka ödeyebilecek durumda olması.

Durumunuzda birinci şartın gerçekleştiğini kabul edelim.
İkinci şart için durum biraz karışık bence. Borçlu Belçikada oturduğu için, borçlunun gelirinden bir kesinti yapılması ve bu kesintinin miktarı Belçika yasalarına göre tayin edilir(Türkiye'ye dönüp işlerinizi oradan takip etmeniz durumunda) . Eşinizin Belçikada işsizlik yardımı aldığını yazıyorsunuz. Belçika yasalaraını tam olarak bilmediğim için bu yardımın hukuki tanımlanması konusunda kesin birşey söylemek zor:
Bu yardım ya çalıştığı süre içinde ödediği kesintilere karşılık veriliyordur. Ya da
Geliri olmadığı için ve geçimini sağlıyamadığı için devlet kasasından sosyal yardım olarak ödeniyordur.
Birinci durumda nafaka ödemek zorunda bırakılabilir. Ama eğer aldığı yardımın miktarı düşükse olmayabilir de.
İkinci durumda ise verilen yardım geçimini sağlamak düşüncesine yönelik olduğu için ve verilen yardım sadece ve sadece geçim sağlayacak yükseklikte olduğu için kesinti olmaz.

Diğer bir önemli konu:
Nafaka konusunda bir sonuç elde edebilmeniz için Belçika’da kalmanız sizin için ve çocuk için daha kolay olur.
Boşanıp, yahutta eşinizden ayrılıp Belçika’da kaldığını zaman hangi haklarınız olduğunu, adresini verdiğim Konsolosluk ve müşavirliklerden öğrenebilirsiniz. Verdiğim adresler size yardım edebilecek başka yerler konusunda da bilgi verebilir. Nafaka konusunda verdiğim bilgilerin Belçika için geçerli olup olmadığını da müşavirliklerden öğrenebilirsiniz.

Saygılarımla

http://www.turk-konsolos.com/go.php?page=64&lang=3

Brüksel Başkonsolosluğu adres ve telefon bilgileri
Baskonsoloslugumuz "4, rue Montoyer 1000 Brüksel" adresinde bulunmaktadır.

Telefon numarası:02/548 93 40

Fax numarası: 02/512 44 01

e-posta adresimiz : bruksel@turk-konsolos.com

Sosyal İşler Din Müşavirliği
Rue Montoyer, 4 - 1000 Bruxelles
Tel : 02/513 59 35
Fax: 02/223 01 52

Çalışma Müşavirliği
Rue Montoyer, 4 - 1000 Bruxelles
Tel: 02/513 31 28

Anvers Başkonsolosluğu adres ve telefon bilgileri
Başkonsolosluğumuz "Sorbenlaan 16, 2610 Wilrijk-Antwerpen" adresinde bulunmaktadır.

Telefon numaraları:03/ 827 13 90, 03/820 71 00

Faks numarası: 03/830 05 63

e-posta adresimiz : anvers@turk-konsolos.com
Old 06-09-2009, 14:27   #13
Konuk

cok tesekkur ederim bu bilgilerden yararlanacagimdan emin olabilirsiniz
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi