Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanırken hangi yolu takip etmeliyim.

Konuyu Kilitleyin
Old 26-04-2011, 19:16   #1
sevdaaa

Varsayılan boşanırken hangi yolu takip etmeliyim.

Merhaba ben öğretmenim ve eşim polis. 5 yıldır evliyiz. Daha önce anlaşmalı boşandık ve vazgeçip iptal ettirdik. Şimdi ben kesin ayrılmak istiyorum ama kabul etmiyor.Ev eşyalarımız ve arabamız var. Hepsini evlendikten sonra aldık. Ben avukat tutmadan şiddetli geçimsizlikten dilekçe yazsam ve hiçbir maddi talepte bulunmasam dava açınca başka eve taşınabilirmiyim.Boşanmamıza karar verilmesi için anlaşamadığımızı kanıtlamak gerekiyormuş ama hiç şahidim yok çünkü ailecek kimseyle görüşmüyoruz. Eşyalar araba onun olsun tek niyetim bu evden gitmek. Acaba hakim ne der özel sorunlarımızı çok açığa çıkarmak istemiyorum.
Old 27-04-2011, 09:51   #2
uye8490

Sayın konuk,

Evlilik birliğinin sarsılması nedenli (ki bu neden,genel bir boşanma nedenidir ve önceki yasada şiddetli geçimsizlik olarak tanımlanan boşanma nedenine karşılık gelmektedir.)olarak açacağınız boşanma davasında,sizi boşanma aşamasına getiren olayları ve bu olaylarda eşinizin kusurunu mahkeme huzurunda ispat etmek durumundasınız.

Yasa, evlilik birliğinin sarsılması nedenli boşanma davaları için "Davacının kusuru daha ağır ise ,davalının açılan davaya itiraz etme hakkı vardır.Bununla beraber bu itiraz ,hakkın kötüye kullanılması niteliğinde ise ve evliliğin devamında davalı ve çocuklar açısından korunmaya değer bir yarar kalmamış ise boşanmaya hükmedilebilir."hükmünü getirmektedir.Yani sizin açacağınız evlilik birliğinin sarsılması nedenli boşanma davasına eşiniz itiraz etse bile, bu itirazın hakkın kötüye kullanılması niteliğinde olduğunu ve evliliğin devamında tarafların korunmaya değer yararlarının kalmadığını ispat ederek boşanmaya hükmedilmesini mahkemeden talep edebilirsiniz.

Boşanma davaları kamu düzeniyle doğrudan ilgili davalardır.
Bu davalarda hakim ,evliliğin gerçekten artık sürdürülemeyecek olduğuna vicdani kanaat getirdikten sonra boşanma kararını verir.Bu nedenle açacağınız davada, dava dilekçesindeki iddialarınızı doğrulayıcı delilleri mahkemeye sunmak durumundasınız.Tanık anlatımları boşanma davalarında en önemli ispat vasıtalarından biridir.Yaşadığınız olaylara birebir şahit olan kimse yoksa da ,bu olaylardan haberdar olan kişileri de (kendi aile fertleriniz de dahil olmak üzere)tanık olarak mahkemeye sunabilirsiniz.

Önceki boşanma davasında dayandığınız boşanma sebeplerine tekrar dayanamayacak iseniz de, daha önce evliliğin boşanma aşamasına gelmiş olması, aranızda bir takım problemlerin olduğu konusunda hakime kanaaat verebilir.Bu nedenle , önceki boşanma davasına ilişkin bilgi ve belgeleri mahkemeye sunmanız lehinizedir.

Boşanma davası açıldıktan sonra eşler ayrı yaşama hakkını elde elderler.Dava açıldıktan sonra ortak konuttan ayrılmanızın size bir sıkıntı yaratmayacağını düşünüyorum.

Davanızı takipte bir avukattan hukuki yardım almanız hak kaybına uğramanızın önüne geçecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi