Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Reddi Miras- Müteveffanin Mal Varliği Ve Sahibi Olduğu Başka Bir Şirketin Mal Varliği

Yanıt
Old 06-07-2017, 13:22   #1
siloos

Mutsuz Reddi Miras- Müteveffanin Mal Varliği Ve Sahibi Olduğu Başka Bir Şirketin Mal Varliği

Merhaba;

Benim şuanda sizlere soracağım soru (bana göre) baya karışık bir konu.

Olayım şu; A Kişisi müvekkilden borç para alıyor ve karşılığında tek yetkilisi ve sahibi olduğu B firmasının çekini aval imzasını atıp müvekkile teslim ediyor.

Çekin vadesi gelmeden A kişisi ölüyor. Çek ise kuvvetle muhtemel yazılacak. Mirasçıları reddi miras yapıyor.

Esasında A kişisinin şahsi olarak ve ayrıca sahibi olduğu B firmasının taşınmazları olduğunu biliyoruz. Yine ayrıca bu şahıs ve şirketin ortağı ve yetkilisi olduğu C adında başka bir firma daha var. Bu C firmasının %70’i B’nin, %10’ı A’nın kalan %20’si de 3. Kişilerin. Ayrıca bu C firmasının yüksek değere sahip mal varlığı var ancak bu C firmasının da tek yetkisi A Kişisi ve A da ölünce şirket faaliyet yapamıyor. B şirketi de aynı sebepten ötürü faaliyet yapamıyor.

Şimdi benim sorularım şunlar;
1. A kişisi öldüğü için onun aleyhince icra takibi yapamayacağım. Mecbur direk B şirketi adına icra takibi başlatacağım. Bu sırada Sulh Hukuk Mahkemesine dava açıp veraset ilamını talep edecek ve mirasçılarını isteyeceğim, sonra da onlara icra takibi başlatacağım (tahsilde tekerrür olmamak üzere) Ancak henüz çekin vadesi gelmeden ve çek yazılmadan şu anda da Sulh Hukuk mahkemesine başvursam veraset ilamını alabilir miyim? (Amacım iki takip yerine tek takip yaparak hem şirketi hem mirasçılarını borçlu olarak yazmak)

2. Bir şekilde mirasçılarına ödeme emri tebliğ edildikten sonra reddi mirasa ilişkin ilamı dosyaya sunacaklardır. Bu durumda bildiğim kadarıyla murisin varsa mal varlığı hazineye devroluyor. Ben bu durumda hazineden murisin malını nasıl talep edeceğim?

3. C firmasının toplamda %80 hissesi benim borçlularım. 89/1 gönderebilirim ancak benim amacım yüksek değere sahip mal varlığına haciz koyup satmak. Bunu nasıl yapabilirim? Biliyorum farklı bir tüzel kişilik ama neticede %80’i borçlularıma ait.

4. Yine benim gibi alacaklı olduğu başka şahıslar da varsa, hazineye devrolan müteveffanın malları ne şekilde paylaştırılır? Öncelik sırasına göre mi? Garameten mi?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. Umarım konu ile ilgili bilgisi olan biri olur 
Old 10-07-2017, 11:58   #2
Sezgin Aydın

1- İcra Takibinde B şirketini ekledikten sonra İkinci Borçlu olarak A kişisinin mirasçıları diye yazmalısınız ve İcra Müdürlüğünden veraset ilamı çıkarmak için adınıza yetki verilmesini istemelisiniz. sonra Noterden veraset ilamını alabilir dosyaya devam edebilirsiniz.

Hisseler konusunda firmaların Limited veya Anonim olup olmadığına göre talebiniz değişecektir.
Old 25-07-2017, 16:39   #3
siloos

Alıntı:
Yazan Sezgin Aydın
1- İcra Takibinde B şirketini ekledikten sonra İkinci Borçlu olarak A kişisinin mirasçıları diye yazmalısınız ve İcra Müdürlüğünden veraset ilamı çıkarmak için adınıza yetki verilmesini istemelisiniz. sonra Noterden veraset ilamını alabilir dosyaya devam edebilirsiniz.

Hisseler konusunda firmaların Limited veya Anonim olup olmadığına göre talebiniz değişecektir.

Sayın meslektaşım,
Borçlu şirket Ltd. Şti.
Bize bir faydası olacak mıdır?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi