Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşe zamanında başlama nedeniyle derhal fesih halinde müteahidin hakları

Yanıt
Old 01-08-2013, 14:07   #1
Av.Ömer Erlat

Varsayılan İşe zamanında başlama nedeniyle derhal fesih halinde müteahidin hakları

Sayın Meslekdaşlarım;
Üzerinde daha önce çalışmadığım bir konuda bilginize başvurmak istedim. Sorun şu;
1. Müvekkil sondajcı şirket, karşı taraf şirket ile 13.07.2012 tarihinde birsondaj yapım sözleşmesi akdeder. Ve 14 ayrı nokta 20-60 m derinliklerde sondajyapım işini üstlenir. Sözleşme süresi 60 gündür.
2.Akitte öngörüldüğü gibi 3 gün içinde işe başlanır ve 11.2 m sondaj yapılır.İşe başlandıktan bir hafta sonra iş sahibi işin durdurulmasını ister veardından keşide ettiği 25.7.2012 günlü ihtarname de işinkabul edilmeyecek şekilde kötü yapıldığını tespit etmesi halinde sözleşmeyi tektaraflı olarak fesh edeceği hükmüne istinaden sözleşmeyi fesh ettiğini ve sahayı derhal terk etmesini müteahidebildirir.
3. İş sahibinin ihtarnamedeki somut gerekçeleri; işe 3 gün geç başlanıldığısondaj çalışmasının çok yavaş olduğu, bu hızla sözleşmede öngörülen 60 günlüksüre içinde işin bitirilemeyeceği, makinenin hidrolik ayaklarının bozuk olması,sondaj sırasında uygun ekipman kullanılmaması, tecrübesizlik vb. nedenlergösterilir.
4. Tarafımızdan tespit yaptırılarak tekniğine uygun malzeme ekipman ve makinelerinsondaj sahasına getirilmiş olduğu ve 11,20 m sondajında yapılmış olduğu raporlatespit edilir.
5. Şimdi dava açıp zararımızı tazmin etmek isteriz. Ben sorunun TBK'nun 473/1-2(BK'nun 358/1/2) kapsamında değerlendirileceğini düşündüm.Yüklenicinin işikararlaştırılan zamanda bitiremeyeceğinin açıkça anlaşılmasının somutkoşullarda işe başlandıktan ve 11.20 m sondaj yapıldıktan sonra daha teslimiçin 50-55 gün süre varken mümkün olmayacağını düşünüyorum.
6. Ayrıca yüklenici BK'nun 106. maddesine göre temerrüde düşürülmeden yada TBK'nun473/2. Maddesi gereğince ihtarda bulunmadan sözleşmenin derhal feshinin mümkünolmayacağı başlı başına bu hususların feshi haksız kılacağını düşündüm.
Sizce hukuksal nitelemede ve değerlendirmemde yanılıyor muyum ?
7. Açacağımız davada feshin haksız olduğunu savunarak talep edebileceğimiztazminatın kapsamının ne olacağı konusunda bir bilgiye ulaşamadım. Bunlar nelerolabilir ?

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla.
Av.Ömer Erlat

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi