Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Staj İçin İstenilen Belgeler Hakkında...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-06-2011, 20:29   #1
Nalezapon

Varsayılan Staj İçin İstenilen Belgeler Hakkında...

Geçen hafta itibariyle sınav sonuçlarım açıklandı ve mezun oldum. Bu açıdan sevinçliyim ama staj ile ilgili yazıları okuyunca açıkçası içim karardı ve birdenbire stres oldum. Daha sonra da staj için gerekli belgelere göz attım. Aslında bu belgeleri toplamayı Temmuz ayına bırakmıştım, ancak sanki uzun sürecek gibi hissettim ve bir yerden başlamaya karar verdim. Ankara Barosu'nun sitesinden istenilen evraklara göz attım. Bu evraklardan biri "Baro levhasına kayıtlı iki avukat tarafından ayrı ayrı düzenlenmiş takdim yazısı" şeklinde geçiyor. Şimdi benim burada anlamadığım bu takdim yazısını başvuru yaptıktan sonra mı alacağım, yoksa başvuruda bulunmadan önce iki avukat bulup onlardan mı böyle bir yazı isteyeceğim?

Soruma cevap bulabilirsem sevinirim, iyi günler dilerim.
Old 23-06-2011, 19:02   #2
Nalezapon

Bir sorum daha var. Askerliği ne zamana kadar tecil ettirebilirim ya da bu staj döneminde kendiliğinden tecil edilme gibi bir durum var mıdır, merak etmekteyim. Teşekkürler.
Old 24-08-2011, 09:56   #3
ssblll

Öncelikle mezuniyetinizi kutlarım. bende stajı başlatma işlemlerini kısa bir süre önce yaptığım için birazda olsa yardımım dokunursa sevinirim.

İsatanbul barosunun sayfasında (Ankara barosunda da vardır büyük ihtimalle) staj için gerekli evraklar kısmında takdim yazısı ek te veriliyor. İkiavukatın imzasınının bulunması gereken bu belgeden 2 nüsha düzenliyorsun (İmzaların hem boşlukta hemde resminin üzerinde olması gerekiyor.)

bu takdim yazısının başvuru yaparken diğer gerekli evraklar ile birlikte verilmesi gerekiyor. Yani başvuru yapabilmen için bu evrak şart.

(başvuru yaptıktan sonra 6 ay boyunca verebileceğin evrak muvafakatname. BU takdim yazısından ayrı bir şey)
farklı illerde bulunsakta umarım bilgiler işine yarar
Old 30-08-2011, 18:16   #4
Enes Selim Çalkın

Öncelikle mezun olmanın ve sonra yaşanan sıkıntıların içinde ben de bulunduğumdan mezuniyetinizi kutlar, ilerisi için kolaylıklar dilerim.
Staj ile ilgili belgeleri toplamadan önce mutlaka baro sitesinden gerekli evrakları incelemenizi öneririm.
İki avukat ya da beş avukat meselesini açarsak, size kategorize ederek anlatmak istiyorum. Şöyle ki:
Takdim ve askı formu, beyanname ve staj istem belgesi doldurulacak belgelerdir. Takdim ve askı formu için iki avukatın imzası gerekmektedir. Bu imzalar ayrıca fotoğrafınızın üzerine de atılmalıdır. Staj istem belgesinde ise beş avukatın ismi aranır. Buraya yazacağınız avukat kişi kesinlikle ulaşabildiğiniz kişi olmalıdır, çünkü daha sonra hakkınızdaki tahkikat mektubunu bu beş avukattan biri yazacak. Beyanname ise tamamen sizinle ilgili bir belgedir, hangi adliyede stajınızı başlatmak istediğinizi belirtirsiniz. Dikkat edilecek diğer bir konu sizden hangi belgelerin kaç nüsha istendiğidir. Sonra sırf bu yüzden oluşan gidip gelemeler ciddi zaman kayıplarına yol açıyor.
Saygılarımla.
Old 06-03-2012, 21:53   #5
suimuhalif

Ben de staj için belge hazırlayan biri olarak bir şey öğrenmek istiyorum.Belirtilen beyanname,takdim yazısı,istem belgesi ekte verildiği gibi hazır metnin doldurulması suretiyle mi olacak,el yazısıyla mı olması gerekiyo,farketmez mi?Yardımcı olursanız sevinirim
Old 16-03-2012, 10:50   #6
Murat Cicek

Alıntı:
Yazan Nalezapon
Bir sorum daha var. Askerliği ne zamana kadar tecil ettirebilirim ya da bu staj döneminde kendiliğinden tecil edilme gibi bir durum var mıdır, merak etmekteyim. Teşekkürler.

Askerliğinizi kendiniz tecil ettirmeniz gerekmektedir, okul bittikten sonra kendiliğinden tecil olma durumu yok.
Old 25-07-2014, 17:25   #7
allowgil

Belgelerin çıktılarını alıp el yazısı ile doldurabilirsiniz.
Old 01-08-2014, 09:53   #8
Gariban_Lawyer

Normalde üniversiteye girdiğinizde otomatik olarak 7 sene üzerine koyup tecil tarihi oluşturuluyor.Ancak zamanında mezun olunduğunda bu durum değişiyor ve otomatikman değişmesi gerekiyor.Bunun için de dediğim şu yolu uygulayın.Askerlik tecili konusunda askerlik şubesine diplomanız ve 3 adet fotokopisi ile birlikte gitmeniz gerekiyor.Muhtemelen başlangıçtaki belirtilen tarihin yaklaşık olarak 1 sene aşağısı olacak stajınız da düşünülerek.Ancak diploma aslını mutlaka götürün.Zira işlem dahi yapmayabilirler.Ayrıca diplomayı alır almaz yapmanızda fayda var.Daha sonra unutulursa sıkıntı yaratabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi