Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Haberleri Türk Hukuk Sitesi duyuru, ilan ve haberleri.

Yeni Forum Özelliği : "Görüş Arşivi"

Yanıt
Old 24-08-2006, 23:46   #1
Admin

Varsayılan Yeni Forum Özelliği : "Görüş Arşivi"

Forum içinde pekçok konuda yazışmayı karşılıklı mesajlarla sürdürmek faydalı oluyorken, bazı konularda ise aşırı mesajlaşma konunun dağılmasına, okuyucuların kimin ne dediğini takip etmekte güçlük çekmesine ve zaman zaman da üyeler arasında istenmeyen kırgınlıklara ve sert mesajlara yol açabiliyor.

Bu tip istisnai ve "hararetli" konular için konunun daha verimli konuşulmasını sağlayacağını düşündüğümüz bir özelliği devreye sokacağız ve konuyu üyeler arası "görüş arşivine" dönüştüreceğiz.

Görüş arşivine dönüştürülmüş bir konuda isteyen üyelerimiz konuya bir defaya mahsus kendi görüşlerini ekleyecekler ve katılan tüm üyelerin görüşleri bu konu içinde tüm okuyucularla paylaşılacak.

Görüş Arşivine dönüştürülmüş bir konuda aşağıdaki kuralları uygulayacağız:
  • Her üyemizin konuya TEK yanıt eklemesi mümkün olacak. Aynı üyenin birden fazla yanıt eklemesine sistem izin vermeyecektir.
  • Üyemiz mesajında konu hakkında SADECE KENDİ düşüncelerini paylaşacak, başka üyelerin mesajlarına yanıt vermeyecek, başka üyelerle konu içinde tartışmaya girmeyecek, onlara hitaben soru sormayacak, polemikten kaçınacaktır.
  • Üyemizin mesajı sadece ilk mesajda değinilen konuya ilişkin olacak, mesaj içinde konu dağıtılmayacak veya ilgisiz yönleri tartışılmayacaktır. (Örneğin bir soru sorulduysa sadece o soruya yanıt verilecek, sorulmayan diğer sorular ya da konulara değinilmeyecektir).
  • Görüş arşivine eklenen mesajlar özenli, gerekçeli ve tercihen detaylı yazılacaktır (tek cümlelik yanıtlar, kısa, özensiz veya gerekçesiz görüşler arşivlere eklenmeyecektir)
  • Diğer üyelerin yanıtlarının kurallara aykırı olduğu düşünülüyorsa durum forum yöneticilerine bildirilecek, ancak durum bu konuya eklenen yanıtlarda gündeme getirilmemeyecektir.
  • Elbette diğer site ve forum kuralları görüş arşivleri için de aynen geçerli olacak (saygın ve saygılı üslup, siyaset yasağı vs.)
Görüş arşivi oluşturduğumuz konularda aşağıdaki hedeflere ulaşmayı amaçlıyoruz:
  • Konu hakkında ileride referans oluşturacak mesleki ve saygın görüşleri bir araya toplamak
  • Okuyucuların konu hakkında üyelerimizin düşündüklerini bir kitap kolaylığında okumasını sağlamak
  • Özellikle hassas konularda üyeler arası sert tartışma, polemik, atışma ve kırgınlıkları önlemek
  • Konuyu üyeler arasında karara bağlamak yerine (ki bu çoğu kez imkansız oluyor), üyelerin düşüncelerini okuyan okuyucuların kendi vicdanlarında bir karar vermesini sağlamak.
  • Konu hakkında yazılan mesajların daha özenli, detaylı, gerekçeli, bilimsel yazılmasını sağlamak.
Elbette görüş arşivi özelliğini sadece istisnai konular için uygulayacağız ve forumdaki diğer konularımız her zaman olduğu gibi birden fazla yanıta açık olacaktır. Görüş arşivi özelliğinin aktif hale geldiği konularda yanıt yazdığınız ekranda bu konuda bir uyarı ile karşılacaksınız.
Old 25-08-2006, 14:16   #2
Av. Levent Kıray

Tartışmalarda seviye düşüklüğünü bertaraf edecek faydalı bir düzenleme yapmışsınız.
Tebrik ederim.
Old 25-08-2006, 22:07   #3
Av.Selim Balku

Dikkatten kaçan bir hususu hatırlatmak isterim, yanıt sayısı artıkça konuya cevap verenlerin diğer yanıtları okuma oranı azalıyor, test aşamasındaki bu konuyu baştan sona okursanız yanıtların birbirine çok benzediğini göreceksiniz...
Old 27-08-2006, 19:08   #4
witch-wizard

hukuki problemlerle ilgili gercek bir hukuk sitesi teşekkür ediyorum.
Old 03-09-2006, 23:10   #5
yargıç isa

Mesaj ......

bir sorun var. karşılıklı cevap ve yöneltilen yeni sorular tarzında tartışmak için konu açan biri bi süre sonra bakıyo ki yanıt hakkı yok, karşılıklı bilgi alışverişi yok. Pek deneyimim yok, ukalalık saymazsanız böyle bir sistemin ayrı biryerde açılması iyi olur gibi. Mesela idam cezası ile ilgili konu çok güzel bir şekilde tartışıldı (bazı arkadaşlar terbiyenin sınırlarını zorladı tek olumsuz yanı o oldu.) sonra anket ve herkesin görüşlerini bildirmesi çok güzel oldu. Görüş arşivinin koşulları normal tartışmaya göre farklı olduğu için konu açanlar konularının görüş arşivi olarak seçilmesini istemeyebilirler çünkü yazılanlara cevap vermek (tüm foruma açık bir şekilde) yada soru sormak isteyebilirler.

Saygılarımla...
Old 04-09-2006, 09:23   #6
Admin

Alıntı:
Yazan yargıç isa
karşılıklı cevap ve yöneltilen yeni sorular tarzında tartışmak için konu açan biri bi süre sonra bakıyo ki yanıt hakkı yok, karşılıklı bilgi alışverişi yok.
Bir hukuki soruyu tartışırken karşılıklı bilgi alışverişi gerekli olabilir ama "F-Tipi cezaevlerini olsun mu olmasın mı" ya da "İdam cezası kalksın mı, kalkmasın mı" gibi bir konuda "yanıta yanıt" vermenin ortamı germekten başka bir yere varacağını düşünmüyorum. Nitekim önceki tecrübelerimizle de bu durum sabit.

Bir konuda görüş sahibiyseniz bunu başka bir üyenin mesajıyla değiştirmesi pek bir güçtür. Keza siz de diğer üyenin görüşünü çoğu kez değiştiremezsiniz. Bu nedenle özellikle hassas konularda atışma şeklinde devam eden tartışmalar sonunda konunun kapanması, forum yönetiminin fazla mesai yapması, üyeler arası kamplaşma ve kırgınlıklar olması dışında bir işe yaramıyor.

Bu tip hassas konularda görüş arşivi özelliğini devreye sokmamız ve herkesin sadece kendi görüşünü belirterek, kimin haklı olduğuna kendilerinin değil, okuyucuların karara bağlanmasına izin vermemiz yararlı olacaktır diye düşünüyorum.
Old 04-09-2006, 09:41   #7
yargıç isa

aslında guruplaşma olmasa, karşılıklı destek mesajları olmasa ve birde karşılıklı saygı olsa açılan herhangibir konunun kapanması söz konusu bile olmayacaktır. Ama bunların sağlanamadığını görünce ve yanıtınızda belirttiğiniz olumsuzlukları dikkate alınca Görüş Arşivi özelliğine yer vermeniz gayet mantıklı geliyo.

saygılarımla....
Old 09-09-2006, 12:16   #8
_NALAN_

evet cevaplar arttıkça konuyu toparlamak zor oluyo.sayfa düzeninde yenilik yapılması gerekiyo aslında
Old 09-09-2006, 12:36   #9
Av.Nebi

''Görüş arşivine dönüştürülmüş bir konuda isteyen üyelerimiz konuya bir defaya mahsus kendi görüşlerini ekleyecekler ve katılan tüm üyelerin görüşleri bu konu içinde tüm okuyucularla paylaşılacak. ''

yanlış mı anladım bilmiyorum ama bir kez görüş beyen edip bir daha yazamıyacak olmak biraz fazla sınırlama diilmi acaba ?
Old 19-09-2006, 01:58   #10
ibreti

Gülü seven yöneticimiz dikenine katlanamıyor gibi geldi bana. Yanlış bir uygulama. Belli bir süre katılım sağlanır ve bir müddet sonra katılım düşünüldüğünden çok daha aşağıya düşer.

Neden mi?

Mesela ben;
1) Bu siteni sürekli bir yazarı-çizeri değilim.
2) İşlerden fırsat buldukça "acaba meslektaşlar uygulamada ne gibi detaylar yakaladı" diye merak ederek siteye giriyorum.
3) Açılan başlıklara ilk etapta mevcut hukuk nosyonumla cevap yazıyorum. Ancak, yazdığım cevabın sorumluluğu gereği -ki sorusunu ileten meslektaşımızı yanlış yönlendirmek de ihtimal dahilinde- verdiğim cevab üzerinde yolda yürür iken bile düşünüyorum. Ki bazen verdiğim cevabın doğruluğuna inanıyor bazen de acaba yanlış mıydı diye düşünüyorum..
4) Çok kere diğer meslektaşların ilk cevapları da beni kuşkuya itiyor.
5) 3.ve 4. maddede belirttiğim saiklerle konunun araştırmasına girişiyorum. Böylelikle hem kendim işin doğrusunu tam olarak öğrenmiş oluyorum hem de elde ettiğim sonuçları buradaki meslektaşlarımla paylaşıyorum.

Yani foruma yazı yazmak tipik bir halkla ilişkiler uygulaması ve soruyu soran ve soruları cevaplayan arkadaşımız geriye dönen besleyici tepkinin (feed back) rengini ve tonlarını görmek durumunda..

Özetle:

Forumdaki sorulara sadece bir kere cevap verme olanağı sağlamak o konuda soru soran meslektaşımızını belli bir yere kadar alternatif cevaplar almasını sağlar.

Ancak, forumda karşılıklı tartışma ortamı oluşturmak hem soruyu soran meslektaşımıza, hem de soruya cevap veren meslektaşımıza umulanın çok ötesinde katkı sağlar.

Zaman zaman karşılıklı atışmalar oluyor, seviye düşüyor denecektir belki de.. Elbette atışmalar, fevri cevaplar olacak. Ancak bu durum seviyeyi düşürmez. Aksine homojen hale getirir ve böylelikle birlikte yükselmemizi sağlar. Bunu çok emin bir şekilde söylüyorum. Neden mi? Ben bu sitede özür dilemeyi beceremeyen hiç bir arkadaşımıza rastlamadım! Özür dilemeyi bilmek her türlü bilginin ötesinde sahiden yüce bir meziyettir, ilim değil irfandır!

Arada bir yöneticilerimizden ikaz mahiyetinde özel mesjlar almak da epeyce keyifli oluyor

Saygı ve sevgilerimi sunar, başarılar dilerim..

Old 19-09-2006, 09:20   #11
Admin

Sanırım bir noktayı atlıyorsunuz:

Görüş arşivi özelliğini forumdaki tüm mesajlar için aktif hale getirmedik, bu özellik sadece çok sınırlı sayıda konu için söz konusu. Forumda şu anda yaklaşık 5500 konu var, görüş arşivi olarak seçilenler ise 3 ya da 4 tane. Geri kalan 5496 konuda herhangi bir sınırlama yok..

Geçen ay açılan idam cezası konusunu hatırlıyor musunuz? Konu açıldıktan birkaç saat sonra kontrolden çıkmıştı ve karşı görüş sahipleri konu içinde adeta savaşa tutuştu. Sonuçta olanlar: a) konuyu kapatmak zorunda kaldık b) Bazı meslektaşlar arasında ciddi soğukluk oldu c) Konu atışma haline dönüştüğünden okunmaz ve faydasız hale geldi, kimin ne dediği anlaşılmaz oldu. Bu konuyu görüş arşivi olarak burada yeniden açtık. Bence şuanda çok değerli ve yararlı bir konu haline geldi. Herkesin ne düşündüğü, niye düşündüğü belli ve kararsız bir okuyucu buradaki değerli görüşleri okuyarak kendi kararını verebilir.

Bir diğer örnek: Öğrenci Yurtları Hakkında Kalanların Görüş ve İzlenimleri.
Bu konu hassas olduğu için görüş arşivi olarak seçilmedi, geleceğe yatırım için seçildi. 5 yıl sonra bu konu içindeki görüş sayısı 700 olduğunda kendisine yurt arayan bir öğrenci bu konuyu adeta bir kitap kalitesinde okuyabilecek ve yararlanabilecektir. Eğer konuyu normal bir forum mesajı olarak açsaydık, soru/cevaplarla konu dağılacak, bir arkadaş konu içinde fıkra anlatacak, öbürü "selam ben de marmara hukuktanım tanışalım mı" yazacak, ve 5 yıl sonra kendine yurt arayan bir öğrenci bu konudan aynı verimi alamayacaktı.
Old 20-09-2006, 02:30   #12
ibreti

Yukarıda yazma yöntemimi söyledim ya.. O yentemle yazınca elbette söylediğniz noktayı atladım
Sınırlı konular olursa başarılı olur.. Bu durum tecrübe ile sabittir;
Şöyle;
Evvel zaman içinde (internetin esamesini olmadığı öğrencilik yıllarında) bir dergi çıkarmaya karar verdik. Çıkaracağımız derginin okuyucuların kitaplığında bir kitap gibi durmasını, etkin olmasını ve alanında tek olmasını istedik.
Konu sınırlaması yaptık bunun için. Her sayıya bir konu..
Derginin çıkan her sayısında bir sonraki sayının konusunu tespit ettik. Tespit edilen konuda ulaşabildiğimiz her kesimden yazı istedik.
Derginin çıkış biçimini de açıkladık ki herkes iyi araştırıp yazsın, o dergide yazdıklarını bir başka yerde inkar etmek durumunda kalmasın diye

Süreyi üç ayda bir sayı olarak belirledik..

Bastırılan dergi sayısı az olmakla birlikte epeyce iddialı sayılar çıktı ortaya. Her sayı seçilen konuda farklı görüşleri içeren bir kitap olarak çıktı. Bir çık akademisyenin kütüphanesinde yerini aldı.

Az zaman önce o derginin hala çıkıp çıkmadığın merak ettim. İnternette adresini buldum. Üzerinden 15 sene geçmesine ve zaman zaman kesintiye uğramasına rağmen hala çıkıyor.

Not: O dergide hala bir tane bile yazım çıkmadı. Yazma ve düşünme tembelliği işte
Old 26-01-2007, 12:25   #13
gulac_a

Radikal denilebilecek bazı konular vardır,ve bu konular hangi ortamda açılırsa(idam cezası vb.) açılsın,büyük ihtimalle sert ve gereksiz tartışmalarla bitecektir...
- - -
Bence böyle bir yöntemin uygulanması çok faydalı olacaktır,sayın admin'e teşekkürler...
Old 15-10-2009, 21:26   #14
üye25928

Uygulama kısa vadede güzel görünüyor lakin uzun vadede biraz sorunlu. Bence ilk mesajı direk yollamalı diğer mesajları yönetici onayına tabii bırakmalı, çünkü bazen düşünceler ve görüşler değişebilir, katılımcı hatasını fark edip görüşlerindeki yanlışları beyan etmek isteyebilir, kısacası ilk mesaj direk diğerleri yönetici kanaatine bırakılmalı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi