Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Anne kızıma şiddet uyguluyor

Konuyu Kilitleyin
Old 10-01-2019, 19:46   #1
Mahmut yıldızlı

Mahçup Anne kızıma şiddet uyguluyor

Kızım 16 yaşında oğlum 14 yaşında ikisinin de velayetleri annesinde. Tatillerde Boluda kız ve oğlumun ortak malı olan evde yaşıyorlar (anlaşmalı boşanma ile evin yarı hakkı kızımız diğer yarı hakkı oğlumuz a verdik. Şahsım evi oğlumun üzerine devrettim ancak anne halihazırda devretmedi). Kız samsunda yatılı okuyor. Eylül ayında kızım okula gideceği akşam annesi tarafından dövülüyor sözlü şiddete uğruyor. Daha sonra bu olay üzerine velayet değiştirme davası açtım. Kızım velayetinin bana geçmesini istedi. Bunun üzerine anne kızıma psikolojik şiddet uygulamaya başladı. 2 aydır yurt taksitlerini yatırmıyarak ekonomik şiddet uyguluyor. Sadece benim anneye verdiğim 840 tl nafaka ücretinin yarısını kızıma gönderiyor başka hiçbir giderine karışmıyor. Kızım 20 ocakta boluya gelecek annesinin yanında kalacak. Ancak annesinin tekrar şiddet uygulamasından endişe ediyorum. Hatta eve dahi almamasından korkuyorum. Velayet davası hala devam ediyor.Annede kızımın kararından dolayı kızını hayatından çıkardı. Ancak malumunuz velayet davası çok uzun sürüyor. Öncelikle şiddeti önleme için aile mahkemesine kızım mı ben mi başvurayım. Şiddeti önleme için ben veya kızım geçici velayet talebinde bulunabilir mi?
Bu karar alınırsa devam eden velayet davasına faydası olur mu? Reşit olmayan bir çocuk aile mahkemesine başvurabilir mi? Yoksa velayet annede de olsa babası olarak ben mi şikayetçi olayım
Old 14-01-2019, 14:26   #2
Av. Hatun Olguner

kızınız savcılığa şikayette bulunabilir.siz de şikayet edebilirsiniz. baro tarafından kızınıza bir avukat atanacaktır. savcılık şiddetin önlenmesi için aile mahkemesine başvuracaktır,açacağınız veleyetin değiştirilmesi davasında geçici veleyet kararı verilmesi yargıtay kararlarına göre doğru değildir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi