Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli Tatilde Sulh Hukuk Hakimince Verilen Süreler İşler mi?

Yanıt
Old 05-08-2010, 10:58   #1
Av. Çıldır

Varsayılan Adli Tatilde Sulh Hukuk Hakimince Verilen Süreler İşler mi?

Sayın Meslektaşlarımın şu husustaki görüşlerini rica etmekteyim;

Sulh Hukuk Mahkemelerinde görülmekte olan bir tahliye davamızda Hakimce verilen bir kesin sürenin bitimi adli tatil içine rastlamaktadır. Bu durumda verilen sürenin adli tatil sonuna kadar uzayıp uzamayacağı hususunda beni bilgilendirebilecek üstadlarımızın yanıtlarını rica ediyorum.

Not: Her ne kadar kanunun Sulh Hukuk Mahkemesi ve Hakimini görevlendirdiği işler adli tatilde görülebilecek işler içinde sayılmışsa da verilecek sürelerin bu kapsamda değerlendirilip değerlendirilemeyeceğine dair açık bir kaynak bulamadım.

Saygılarımla.

Av. Evren Çıldır
Old 05-08-2010, 11:13   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av. Çıldır
verilecek sürelerin bu kapsamda değerlendirilip değerlendirilemeyeceğine dair açık bir kaynak bulamadım.
Açık kaynak HUMK 176/10 maddesidir. Dava görülüyorsa görülen davada verilen süre de "görülme" kapsamındadır; sulh hakiminin verdiği süre uzamaz; adli tatili beklemez.

Saygılarımla

HUMK
MADDE 176 - Adlî ara vermede ancak aşağıdaki dava ve işler görülür:
10. Kanunların sulh mahkemesini veya hakimini görevlendirdiği dava ve işler,
Old 05-08-2010, 11:18   #3
Av.Sefa Albayrak

Sayın meslektaşım, bildiğim kadarıyla adli tatil süresi içerisinde süreler işlemekte ancak son gün adli tatile rastlarsa yeni adli yılın başlangıcını izleyen günden itibaren tam olarak emin değilim ama 5 veya 7 gün sonuna kadar uzatılabilir. Yine de yanlış veya eksik bir bilgi vermek istemem. Bu konuda tam malumat sahibi meslektaşların görüşleri de önemlidir. Umarım sorunuza kısa sürede cevap bulabilirsiniz.
Old 05-08-2010, 11:24   #4
Av. Çıldır

Sayın Albayrak; genel bilgi olarak ben de adli tatil içerisine denk gelen sürelerin adli tatil bitiminden 7 gün sonrasına kadar uzayacağı bilgisine dahibim ancak kanunda ayrık tutulan maddeler içerisinde ''kanunun sulh hukuk mahkemesi ve hakimini görevlendirdiği'' dava ve işler sayılmakta. Bu sebeple sürelerin de bu kapsamdaki dava ve işlerden olup olmayacağı daha doğrusu böyle değerlendirilip değerlendirilmeyeceği hususunda emin değildim.

Ancak Sayın Konyalı' nın verdiği yanıt bana da daha kabul edilebilir geldi. Dava ve işlerin görülmesi durumunda sürelerin de işleyeceği genel hukuk mantığına göre daha doğru.

İlgi ve emeklerinize teşekkür ederim.

Saygılarımla.
Old 05-08-2010, 11:36   #5
Av.Sefa Albayrak

Sayın Konyalı'nın vermiş olduğu cevap bana da daha makul geldi. Zira asliye hukukta görülmüş olan bir davada böyle somut bir olay başıma geldiği için bu cevabı vermiştim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi