Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Yurtdisindan Nafaka Almak

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-02-2002, 03:59   #1
yelissa

Varsayılan Yurtdisindan Nafaka Almak

Bosanmamiz 11.11.1999'da gerceklesti ve 2000 yili basinda kesinlesti. 21.12.98'den baslamak uzere aylik 15 milyon tedbir nafakasi, ayrica dava suresince cocuk icin 10 milyon tedbir nafakasinin, dava sonundan itibaren de istirak nafakasi olarak odenmesine, mahkeme masraflarinin da kendisinden alinmasina karar verildi. Ortak cocugumuzun velayeti bana verildi.3 yildir da ben bakiyorum. Bosandigim esim yabanci ve yurtdisinda yasiyor. Adresini biliyorum ve bugune kadar kendisinden hic para almadim. Gazete ilani yoluyla bosandim. Su anda issizim ve gelirim yok. Bu parayi kendisinden tahsil etmemin bir yolu var mi? Izlemem gereken yollar nelerdir? Tesekkur ederim.
30-04-2001 17:20:54
Old 27-02-2002, 03:59   #2
Seyyah

merhaba,
durumunuzu gözönüne aldığımızda işiniz zor görünüyor. çünkü türk mahkemelerince verilen boşanma ve nafakaya dair hükümlerin, yabancı uyruklu eşinizin tabiyetinde bulunduğu ülkede de geçerli olabilmesi için bu kararın tenfizini talep etmeniz, tenfiz talebini eşinizin tabiyetinde bulunduğu ülke mahkemelerinde ileri sürmeniz gerekecek. bir başka deyimle türk mahkemesince verilmiş kararın o ülkede tatbiki için, yine o ülkede ayrı bir dava açmanız zorunluluğu ile karşı karşıyasınız. size bu konularda yetkin bir avukata danışmanızı öneririm.
Old 27-02-2002, 03:59   #3
Enhos

sayın yelissa, eşiniz avrupa birliği ülkelerinden birisinin vatandaşı ise türkiye nin de taraf olduğu ve nafaka alacaklarının yabancı memleketlerde tahsiline ilişkin bir özel hukuk sözleşmesi var. ayrıntısı için yakınınızdaki bir meslektaşımızla görüşürseniz daha uygun olur. bu sözleşme hükmü uyarınca türkiye mahkemesinden almış olduğunuz kesinleşmiş nafaka ilamının infazını adalet bankanlığı aracılığıyla ilgili yabancı devletin yetkili adli makamından talep edebilirsiniz. yetkili yabancı makam resen ilamın tenfiz ve icrai anlamda infazını yerine getirip size tahsil edilen meblağı iletecektir. böylesi bir olayda tercümanlık yapmama nedeniyle edindiğim tecrübe (ilam yabancı infaz makamı türk idi), sonucun bir hayli gecikmeli de olsa alınabileceği yönünde idi. 1988 yılında avusturya mahkemesinin vermiş olduğu nafaka ilamı 1999 yılında türkiyede icra takibine resen konu edildi

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi