Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

İstanbul Ünİversİtesİ'nde YÜksek Lİsans

Yanıt
Old 10-07-2008, 22:17   #1
gizem bilgiç

Varsayılan İstanbul Ünİversİtesİ'nde YÜksek Lİsans

Merhaba,
Ben İ.Ü. Hukuk fakültesinden henüz mezun oldum ve yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Başvuracağım iki okuldan biri de kendi okulum ama mülakat ya da yazılı bir sınav olacaksa, ona dair nasıl bir hazırlık yapmam gerekiyor ya da yapmam gerekiyor mu bilemiyorum. Eğer aranızda; önceden İ.Ü.'de hukuk yüksek lisansı yapmış olanlarınız varsa beni yönlendirebilirseniz çok memnun olurum. Bir de, İ.Ü. açısından özel hukuk mu kamu hukuku mu önerirsiniz?

Galatasaray Üniversitesi'ne de başvuru yapacağım ama Galatasaray öğrencisi ve mezunu sayıca çok az olduğundan başlığı İ.Ü. üzerinden açtım. Galatasaray Üniversitesi'nde hukuk yüksek lisansı için de aynı soruları muhatabı var ise soruyor olayım böylece...

Şimdiden teşekkür ederim...
Old 11-07-2008, 09:09   #2
deku

ben de bu sene istanbul üniversitesinde yüksek lisansa başvuracağım. öğrendiğim kadarıyla yabancı dil yeterliliği aranıyor ve mülakat var.
yabancı dil yeterliliği için ÜDS, KPDS TOEFL vb sınavlardan barajı geçmek gerekli.ama eğer bu sınavlara girilmemişse üniversite kendi bünyesinde bir yanacı dil sınavı yapıyor,oradan da yabancı dil yeterliliği sağlanabilir. mülakat konusunda da bildiğim kadarıyla yine hukuk kapsamlı sorular pek fazla gelmemekte.daha ziyade 'neden yükseklisans istiyorsunuz?' tarzı sorular geliyormuş..
umarım yardımcı olabilmişimdir...
Old 11-07-2008, 09:27   #3
gizem bilgiç

Teşekkür ederim deku. Ben de hukukla ilgili soruların pek gelmediğini duymuştum ama bu siteyi gezdikten sonra baktım ki diğer üniversiteler epey zorluyorlarmış mülakatta. Biraz tedirgin oldum açıkçası. Çalışılır, girilir gerçi ama hangi birine çalışacağını, koca külliyatın neresinden başlayacağını bilemez insan... Bir de, yabancı dil notu değerlendirmeye katılıyor mu yoksa sadece yabancı dil biliyor olmak koşulu mu aranıyor (bir nevi baraj gibi yani) acaba?
Old 11-07-2008, 13:01   #4
deku

bildiğim kadarıyla yabancı dil başvuru için ön şart ama emin değilim bu konuda. emin biri varsa yardımcı olursa çok sevinirim ben de
her okul kendi öğrencisine öncelik tanıyor..bakalım
marmara da hukuk sorusu geliyor,geçen sene özel hukukta belirlenen konu kapsamı tüm medeni kürsüsü dersleri ve kara ticareti idi ama alakasız konulardan da sorular gelmiş arkadaşlara
allah yardımcımız olsun
Old 03-08-2008, 22:40   #5
avNamLı

merhaba arkadaşlar..
ben İstanbul Üniversitesinde yüksek lisans yapmaktayım..size bizim üiversitenin mülakatı ile ilgili söyleyebileceğim tek şey ne istediğinizi bilmek yani bize hukuk sorusu fln gelmedi nerden mezunsunuz kaç mezunusunuz ve akademik kariyer mi yoksa avukatlık mı düşünüyorsunuz şeklinde üç soru geldi.. ama önceliği kendi fakülte mezunlarına verdikleri bir gerçek...

Yabancı dile gelince...dil puanı kesinlikle ortalamaya katılıyor ve en önemlisi de dil zaten...ne kadar yüksek puan alırsanız o kadar iyi yani..
Old 15-12-2008, 16:15   #6
glyclk

Bu yıl özel hukuk mülakatında hukuk alanında da soru soruldu.çok zor sorular değildi. mülakata giren hocalr kendi lanlarında sordu genelde 4. sınıf konularıydı. kamuda sorulmadı.
Yabancı dil için kpds üds veya tofel kabul ediliyor. okul da sınav açtı. kpds ayrında bir sınavdı. 50 almak yeterli.dil puanı %15 etkili ALES
%50 okul ortalaması %20 mülakat %15..
öğrencilerine öncelik tanındığı efsaneden ibaret okul 2si de giremedi.Adil bir mülakat oldu.
Old 05-02-2009, 14:11   #7
nephentes

peki lisans eğitimi sırasındaki not ortalaması en az kaç olmalı ?
Old 07-02-2009, 04:08   #8
modiomorphia

yüksek lisans için 4 üzerinden en az 2.5 ortalama gerekiyor.ancak yine de ne kadar yüksek ortalama olursa ilk intiba için o kadar iyi demişti bir hocamız.
Old 12-02-2009, 18:56   #9
ncolawyer

merhaba arkadaşlar ben kamuda çalıştığım için akşam eğitim yapan özel ünv de master yapmayı düşünüyorum am 12 milyar civarı sizce değermi masterin av mesleğinde ne gibi getirisi olabilir düşüncelerini benimle paylaşan tüm arkadaşlara şimdiden saygı ve sevgilerimi sunmak isterim
Old 13-02-2009, 17:59   #10
glyclk

sayın ncolawyer bu biraz sizin ne istediğinize bağlı. Siz ben hukukun teorik kısmını da seviyorum bazı konularda daha derinlemesine araştırma yapmak istiyorum derseniz yüksek lisasn ve devamında doktora düşünebilirsiniz.Ama maddi olarak buna değer mi derseniz bence değmez. Maaşınızın yüksek lisans yaptığınız için değişeceğini sanmıyorum. Bilmiyorum bu konuda diğer üyeler ne düşünür kişisel fikrim maddi beklentiyi doyurmayacağı yönünde..Ama hukuk eğitimini seven biri için yüksek lisans dersleri lisans derslerinden çok daha doyurucu ve zevkli..
Old 21-08-2009, 16:10   #11
Av.HandeSahici

merhaba ben bu dönem istanbul üniversitesi hukuk fakültesi özel hukuk alanı yüksek lisansa başvurdum.dil sonuçları henüz açıklandı mülakata girmeye hak kazandım.mülakat için daha önceleri hukukla ilgili sorular sorulmuyorken sorulmaya başlanmış sanırım.girmeden biraz bakmak istiyorum.ne gibi konuları taramalıyım?yardımcı olabilirseniz sevinirim,mülakat gelecek hafta şimdiden teşekkürler.
Old 24-08-2009, 10:49   #12
Academic

Alıntı:
Yazan Av.HandeSahici
merhaba ben bu dönem istanbul üniversitesi hukuk fakültesi özel hukuk alanı yüksek lisansa başvurdum.dil sonuçları henüz açıklandı mülakata girmeye hak kazandım.mülakat için daha önceleri hukukla ilgili sorular sorulmuyorken sorulmaya başlanmış sanırım.girmeden biraz bakmak istiyorum.ne gibi konuları taramalıyım?yardımcı olabilirseniz sevinirim,mülakat gelecek hafta şimdiden teşekkürler.

Mülakatlarda temel ölçü, sınav jürisinde yer alan hocalarınızın yayınlarına ve verdikleri derslere ilişkin biraz hazırlık yapmak denilebilir. Ayrıca son dönemlerdeki yenilikler, gelişmeler konusunda fikriniz olsun. Başvuru yapılan anabilim dalının temel konuları ile ilgili bazı tanımlar, kavramlar bilinmeli. Bunlar her yüksek lisans mülakatı için geçerlidir, sadece bu alana özgü değil. Kendinizi iyi bir şekilde ifade eder ve sorulara doyurucu yanıtlar verir ve rahat olursanız amacınıza ulaşabilirsiniz. Tabii ALES, ÜDS/KPDS, not ortalaması verileriniz iyi ise.. Başarılar..
Old 31-07-2010, 19:11   #13
ordinaryüs

Önemli yüksek lisans dil sınavı

ÜDS ve KPDS puanı olmayanlar için üniversite bünyesinde yabancı dil sınavı yapılmakta..
Acaba bu sınavın içeriği, zorluğu hakkında bilgisi olan var mı ? Teşekkürler..
Old 09-08-2010, 14:35   #14
KARAKÜLAH

Sn ordinaryüs,
istanbul ve bilgi üniversitesindeki ingilizce sınavlarına girdim ikisi de gayet kolaydı. Kpds ve üds den 70 in altında alanlar üniversitenin sınavından daha yüksek alacakları kuvvetle muhtemel olduğu için genellikle üds kpds dil puanlarını kullanmayıp sınava giriyorlar. İstanbul üniversitesinin çevresindeki kitapçılardan daha önceki yıllarda çıkmış sorular temin edilebilir. Bilgi üniversitesinin sınavı için ise hiçbir şey temin etmeye gerek yoktur. 30 dakikada 50 civarı temel ingilizce bilgisinin yeterli olduğu basit bir sınav yapılmıştı.ikisi de çoktan seçmeli ve essay böümü yok.
Başarılar
Old 21-02-2011, 20:56   #15
crnky

Merabalar. Ortalaması 2.50'nin altında olup da yüksek lisansa 2.40 gibi bir ortalamayla kabul edilen oldu mu 2.50 bile zor gibi görünüyor ama ben başvurmayı düşünüyorum, ortalamadan ziyade alesin etkisi var gibi görünüyor ancak yine de mülakatta etkisi olur diye merak ettim.
Old 25-04-2011, 17:18   #16
üye23755

Varsayılan yüksek lisans başvurular?

merhaba ben istanbul üniversitesinde yüksek lisans yapmak istiyorum ama ales kötü geçti, KPDS'ye de çalışmaya vakit yok. Bu yüzden 2011 sonbaharda şansım az gibi. 2012 ilkbaharda da yüksek lisans başvurusu yapılabiliyor mu?Yoksa sadece yıllık mı oluyor? Aynı şekilde marmara hakkında bilgisi olan varsa çok sevinirim.
Old 12-05-2011, 10:06   #17
avrupayakası

Sayın dyg, ales kötü geçti diyorsanız puanınızı yazarsanız bir görüş verebilirm İstanbul Hukuk için. Moralinizi bozmayın bir sene ertelemek kötü bir şey değildir. İstanbul Hukuk ta genelde bir sene içerisinde açılır Yüksek Lisans eğitimi.
Old 25-05-2011, 19:14   #18
snur

merhaba bende yüksek lisans yapmayı düşünüyorum ama ales puanım pek yeterli değil 2011 bahar dönemi puanım 65 not ortalamam ise 3.00 ın biraz üzerinde istanbul ünv.ve marmara yı düşünüyordum ama pek şans yok sanırım.. istanbul ünv. ve marmara ünv.hakkında bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa çok memnun olur bu puanlarla şansım olur mu girmek için?
Bir de sanırım senede 1 kere mi yüksek lisans öğrenci alımı yapılıyor bu bu okularda?
Old 27-05-2011, 14:22   #19
holiganist

merhaba ben İstanbul Üniversitesinde yüksek yapmak istiyorum.Okulun belli kriterleri var ales+dil+ortalama+mülakat bunların ortalamalarına göre baraj belirlenmiş en az 65 olmalı tabi hepsini katsayısı farklı.ben kabataslak hesapladığımda 73-75 gibi bir puan çıkıyor ortaya acaba okul kaçla aldı en son ? alesim 82
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi