Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kooperatif ortağının ölümü?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-06-2008, 17:25   #1
avkaratas

Varsayılan kooperatif ortağının ölümü?

Sayın meslektaşlarım, kooperatif ortağının ölümü üzerine Koop. K. 14.md'sine göre üyelik mirasçılarına geçebilir. Fakat bizim sorunumuz birden fazla mirasçı varsa, kooperatif üyeliği birkaç mirasçı adına olabilir mi? Zira kooperatif ana sözleşmesinde üyenin ölümü halinde tek bir mirasçının üye olabileceği yazılıdır. Böyle bir ana sözleşme hükmünün, kanuni dayanağı var mıdır, ya da böyle bir hüküm kanun karşısında ne kadar geçerlidir? ilgilinize şimdiden teşekkür ederim. saygılarımla,
Old 01-06-2008, 19:23   #2
Av.Ergün Vardar

Murisin vefat tarihinden itibaren üç aylık süre içersinde mirasçılar,kooperatifte murisin ortaklık payının kimin tarafından temsil edileceğini Kooperatif Yönetim Kuruluna bildirdikleri taktirde,ferdi mülkiyete geçilmediği için,hissenin temsilcisi belirlenecek ve ferdi mülikiyete geçildiğinde mirasçılar adına tescil sağlanabilecektir.
Old 03-06-2008, 22:50   #3
avkaratas

Varsayılan teşekkür

Yalnış anlamıysam ferdileşmeye kadar tek bir mirasçı murisin payını temsil edebiliyor. Çok teşekkür ederim sayın meslektaşım.
Old 04-06-2008, 14:50   #4
Av.Suat Ergin

Bakanlık Görüşü: Ortağın ölümü halinde gerekirse mirasçıların veraset ilamı getirmeleri ve temsilci tayini hususunda uyarılmaları, ayrıca aidat ödemelerinin devam ettirilmesi zorunluluğunun bildirilmesi bu sağlanamadığı takdirde anasözleşmenin ilgili maddeleri uyarınca ortağın payının tasfiye edilmesi gerekir. STBG.27.04.1993-7431 sh.17

Alıntı:
Yazan avkaratas
Zira kooperatif ana sözleşmesinde üyenin ölümü halinde tek bir mirasçının üye olabileceği yazılıdır

Anasözleşmedeki bu hükmün, yukarıdaki Bakanlık Görüşünde zikredilen 'temsilci' manasına geldiğini sanmaktayım.

Alıntı:
Yazan Av.Ergün Vardar
Murisin vefat tarihinden itibaren üç aylık süre içersinde mirasçılar,kooperatifte murisin ortaklık payının kimin

Sayın Vardar,

Mesajınızda geçen 3 aylık sürenin dayanağını da yazar mısınız?

Saygılarımla
Old 04-06-2008, 23:31   #5
Av.Ergün Vardar

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Sayın Vardar,

Mesajınızda geçen 3 aylık sürenin dayanağını da yazar mısınız?

Konuyu değerlendirirken ,
Poroy, Tekinalp, Çamoğlu:Ortaklıklar ve Kooperatifler Hukuku, istanbul, 1982 Sh. 171 ve sonrasından yararlandığımı belirtmek istiyorum.Saygılarımla.
Old 07-06-2008, 13:06   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ergün Vardar
Konuyu değerlendirirken ,
Poroy, Tekinalp, Çamoğlu:Ortaklıklar ve Kooperatifler Hukuku, istanbul, 1982 Sh. 171 ve sonrasından yararlandığımı belirtmek istiyorum.Saygılarımla.

Sayın Vardar,

Tesadüfe bakın ki, kaynak olarak gösterdiğiniz kitap bizim ders kitabımızmış ve bende var...Sayfa 171'e baktım; kollektif ortaklıkla ilgili açıklamalar bulunmaktadır. Devamına da biraz baktım. Bir şey bulamadım. Sonra fihriste baktım. Kooperatifler hukuku sayfa 815 den itibaren başlamaktadır. Eğer bu sayfadan önceki bir konuyu kıyasen uyguladıysanız bilemem. Ancak kitabın kooperatifler hukuku ile ilgili bölümünde soruyla ilgili sadece aşağıdaki bölüm mevcuttur:

"b3 Ortağın Ölümü İle Bazı Şartlar Altında Mirasçıların Ortak Olmaları

Ana sözleşmede, mirasçılara, öngörülen şartları yerine getirmek şartı ile, giriş istemi olmadan kooperatife girme imkanı tanınabilir.Ortaklıklar ve Kooperatifler Hukuku(Ders Kitabı). Poroy-Tekinalp-Çamoğlu; Fakülteler Matbaası-1982 Sayfa:835

Saygılarımla
Old 07-06-2008, 14:00   #7
Av.H.Sancar KARACA

Sayın ERGİN
Sizin dönemi kitabın daha hacimlisi ile uğraştırmış hoca. Yukarıdaki alıntı kitabın 1984 baskısında 772.sayfasında.
2 yıl sonrakı baskısı 823 sayfa.
Bu -lüzumsuz- ilave bir yana;
Sn.av.karataş'ın "Zira kooperatif ana sözleşmesinde üyenin ölümü halinde tek bir mirasçının üye olabileceği yazılıdır. Böyle bir ana sözleşme hükmünün, kanuni dayanağı var mıdır" sorusuna gelince, Koop.Kanunu'nun 14.maddesi topu anasözleşmeye atmakla birlikte, Gönen ERİŞ (Uygulamalı Kooperatifler Hukuku 2001 baskısında), "ortağın mirasçılarının temsilci atamamaları halinde veya ortaklığa devam etmek istememeleri halinde, ölen ortağın alacak ve borçları anasözleşmenin 15'inci maddesi hükümlerine göre tasfiye edilir" demektedir.
Bir de,
Alıntı:
3 aylık sürenin dayanağı
Yapı Kooperatiflerine ilişkin 1992 değişikliklerini içeren tip anasözleşmenin 16/1.maddesi.
Selam ve saygı ile.
Old 07-06-2008, 14:11   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.S.Karaca
Sayın ERGİN
Sizin dönemi kitabın daha hacimlisi ile uğraştırmış hoca. Yukarıdaki alıntı kitabın 1984 baskısında 772.sayfasında.
2 yıl sonrakı baskısı 823 sayfa.
Bu -lüzumsuz- ilave bir yana;
Sn.av.karataş'ın "Zira kooperatif ana sözleşmesinde üyenin ölümü halinde tek bir mirasçının üye olabileceği yazılıdır. Böyle bir ana sözleşme hükmünün, kanuni dayanağı var mıdır" sorusuna gelince, Koop.Kanunu'nun 14.maddesi topu anasözleşmeye atmakla birlikte, Gönen ERİŞ (Uygulamalı Kooperatifler Hukuku 2001 baskısında), "ortağın mirasçılarının temsilci atamamaları halinde veya ortaklığa devam etmek istememeleri halinde, ölen ortağın alacak ve borçları anasözleşmenin 15'inci maddesi hükümlerine göre tasfiye edilir" demektedir.
Bir de,

Yapı Kooperatiflerine ilişkin 1992 değişikliklerini içeren tip anasözleşmenin 16/1.maddesi.
Selam ve saygı ile.

Sayın Karaca,

Öncelikle yanıtınız için teşekkürler. Hoca, bizi yorduğunu anlayınca, sonraki kitaplarını daha öz yazmış anlaşılan.

Yazdıklarınızdan 3 aylık sürenin yasadan değil; anasözleşmeden kaynaklanabileceğini anlamaktayım.

Saygılarımla
Old 07-06-2008, 14:25   #9
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın Karaca,

Yazdıklarınızdan 3 aylık sürenin yasadan değil; anasözleşmeden kaynaklanabileceğini anlamaktayım.

Saygılarımla

Sayın Ergin, ben de "dayanağı"na işaret etmiştim. "Yasal dayanağı" diye sorulsa idi susacaktım.
Selam ve saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi