Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Teknoloji ve Bilgisayar Bilgisayar yazılımları ve donanımları, internet ve güvenlik, cep telefonları, cep bilgisayarları (PDA), Ev Sinema - Müzik Sistemleri ve her türlü elektronik alet ve teknolojik yeniliğe ait sohbetler.

Anket Sonucu: Cep Telefonu nimet mi eziyet mi?
Nimet 18 66,67%
Eziyet 9 33,33%
Oy Verenler: 27. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 207)

cep telefonu "nimet" mi yoksa "eziyet" mi???

Yanıt
Old 25-10-2007, 21:52   #1
av.mgul

Varsayılan cep telefonu "nimet" mi yoksa "eziyet" mi???

Yıllar önce hayatımıza giren cep telefonu zaman içinde hepimizin vazgeçilmez bir parçası oldu. Özellikle mesleğimiz gereği cep telefonsuz adım atamaz olduk. Ama sanki son yıllarda bizi kendine esir eden bu küçük alet nimetten çok bir eziyete dönüşmeye başladı gibi geliyor bana. Bu nedenle bu konuda siz değerli site üyelerinin düşüncelerini merak ediyorum.

Konuyu kendi açımdan değerlendirmem gerekirse; telefona sahip olduğum ilk yılları hatırlıyorum onu yanımdan hiç ayırmak istemezdim, sürekli birilerinin aramsını isterdim. Hatta o sıralar herkesde modamıydı bilmiyorum arkadaşlar arasında birbirimize manasızca çağrı yapar dururduk

Daha sonraları cep telefonu hayatımıza öyle bir girdi ki artık insanlara bir telefon yetmez oldu. "Diğer hat çalıyor kapatmak zorundayım.." benzeri cümleler kurmaya başladık. Önceleri sabırsızlıkla çalmasını beklediğim ve bu nedenle yanımdan ayırmadığım cep telefonumun şimdi yerli yersiz çalmasına sinir olmama rağmen bu defa mecburiyetten yanımdan ayıramıyorum...

Mesela çok değer verdiğim bir arkadaşımla yemek yiyip sohbet ederken kimini iş gereği kimini sevdiğim başka bir arkadaşımı kırmamak adına açmak zorunda kaldığım telefonlar beni sinir ediyor... Ve şuan da telefonum çaldığı ve cevap vermek zorunda olduğum için burada kesiyorum
Sizlerinde yorumlarını merak ediyorum acaba yalnız mıyım değilmiyim???
Old 26-10-2007, 00:37   #2
Seyda

Cevap vermek istemediğinizde red tuşuna basabildiğiniz için;

Çoğu arkadaş ve akrabanızın mesaj yazmaktan hoşlanmadığınızı bildikleri için sizden cevap beklemedikleri sürece;

'Üzgünüm ama şuan uygun bir zaman değil' diyebilecek kadar açıksözlü iseniz bence kesinlikle bir nimet..

En azından köprüye henüz varmadığınız halde, 'Şimdi köprüden geçtim, geliyorum' gibi yalanlar söylediğinizde, geç kalmış olmanızın da bir mazereti olmuş oluyor

Bütün yeni yıl, bayram ve özellikle de doğumgünü kutlamalarımı da ev telefonumdan aldığımı düşünemiyorum.. (o kadar çok kutlayan oluyor yani )

Ayrıca size o an ihtiyacı olan anneniz, babanız veya genellikle kardeşiniz size ulaşabiliyor..

Evet, kesinlikle bir nimet..Çok sevdiğiniz bir arkadaşınızla sohbet ederken açmayıverin bir zahmet..
Old 26-10-2007, 06:54   #3
Armağan Konyalı

Sayın Seyda

Açmamak olmaz. Arayan da 'çok sevilen' biriyse telefon açılmadığında 'çok sevilen başka biriyle' olunduğu anlaşılır.

Öte yandan arayan annesiyse başına bir şey geldiğinden endişe eder ve ortalığı ayağa kaldırır: Herkes her yerde kahramanımızı arar. Aranıyor olmaktan daha kötüsü ''bulunmak''tır.

Cep telefonu bir prangadır; neresinden baksanız zararınıza çalışır.

Saygılarımla
Old 26-10-2007, 12:16   #4
Seyda

Dedim ya Sayın Konyalı; aile üyelerinden birinin ulaşabilmesi açısından iyidir..Başka biri aradığında ve meşgule attığınızda müsait olmadığınızı anlaması lazım. Israr halinde açıp, ''bir güzel sohbet ettirmedin yahu'' derim herhalde ben Çok mu kırıcı olur ki? ))
Old 26-10-2007, 15:29   #5
av.mgul

sayın seyda hanım söylediklerinizde mutluka haklılık payı var ancak benim anlatmaya çalıştığım her an her saniye ulaşılabilir olmak insanı yoruyor. Ve sayın Armağan Konyalının çok doğru tespit ettiği gibi prangalanmış oluyorsunuz.
(Tabi siz şimdi diyeceksiniz ki; "Bir tuşa basarım kapatırım telefonu kimsede ulaşamaz. Ne olacak ki!!!" Kapatabiliyorsanız bravo )
Old 26-10-2007, 15:52   #6
tuval2310

ben ankette 'nimet' şıkkını işaretledim.çünkü cep telefonunun 'kendimce' faydalarını ve zararlarını sıraladığımda,sonuç telefonun 'her şeye ragmen' faydalı bir şey olduğu...

bazen gerçekte beni de çok sinir ediyor ama o kadarlık kusur kadı kızında da olur canım
Old 26-10-2007, 18:01   #7
suskun_juliette

Görüntülü telefonlar çıktığında yalan söylemenin imkansızlaşacağını düşünüyorum,enselenmeniz için her türlü imkan sağlanacaktırve kesinlikle görüntülü cep telefonlarını tasvip etmiyorumCep telefonunun kullanılışına göre nimet mi eziyet mi olduğu değişir,koşullar önemlidirAh keşke MSN'deki gibi çevrim dışı görünebilme özelliği telefonlarımızda da olsa,işime geldiği zaman kapsama alanında olmayı isterdim
Old 27-10-2007, 09:51   #8
serdal güler

Telefonla ulaşmak istediğinize ihtiyacınız vardır. Karşıdaki ses "aradığınız kişiye şu anda ulaşılamıyor..." Nasıl hissediyorsunuz kendinizi? Özellikle gizli numaralar ile konuşmak istemediklerinize cevap vermediğiniz sürece bir nimet.
Old 27-10-2007, 20:41   #9
suskun_juliette

'Aradığınız kişi şuanda bir başkasıyla görüşüyor,lütfen daha sonra tekrar deneyin' diyen sese sinir oluyorum,zira bu cümle tarafımca hep kavga sebebidir
Old 30-10-2007, 16:19   #10
Gülümse

Cep telefonu o kadar hayatımıza girdi ki, evde telefon çaldığında eğer kızım evdeyse telefona elimi bile sürmüyorum.. Biliyorum yine kızım arkadaşları arıyor..

Çünki beni evden arayan kimse yok.. Sanırım cep telefonunu kullanmak herkezin kolayına geliyor.. Kimse kimseden ev telefon numarasını istemiyor..

Ama beni en fazla sinirlendiren şu mail kutularımızı dolduran indirim haberleri.. O yüzden alışveriş mağazalarına cep telefon numaramı vermiyorum...
Old 30-10-2007, 16:33   #11
Gülümse

Ah, cep telefonlarında yapılan mantık hatalarına bayılıyorum.. Bir önceki cep numaram adamcağınız birinin ev telefonu..

Adam eve geç kalmış hanımına telefon edip haber verecek.. Ama alan kodunu numaranın önüne ilave etmediği için direk beni arıyor.. Kardeşim ben senin karın değildim git işine..

İşin vahim tarafı karısı da yanı yanlışı yapıyor.. Ve deliye dönüyor.. Nasıl deliye dönmesin.. düşünün siz dışardasınız evi eşinizi arıyorsunuz ve bir bayan açıyor.. Kadın delirmiş bana bağrıyor ben kadına..

Sonunda bu insanlara evlerini ararken alan kodunu ilave etmeyi öğretene kadar bayağı azar işittim.. Benim de bayağı sinirlerim bozuldu..
Old 01-11-2007, 10:53   #12
Almıla

Sevmediğim teknolojik tek alet sanırım telefon. Cep/ankesör/ev ....vs hangi konumda bulunduğu da önemli değil. Belki zır zır çalarken uyuyorum yada çok mühim bir toplantıdayım yahut belki duruşmadayım. İnsanlık hali sessizde mi değil mi her dakika kontrol olanağım da bulunmuyor. Belki gerçekten çevrim dışıyım/yada etrafımda yaklaşmayın sinirlidir yazıyor...kimbilir (işte bunu telefon karşısındakine nasıl ifade edebilirim. eminim beni görse yanıma yaklaşmayıp traansit geçecek)

eskiden ne güzeldi gelir birazdan yoldadır/aaa biraz önce evden çıktı ama nasıl ulaşalım/bi bakalım büroda mı .... bence cep telefonlarının tek artısı alışveris listesinde unutulan (unutulmaması gerekli acillerin) mesaj yolu ile kilogram...vs belirtilmesinde yaşattığı kolaylıktır. gerisi benim için stres kaynağı ..... (evimin yahut büromun 10 m uzağında ulaşılamıyor olmanın lüksünü yaşamak istiyorum... kimbilir)
Old 01-11-2007, 11:09   #13
M P

Çok klişe diye tabir edilen bir tartışma olmasına rağmen yinede katılmadan edemeyeceğim; diyelimki yolculuktasınız, arabanız bozuldu ne yapacaksınız.Veya saldırıya uğradınız bir kaç kişi sizi tartaklamak istiyor ankesörlü telefonmu arayacaksınız...?Cep telefonu gerekli bir alet...
Old 01-11-2007, 17:43   #14
Gülümse

Yada diyelim çocuklarınız arkadaşları ile dışarı çıktı.. Beş dakika geç kaldı meraktan mı çıldırmayı yoksa "alo" demeyi tercih edersiniz..
Old 06-11-2007, 01:43   #15
minee.mine

Ben de cep telefonunu evde unutanlara, şarzını kontrol etmediği için ulaşılamayanlara dayanamıyorum. Bir de cep telefonuma bilgi hattı kapalı olmasına rağmen yerli yersiz her zaman gelen sms'lere; yok mu bundan bir kurtuluş yolu...
Fakat cep telefonunun olmadığı bir hayatı da asla düşünemiyorum. Benim cep telefonu ile ilgili tek sorunum zaten insanlara ulaşamamakla ilgili ; dolayısı ile cep telefonu bir nimet ,özelliklede herkes kullanmasını bilirse. Aradığım kişi meşgule basarsa o anda bir nedenle müsait olmadığını anlar kendisinden telefon beklerim. Acil bir durum söz konusu ise tekrar ararım ama yine meşgulse çok daha acil bir durumu var diye düşünür ve kendisini aradığımı bildiği için de içim rahat olurum. İnsanlar alınganlık etmek isterse sadece telefonumu açmadı diye değil her şeye alınırlar onları da yanımızda istiyorsak oldukları gibikabul etmekten başka çare yok.
Old 06-11-2007, 01:49   #16
Av.Cengiz Aladağ

Banka, mağaza gibi kaynaklardan kısa mesaj almak istemiyorsanız Turkcell için gelen mesajı 2780'e gönderiyorsunuz, o kaynaktan bir daha mesaj gelmiyor. Bilgi için bakınız: http://www.turkcell.com.tr/bireysel/...a/sms/mesajsec
Old 06-11-2007, 16:10   #17
Gülümse

Sayın Cengiz Aladağ

Bu bilginiz için size özelinizden teşekkür göndermeyi düşündüm ama ne kadar minettar olduğumun ifadesi olarak eksik kalacağından ne yapacağımı bilemedim.. Gerçekten bu bilgi için çççççççoooooooooookkkkkkkk teşekkürler...

Çünki çocuklarımdan iki tanesi yurt dışındalar musait oldukları zamanı mesaj ile bildiriyorlar. Ne zaman mesajlarıma baksam banka veya ilan.. Ne zaman bakmasam bizimkiler.. Bazen hırsımdan oturup ağlayasım geliyordu.. Sağolunuz..

Sevgi ile kalın
Ve gülümsemeyi unutmayın
Old 06-11-2007, 16:23   #18
Av.Nur

Neşeli

Nimettir, kıymetini bilelim.
Ben cep telefonu olmayan zamanları düşündüğümde, nimet olduğuna karar verdim, en azından benim için.
Gereksiz reklam mesajları zaten bağlı olan operatör engelleyebiliyor. Geçenlerde bir firmanın reklam mesajı ard arda geldi 5 sayısını bulunca oparatörü aradım, sistemde bu hatanın oluştuğu söylendi ve ben de reklamlara kapanmasını istedim. Ancak işlem yoluna girinceye kadar mesaj sayısı 21 olmuştu!
Old 07-11-2007, 09:04   #19
Gülümse

Cep telefonlarının en rahatsız eden tarafı hiç olmadık yerde çalması ve herkezin size "işte katil o" dercesine bakması.. O yüzden cep telefonlarının sessizde ve titreşimli olanlarını tercih ediyorum..
Old 22-02-2009, 20:09   #20
Hüseyin Karakuş

Yeni yeni çıkmakta olan telefonlarda tv ve kablosuz internet bile var. Artık bu yeni aletlere telefon demek de kendisini yeteri kadar ifade etmiyor. Böylesi gelişmeler ışığında, kontür devri ve derdinin yakın bir zamanda bitebileceğini ifade etmek hiç de uçarı bir iddia değil. Benim birkaç yıldır anlayamadığım şey, neden teknoloji çağında yaşadığımız ve diğer teknolojik aletlerin belirli zaman birimlerinde belirli miktarlarda düşüş kaydettikleri halde, kontör fiyatlarının gelişen teknolojiye ayak uydurup düşüşe geçmediği. Bir de, her üç ayda bir kontür yüklenmediği takdirde verilen hizmetin kesilmesi yok mu, tam bir skandal. Televizyonlar bangır bangır telefon kontürü reklamları yapıyor, kampanya üzerine kampanya çıkarıyorlar, can çekişen bir sektörün son kan emici saldırıları bunlar. Tavsiyem, lanet olası telefonları mümkün mertebe az kullanıp, böylesi bir sektörden fahiş oranlarda kâr elde edenlere birey olarak tepkinizi ortaya koymanızdır. Aslen bu konudaki tavrım teknolojik bir alet olan telefona değil, beş paralık telefonun sırtından kazanılan milyarlarca liraya. Ben, müşkül bir durumda bırakılıp dolandırıldığımıza, daha doğrusu dolandırılmak zorunda bırakılışımıza sitem ediyorum. Şahsen, bütün telefon şebekelerini protesto ediyor ve bu protestoya katılmanızı tavsiye ediyorum. Böylece bir yılı aşkın bir süre önce açılmış bir konuyu tazelemiş olduk
Old 23-02-2009, 02:56   #21
Ece Soysal

aniden işime yaraması nimet hiç bir zaman varlığına alışamadığım için işime yarayacak zamanlarda da (benim ilgisizliğimden dolayı tabi ) ya şarjının yada kontörünün bitmiş olduğunu farketmemden ötürü eziyet
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi