Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kat mülkiyetinde yöneticiye verilen tek imza ile temsil yetkisinin kaldırılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-01-2007, 15:49   #1
altiokebru

Varsayılan kat mülkiyetinde yöneticiye verilen tek imza ile temsil yetkisinin kaldırılması

Kat mülkiyeti bulunan bir apartmanın yöneticisi, yönetici yardımcısı ve denetçisi kendi aralarında yaptıkları bir toplantı ile (buna yönetim kurulu toplantısı denebilir mi bilemiyorum,çünkü kat mülkiyetinde yönetim organları arasında yönetim kurulu yok),yöneticiye tek imza ile temsil yetkisi veriyorlar. Bir süre sonra yöneticinin tek başına temsil anlamında istenmeyen bazı işler yapması nedeni ile bu temsil yetkisinin kısıtlanabilmesi için nasıl bir yöntem izlenmeli? Yönetici yardımcısı ve denetçi bir karar alarak tek başına temsil yetkisinini kaldırabilir mi? Zira yöneticiye yetkiyi verenler bunlar.
Aynı konu ile ilgili olarak,yıllık toplantıda yöneticiyi azledip yeni bir yönetici tayin edilmek isteniyor. Ancak arsa payları eşit olan 24 kat malikinden 12'si azil yönünde oy kullanırken diğer 12 kat maliki azle karşı çıkıyor. Bu durumda Sulh Hakimine hemen gidilebilir mi, yoksa bir toplantı daha yapıp çoğunluğu sağlamaya çalışıldıktan sonra yine sağlanamazsa mı gidilebilir?
İlginiz için şimdiden teşekkürler..
Old 19-01-2007, 16:39   #2
Av.Suat Ergin

Sayın altıokebru,

KMK 34 üncü maddeye göre Yönetici veya Yönetim Kurulu kat maliklerince seçilir. Olayınızda bu konu açık değil. Kat Malikleri toplantıda yönetim kurulu seçtikten sonra mı görev dağılımı yapılmıştır. Bir usulsüzlük sözkonusu ama tam olarak anlayamadım.Ancak yöneticinin resmi işlemlerde söz sahibi olabilmesi için imza sirküleri çıkarması gerekmektedir. Kat malikleri kararını görmeden noter imza sirkülerini onaylamaz. Bence eksik bilgilendirilmiş olmalısınız.

Maddeye göre, yönetim kurulu seçilmesi zorunlu değildir. Bir kişi yönetici olarak seçilmiş olabilir. Böyle ise yöneticinin görevden alınması da kat malikleri kurul toplantısında olabilecektir. Yönetici, hem sayı ve hem de arsa payı bakımından kat maliklerinin çoğunluğu tarafından seçilir. Son toplantınızda eşit sayıda oy çıktığından söz etmektesiniz. Bu durumda isterseniz sulh hukuk hakiminin müdahelesini talep edebilirsiniz.

Saygılarımla
Old 19-01-2007, 16:52   #3
altiokebru

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın altıokebru,

KMK 34 üncü maddeye göre Yönetici veya Yönetim Kurulu kat maliklerince seçilir. Olayınızda bu konu açık değil. Kat Malikleri toplantıda yönetim kurulu seçtikten sonra mı görev dağılımı yapılmıştır. Bir usulsüzlük sözkonusu ama tam olarak anlayamadım.Ancak yöneticinin resmi işlemlerde söz sahibi olabilmesi için imza sirküleri çıkarması gerekmektedir. Kat malikleri kararını görmeden noter imza sirkülerini onaylamaz. Bence eksik bilgilendirilmiş olmalısınız.

Maddeye göre, yönetim kurulu seçilmesi zorunlu değildir. Bir kişi yönetici olarak seçilmiş olabilir. Böyle ise yöneticinin görevden alınması da kat malikleri kurul toplantısında olabilecektir. Yönetici, hem sayı ve hem de arsa payı bakımından kat maliklerinin çoğunluğu tarafından seçilir. Son toplantınızda eşit sayıda oy çıktığından söz etmektesiniz. Bu durumda isterseniz sulh hukuk hakiminin müdahelesini talep edebilirsiniz.

Saygılarımla

Sn.Av.Suat Engin,öncelikle ilginize teşekkür ederim. yönetici seçimi daha önce yapılmış,şimdi azledilmek isteniyor. Genel kurulda çoğunluk sağlanamamış,bu yapılamayınca yöneticinin yetkileri kısıtlamak isteniyor.Sorun şu ki; seçildikten sonra yöneticiye denetçi ve yönetici yardımcısı tarafından tek imza ile temsil yetkisi verilmiş,daha doğrusu yönetici,yardımcısı ve denetçi toplanarak bu kararı almışlar. Şimdi ise tek imza ile yöneticinin tek başına bağlayıcı işlem yapmasını engellemek için yönetici yardımcısı ve denetçinin kara alabilmesi mümkün müdür? Buna ilişkin bir kararın verileceği toplantıya yöneticinin katılımı da şart mıdır? Sanırım biraz da açık antabildim. Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 19-01-2007, 16:55   #4
ISIL YILMAZ

Sn.altiokebru,

Yönetici, görevini yaparken kat maliklerine karşı aynen bir vekil gibi sorumludur ve görevi KMK'da gösterilen işler ile sınırlıdır. Özel yetki gerektiren durumlarda kat maliklerinin yöneticiye ayrıca ve açıkça yetki vermeleri gerekir. Yönetici, bu görevi yaparken de genellikle tek imza ile hareket eder. Yöneticiye tek imza ile temsil yetkisi verilmesinin ( zira bu yetki normalde KMK ile sınırlı) somut olaydaki dayanağını biraz daha açabilirsiniz, belki.

Yönetici şayet yetkisini aşmışsa , kasten veya ihmal sonucu yerine getirmemişse genel hükümlere göre sorumluluğuna gidilebilir.

Yöneticinin mahkeme taraından atanması hususunda KMK 34/6 yı değerlendirmeniz gereklidir.

Saygılar.
Old 19-01-2007, 17:02   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Şimdi ise tek imza ile yöneticinin tek başına bağlayıcı işlem yapmasını engellemek için yönetici yardımcısı ve denetçinin kara alabilmesi mümkün müdür

Mümkün değildir tabii ki...Yetkiyi Kat Malikleri Kurulu verebilir. Dolayısıyla geri alma yetkisi de KMK' dadır.

Saygılarımla
Old 19-01-2007, 17:21   #6
altiokebru

Sn.Isıl Yılmaz,ilginize teşekkür ederim. Yetki verilen hususlar şöyle;"...apartmanını tüm resmi ve hususi daireler,idareler,bankalar, kuruluşlar,özel ve tüzel kişilerle yapacağı sözlü veya yazılı borçlandırıcı veya hak kazandırıcı her türlü müracaat,beyanname,sözleşme,taahhüt ve işlemlerde apartmanımızın ünvanı altında,yukarıda belirtilen şekilde aşağıdaki imzası ve apartmanımızın kaşesi ile bir yıl süre ile yönetici ....tek başına ve tek imza ile temsil ve ilzam etmesine oybirliği ile karar verildi..." Bu yetkiyi yönetici yardımcısı ve denetçi ile yöneticinin katıldığı bir toplantıda vermişler. Şimdi yönetici dışındaki iki kişi toplantı ile tek başına imza yetkisini kaldırabilirler mi?

Yöneticinin vekil gibi sorumlu olduğunu biliyorum. Yönetici apartmana asansör yapılması için kat maliklerinden biri tarafından açılan davayı diğer kat maliklerine bilgi verip görüşlerini almadan, kendi şahsi isteği de aynı yönde olduğundan ilk celseye katılarak kabul etmiş. Aksini isteyen kat malikleri bana vekalet verdiler. İkinci celseye katıldım ancak karar defteri ile verilen yetkiyi gözönüne alan hakim davaya katılma talebimizi reddetmek üzere iken vekil gibi görev yapmakta olan yöneticinin vekalet verenlerin görüşünü sormadığı ve isteklerine aykırı hareket ettiği gerekçesiyle azledileceğini söyleyerek süre aldık. Kat malikleri yöneciti hakkında şikayette bulunmayı ve ceza yargılaması yapılmasını istemiyorlar. Ancak azil de şimdilik mümkün olmadı. Bu nedenle yetkisini yukarıdaki yolla kısıtlamayı düşünmüşler.

Kat mülkiyeti 1997'de kurulmuş ve ilk genel kurulda asansör yapılmamasına karar verilmiş. Asansör boşlukları bu karadan sonra kapatılmış ve asansör bulunmaması yüzünden değer kaybıa uğrayacak daire sahiplerine kat farkları ödenmiş. Şidi bu genel kurul kararına rağmen dava açan kat malikinin genel kurul kararında imzası bulunan tüm maliklere davayı yöneltmesi gerektiğine dair kararlar da buldum. Sanırım artık davaya katılmamız mükün olur. Çünkü dava sadece yöneticiye açılmış ve yönetici de bir kısım kat maliklerini temsil etiyor. Aslında böyle bir durumda yöneticinin azli de mükkün olamadığı için kayyum tayini istenebilir sanırım ama bunun ayrı bir dava ile olması gerekecek..

Yorumlarsanız sevinirim. Özellikle imza yetkisinin kaldırılması konusundaki yöntemin ne olacağını merak ediyorum. Teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi