Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

Uluslararası Bir Alanda Hukuk Yüksek Lisansı Yapmak İstiyorum, Koşulları Nelerdir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-05-2008, 17:38   #1
Nalezapon

Varsayılan Uluslararası Bir Alanda Hukuk Yüksek Lisansı Yapmak İstiyorum, Koşulları Nelerdir?

Arkadaşlar ben henüz birinci sınıftayım. Fakat master konusunda bilgilenmek istiyorum. Sizlerde, hepiniz hukukçu olduğunuz için yardım edebileceğinizi, tavsiye verebileceğinizi düşündüm.

Evet ben henüz birinci sınıf öğrencisiyim fakat şimdiden bir hedef belirlemek istiyorum. Bu hedefimde; uluslarası alanda master yapıp uluslarası ticaret hukuku okumak ya da getirisi de iyi olabilecek başka bir uluslarası hukuk dalı ile ilgilenmek. Benim merak ettiğim bir takım sorular var cevaplarsanız sevinirim:

1- Master yapabilmek için bu alanlarda not ortalaması gerekli mi? Gerekliyse de ne kadar?

2- Ücreti ne civarda olur?

Yani merak ettiğim dili çok iyi bilmek master yapabilmek için yeterli midir? Neler gereklidir başka?

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 24-12-2008, 22:36   #2
harbeli

iyi günler danışmanlık yapacağınızı yazmışsınız ben yazdığınız ünv. lerde değilim fakat bulgaristanda hukuk fak. öğrencisiyim hataylıyım türk vatandaşıyım burada oturum hakkım var 6 aylık veya 1 yıllık oturum alıyoruz süre bittiğinde yeni başvuru ve yeni sure...
sorun şu ki 6 aylık oturum ücreti 270 1yıllık ücreti 550 ytl gibi 1 para ama yabancılar polisi 6 aylık veya 1 yıllık para ödememize rağmen bu süreyi 2-3 ay kestiği oluyor...
tam olarak 2 yıl 3 gündür bulgaristandayım 3 defa 6 aylık 1 defa 1 yıllık oturum aldım ve 20 subatta oturum surem bitiyor tekrar başvuru yapıp oturum süremi uzatmam gerek bu durum sadece benim için böyle değil en azından butun tanıgım oturumlu kişiler için bunları hakkımızı yiyorsunuz diye dava etmeye kalksak mahkeme polisi haklı cıkarır sonuç itibariyle yabancıyız veya yanlış mı düşünüyorum nasıl bir çözüm önerirsiniz şimdiden teşekkür ederim iyi calışmalar
Old 27-12-2008, 17:01   #3
derya_derya

Alıntı:
Yazan Nalezapon
Arkadaşlar ben henüz birinci sınıftayım. Fakat master konusunda bilgilenmek istiyorum. Sizlerde, hepiniz hukukçu olduğunuz için yardım edebileceğinizi, tavsiye verebileceğinizi düşündüm.

Evet ben henüz birinci sınıf öğrencisiyim fakat şimdiden bir hedef belirlemek istiyorum. Bu hedefimde; uluslarası alanda master yapıp uluslarası ticaret hukuku okumak ya da getirisi de iyi olabilecek başka bir uluslarası hukuk dalı ile ilgilenmek. Benim merak ettiğim bir takım sorular var cevaplarsanız sevinirim:

1- Master yapabilmek için bu alanlarda not ortalaması gerekli mi? Gerekliyse de ne kadar?

2- Ücreti ne civarda olur?

Yani merak ettiğim dili çok iyi bilmek master yapabilmek için yeterli midir? Neler gereklidir başka?

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.

Merhaba, ben de uluslararası mastır başvuruları yapmakta olan birisi olarak seninle bildiklerimi paylaşıyım

İlk olarak ortalama çok önemli, yurt dışında yüksek lisansta burslar zaten en az 3.0 ortalama istiyorlar, okullarda da kabul alabilmek için yüksek bir ortalama ve iyi bir derece oldukça göz doldurucu oluyor. Bu nedenle ortalamanı şimdiden sıkı tutmanı tavsiye ederim. Zaten yurt dışına gitmesen dahi Türkiye'de mastır başvurularında ales dışında seni sıralamaya sokan faktörlerden biri ortalama oluyor bu nedenle oldukça önemli.

Okul ücretleri gittiğin ülkeye göre değişiyor. İngiltere bu konuda en pahalı ülkelerden biri ve burs bulmak da oldukça zor. Overseas öğrenciler için yaklaşık 10-12.000£ civarında okul ücretleri olabiliyor, tabi yaşam ve konaklama giderleri dahil edilince meblağ büyüyor. Ama onun dışında avrupada okulların parasız olduğu ülkeler var, ya da çok daha düşük ücretli ülkeler var bu konuda gidiceğin ülkeye göre araştırma yapman gerekli, ortalamanı sıkı tutman burs bulma şansını da artıracaktır.

Dili çok iyi bilmek mastır için tabiki yeterli değil, fakat aranan kriterlerden biridir. Zaten hem burs başvurularında, hem de ilgili okullardan kabul alabilmek için TOEFL, IELTS, ya da diğer uluslararası geçerliliği olan sınavlardan belli bir puanı tutturabilmek gerekiyor. Eğer dilin yeterli değilse, o zaman okullar sana bir kaç ay önceden gelip önce dil kursuna gitmen koşulu ile kabul de verebiliyorlar. Yani neticede yine dil seviyeni eğitim görebilecek düzeye çıkartman gerekicek.

Sonuç olarak, iyi bir ortalama, iyi bir dil ve yeterli finansman ilk aranıcak şeyler. Bu arada sosyal hayatını da geliştirmeye bakmalısın; çünkü sadece okul yetmiyor, akademik başarının yanında sosyal olarak neler yaptın, hangi projelere katıldın, ne gibi aktivitelerin oldu, önemli başarıların nelerdir gibi kriterlere de bakılıyor. Bu nedenle iyi bir akademik başarı ve sosyal alandaki gelişiminle mastıra kabul alabileceğini dşünüyorum.

Kolay gelsin şimdiden başarılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03572106 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.