Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuğumun resmi babasından ayrılıp biyolojik babasıyla evlenmek istiyorum. Olmuyor...

Konuyu Kilitleyin
Old 03-06-2008, 20:23   #1
bireser

Varsayılan Çocuğumun resmi babasından ayrılıp biyolojik babasıyla evlenmek istiyorum. Olmuyor...

Reşit olmadığım bir yaşta aile baskısıyla sevmediğim benden 15 yaş büyük biriyle evlendirildim. gelecekle ilgili toz pembe hayallerimi yıkan ve hala 'Seni düşünüyoruz.' diyen bu yakın sosyal çevreme inat sevdiğim adamdan bir çocuk sahibi oldum. Çocuk doğduğunda da hala reşit değildim ve gerçeği kimseye söylemeye cesaret edemediğim için zannımca yasal olmayan birşey yaptım. Yani açıkcası bebeğimimn yasal babası resmi babası değil.
Şimdi oğlum sekiz yaşında. Ben bir yılı aşkın bir süredir annemlerle birlikte eşimden ayrı yaşıyorum. Geçen yılın sonunda ( 6 ay önce ) boşanma davası açtım. Eşim boşanmamakta ısrar edince dava düştü ve üç ay dava açamayacağıma dair karar verildi.
Oğlumun biyolojik babası ( çocuk doğduğunda o da reşit olmadığından ve eğitimine devam ederken bize bakamayacağından ) şimdi benimle evlenmek istediğini ve çocuğuna iyi bir geleceği kendi elleriyle hazırlamak istediğini söylüyor.
Şimdi soruyorum.
Bir kerecik olsun kendi mutluluğum için birşey yapıp, herşeyimden vazgeçip, sevdiğim adamla kendi ailemi kurmak üzere gitsem yasalar bize ne tür bir ceza verir?
Çocuğumun gerçek babasını kanunlardan saklamamın kanunen cezası nedir?
Kimliğinde bir değişiklik yapılması ne kadar mümkün? ( Babası hanesi değiştirilebilir mi? )
Kanuni baba bizi tekrar ayırabilir mi?
Kısa bir sürede boşanabilmemin başka yolu yok mu?
Sevdiğim adamla birlikte yaşamam ( mecburen nikahsız!) yasal olarak suç mudur?
Lütfen yardım edin. Çünkü sorularıma ve sorunlarıma iki ay içinde çözüm bulamazsam....
Old 03-06-2008, 23:50   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Çocuğun Soybağı:

Türk Medeni Kanununa göre evlilik devam ederken veya evliliğin sona ermesinden başlayarak üçyüz gün içinde doğan çocuğun babası eştir.

Bu nedenle yapılan kayıt yasaya uygun, ama gerçeğe aykırıdır.

Yasaya göre ,çocuk bir kişi ile soybağı içindeyken başka biriyle(öz babası bile olsa) hukuken ilişki kuramaz.

Çocuğunuzun gerçek babasının nüfusunda yer almasını istiyorsanız iki aşamada bunu sağlamanız mümkün olabilir.

1-Nüfustaki baba ile çocuk arasındaki ilişki geçersiz kılınmalıdır.Yani soybağının reddi sağlanmalıdır.

Bu davayı nüfustaki baba görünen eşiniz ve çocuk açabilir.

2-Bu dava sonucu baba ile çocuk arasında bir bağ olmadığı anlaşıldığında gerçek baba çocuğunu tanıma (veya gerektiğinde babalık davası) yolu ile kendi nüfus hanesine kaydettirebilir ve çocuk gerçek babasının soyadını taşımaya başlayabilir.

Bu sıralamada belirtilen davalar sonuçlanmadan çocuğun nüfus cüzdanında hiç bir değişiklik yapılamaz.

Evlilik sürerken başka bir kişi ile beraber yaşama;

Bu yasalara göre suç değildir.Bu nedenle herhangi bir cezası da yoktur.

Fakat suç olmayan bir durum,boşanmak istediğinizde kusur olarak karşınıza çıkabilir ve açmış/açacağınız davanın reddine yol açabilir.

Daha önce açmış olduğunuz davanın düştüğünden bahsetmişsiniz.Davayı takip etmeniz durumunda,davanız düşmez.Muhtemelen duruşmaya katılmamış olmalısınız.
Davaya katılmama sonucu dosya üç ay içinde yenilenmesse işlemden kaldırılır.Dava açılmamış sayılır.

Yeniden boşanma davası açmanıza bir engel bulunmamaktadır.
Kısa sürede boşanmak istiyorsanız eşinizle anlaşmanız durumunda tek celsede boşanma kararı verilmesi mümkündür.

Sonuç:

Mevcut ve muhtemel birlikteliğiniz hakkında karar verecek olan sizsiniz.Hak ve sorumluluklar size ait.

Mevcut ve muhtemel süreçte,kendiniz için bir avukattan mutlaka hukuki yardım ve destek almanız kaçınılmaz görünüyor.Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.

Çocuğunuzun bu süreçten kayıpsız çıkabilmesi için de bir uzmandan yardım almanız ,çocuğun yararına olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi