Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Stajyer Avukat Sorunları

Yanıt
Old 25-11-2008, 12:36   #31
Av_Medine Çiçek

16-18 Mayıs 2008 tarihinde Ankara' da gerçekleştirilen Stajyer Avukatlar Buluşması' nda Eskişehir Barosu' nu temsilen gittiğimde yaklaşık 20 baronun da katılımı ile stajyerlerin ortak sorunları konuşuldu..Her baro stajyerinin ortak sorunu staj kerdisi ödemeleri,sağlık güvencesi eksikliği ve bilumum sorunlardı.Hani diyor ya "avukatlar hiçbir zaman köle olmadılar" aslında onların stajyerleri vardı ve her zaman onları her işte kullandı.
Staj kerdisinin burs olarak verilmesi talebine karşılık TBB' nin ileri gelen büyüğü staj kerdisi borçlarının hala ödenmemesi nedeni birçok avukata icra takibine girişildiği ve talepleri karşılayamayacaklarını söyledi..
Her ne kadar sorun çözülse de inanın o kadar çabalamalarımıza karşı staj kredisi ile ilgili olumlu herhangi bir sonuç çıkmayacaktır.
teşekkürler...
Old 25-11-2008, 22:41   #32
Nermet

Bende bugün staj yaptığım baronun düzenlediği bir toplantıda, zamanında baro üyeliği yapmış, staj yürütme kurulu ve stajyer okulunun kurucusu olan (Antalya için) bazı üstad avukatların konuşmalarını dinledim.
Baro bütçesinin, aidat ve pul paralarıyla 30 trilyonu bulduğunu, hızla arttığını, değerlendirilmeyi beklediğini; baro avukatlarının hangi haklara sahip olduğunu ama avukatların bunları bilmediklerini söyledi. Mesela Medline(444 12 12) diye bir sağlık sistemi var. Ücretsizmiş, araştırmak lazım.
Old 29-11-2008, 08:12   #33
İn Salvo

Varsayılan çuvaldızı kendimize

avukat stajyeri tecrübesizdir. avukat stajyeri fakültede günlerce devirdiği kitapları pratiğe geçiremez vs. vs. peki bunların tutukluluğunu kim atmamızı sağlayacak? bunun için vardır staj??? fakat ne yazık ki farklı farklı işler için kullanılır avukat stajyeri ve kaderine terkedilir 12 ay sonra da artık hem bir şeyler öğrenmen için birileri yardımcı değildir hem de adın avukattır yani davalara bakmaya vs vs ehilsin!!! bu dönem çok önemlidir kısacası stajyer avukatın değerini bulduğu avukatlık bürolarında çalışmanızı temenni diyorum çünkü biraz da bizim elimizde stjyerlere bakışı değiştirmek !!
Old 30-11-2008, 13:49   #34
seydakk

''stajyer avukatın değerini bulduğu avukatlık bürolarında çalışmanızı temenni diyorum''
Var mıdır öyle bir hukuk bürosu....
Old 30-11-2008, 23:51   #35
İn Salvo

evet var hatta bir tek ben şanslı değilim bu konuda, stajdan arkadaşlarım da var başka iyi bürolarda staj eğitimini sürdüren. stajyerin stajyer olduğu bürolarda çalışıyoruz ne mutlu bize bunun için diyorum zaten umudunuzu yitirmeyin mutlaka iyiler de vardır önemli olan kötülere kendimizi kaptırıp böyle gelmiş böyle gider dememek
Old 04-12-2008, 17:22   #36
seydakk

kesinlikle!
galiba stajyerlik hakim,savcı ve avukatların hiç hatırlamak istemedikleri bir dönem ve bunun sonucu olarak hatırlamadıkları.... ne dersiniz?
Old 14-12-2008, 22:56   #37
galataavukatlık

en büyük sorun muhakkak zorunlu baro dersleridir. özellikle istanbul uygulaması 40 gün boyunca stajyeri oldukça zorlamaktadır. saat 12 de kartalda hacizdeyken saat 15 de tünelde olmak masraflı ve yorucu bir iştir. bu işi makule indirgemek yerine patron avukata meydan okurcasına stajyeri arada ezmek herhalde bazılarına zevk vermektedir.senin işin çalışmak değil staj eğitimini tamamlamakdır diyen iyi niyetli meslaktaşlarımıza da baro kredisi miktarını ve şartlarını saygıyla hatırlatırım.
Old 08-01-2009, 14:43   #38
miryusufhan

Varsayılan para mı?

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Sayın Avukat büyüklerim; şu sıralar bayağı bir gelecek kaygısına düştüğümden(biraz erken biliyorum) geceleri THS'deki yazıları falan okuyorum, baroları geziyorum(web sayfalarını), stajla ilgili bilgiler ediniyorum. Bu gece de ülkemizin naçizane bir şehrinin barosunun web sitesini gezerken Avukatlık Stajı için gerekli belgeler bölümünde çok ironik, komik, sinir bozucu bir kısım gördüm. Ülkemizde para da gerekli belgeler arasına girmiş...
Diğer belgeler tamam da bu para ne oluyor İstanbul'da böyle bir şey yok yanılıyor muyum?
Old 01-02-2009, 02:16   #39
srr drn

İstanbul'da -şaşırtıcı ama gerçek- para istemiyorlar, en azından başvuru belgeleri arasında yazmamışlar ve belgeleri toplamaya başlamak üzere olan beni sevinçlere gark etiiler.Fakat güzide baromuz, baroya kayıtlı beş avukatın ad ve soyadlarını istiyor staj istem kağıdında..Mana veremedim, değil beş tane bir tane tanıdığım avukat yok benim burda.Bakırköy taraflarında gezinip tabelalardaki isimleri yazmayı düşünüyorum...Hoşuma giden isimlerden bir buket sunacağım baroya, imzalarını istemiyorlar nasılsa..
Old 03-02-2009, 17:30   #40
cemaydın

Alıntı:
Yazan srr drn
İstanbul'da -şaşırtıcı ama gerçek- para istemiyorlar, en azından başvuru belgeleri arasında yazmamışlar ve belgeleri toplamaya başlamak üzere olan beni sevinçlere gark etiiler.Fakat güzide baromuz, baroya kayıtlı beş avukatın ad ve soyadlarını istiyor staj istem kağıdında..Mana veremedim, değil beş tane bir tane tanıdığım avukat yok benim burda.Bakırköy taraflarında gezinip tabelalardaki isimleri yazmayı düşünüyorum...Hoşuma giden isimlerden bir buket sunacağım baroya, imzalarını istemiyorlar nasılsa..

Aynı durum banada oldu, tanıdğım avukat yok. Girdim şişlide bir hana dedim böyle böyle bir avukat imzaladı sağolsun ama diğer gittiğim avukatlar biz seni tanımıyoruz imzalayamayız dediler. Tamam dedim gittim baroya, onlarda alt katta avukatlar var girip rica edin dediler. Bende girdim anlattım durumu, belli ki buna benzer bir çok durum ile karşılaşmışlar. Burdaki iki avukat sizi baroya tanıtıyor imza atıyorlar, fakat daha sonraki 5 avukatın adını kafanıza göre yazmayın sayın srr drr, çünkü o 5 avukattan birine sizi tanıtması için bir mektup götürmeniz gerekecek elden, oda sizin hakkınızda sizi baroya tanıtan bir rapor yazacak. O yüzden dediğim gibi bu hususa dikkat edin, çünkü mektubu aldığınızda o ismini rastgele yazdığınız avukatlardan birine gitmek zorunda kalacaksınız.
Old 03-02-2009, 22:38   #41
sonerde

itanbul barosu staj eğitim merkezindeki eğitimi adliye stajından sonra mı başlatıyor ve hafta içi her gün mü gidilmesi gerekiyor?
Old 03-02-2009, 22:48   #42
srr drn

cemaydın, ikazınız için teşekkür ederim. Tabelalardan isim seçmek ne kadar eğlenceli bir fikir olsa da, kimsenin ismini varlığından haberi bile olmadığı bir belgeye yazamam zaten. Yine de çok manalı gelmiyor bu takdim vs...
Old 04-02-2009, 12:09   #43
cemaydın

Alıntı:
Yazan srr drn
cemaydın, ikazınız için teşekkür ederim. Tabelalardan isim seçmek ne kadar eğlenceli bir fikir olsa da, kimsenin ismini varlığından haberi bile olmadığı bir belgeye yazamam zaten. Yine de çok manalı gelmiyor bu takdim vs...

Kesinlikle mantıksız, takdim ne demek birkere ! hatır gönül işi mi bu ? Hukuk fakültesi mezunuyum, sabıka kaydımda yok. Diğer tüm hususlar için hatta sağlık raporu için bile belge getiriyorum.

Zaten formalite bir iş olduğunu, baroda çalışan görevlilerin gidin alt kattaki avukatlardan rica edin demelerinden belli.

O halde hiç bir işlevi olmayan bu uygulamanın da bizi uğraştırmakdan başka bir işlevi olmadığıda ortaya çıkıyor.
Old 04-02-2009, 22:04   #44
Hasan Bahadır Büyükavcı

Staja ilk başladığım gün "yüzmeyi bilmeyen fakat okyanusa atılan biri" gibi hissettim kendimi.
İlk gün katip arkadaşlarla İcra dairesine gittik. Ve ilk yaptığımız iş "35"di! Bana öyle dediler 35 yapacağız. 89 haciz ihbarnamesini duydum ama bu 35 de neyin nesiydi. Deniz ticaretinde navlunu kırk ambarı çarter partini duydum dişpeç maniyi duydum da 35 ilk kez duydum. Katip arkadaş hemen bir tebligat zarfı çıkardı takır takır doldurdu ben hukuk fakültesi mezunu baka kaldım, 35 buydu
Neyse İcra dairesinde yapılanları anlamaya çalışıyordum ama nafile çok karışıktı.
Öğleden sonra ise bir aracın fiili haczine gittim. Yeddieminin depo ücreti için kıvranışını izledim. Akşam eve gittiğimde "yalan" dedim Baki Kurunun kitabını boşa okumuşum

Anlatmak istediğim pratiğin teoriyle alakasız olduğu ve daha başı öğrenmeden ortadan başlamamdı. 3 . haftamdayım hala neler olup bittiğini müzekkereleri yazıp mühürlemeyi anlamaya çalışıyorum.
Old 04-02-2009, 23:08   #45
Nermet

Sayın Bahadır, değerli meslektaşım; bu konuda yalnız değilsiniz. Emin olun mesleğimizin ilk yıllarındaki afallamalarımız, icra müdürlerinin işlerini de yapıyor olmamızdandır. İcra müdürü olmak için okuyan bu alanda branşlaşan kişilerin işlerini yapabileceğimizin tek gerekçesi AVUKAT olmamız. Çünkü avukatlar herşeyi bilir. Herkesin problemini çözen, "sıkıntısını satın alan" avukatlar mesleğinin ilk günlerinde öyle bir sille yiyorlarki kendilerine gelene kadar birçok prensibinden, olmazsa olmazından vazgeçiyor; hatta çalışma azmini yitiriyor.

Mesleğin kalitesini arttırmaya çalışan, meslek kurallarını, staj iç yönetmeliklerini hazırlayan kişiler; bence sorunların menşei olan bu dönemde; stajyerlere sahip çıkmalıdırlar. Her avukat stajyerine, kendi staj dönemini gözönünde tutarak samimiyetle yardımda bulunmalıdır. Bu davranış herşeyden önce, kendi mahlası olan mesleğine yapmış olduğu reklamıdır.

Sayın Cemaydın; takdim kağıdı başta olmak üzere büyük baroların bulunduğu yerlerdeki adliyelerde staj yapmak bile formalitedir. Adliyedeki kalem memurları, hakimler işten başını kaldıramamakta, stajyerin varlğını dahi bilememekte, teskiye fişlerini maktu yazmaktadır. Bazen düşünüyorum bu işler prosedür olmasaydı diye; tanıdığımız bir avukat yok, stajyeri olarak kabul eden bir avukat da yok diyelim. Avukat olamayız mazallah Baro başkanlarının tayin etme yetkisi olsa da; bu sefer
(1136 22/3)stajdan nasıl bir fayda beklenebilir ki?

Sayın il Salvo, yazınızda iyi avukatların da olduğunu söylemişsiniz. Aksini söylememekle birlikte sizin adınıza sevindim. Ancak kötü giden bir duruma tepki göstermemiz için, o olayın mağduru olmamız gerekmez. Zira avukat kendi çevresi içindeki her olaya duyarlı, yasal tepkiler vermeye hazır, alturist ruhlu, demokrasiye fazlasıyla inanan bir kişidir. Azınlığın hakkı korunmadıkça, demokrasinin varlığını inkar eder. Kaldı ki staj dönemi problemli, sıkıntılar içinde olan meslektaşlerımızın sayısı bir haylidir. O yüzden eleştirel bakış açımızla, şu anımızla yetinmeden yasal mücadeleye ve desteğe devam etmeliyiz. Aksi durum, yani kabullenme ya da inkar bizi yavaşlatır. Köreltir.
Stajyer sorunlarını sadece bürolardan ibaret sanmak ise daha kötü bir durumdur. (Böyle diyorsunuz demiyorum)
Ha bu arada elden müzekkereler ve çevre iller için hazırda bir A4 üm var. Avukat Bey sağolsun
Saygılarımla.
Old 28-02-2009, 00:12   #46
AHMET ŞEREMET

Sayın Nermet, Avukat Stajyeri olmanın sıkıntılarını her meslektaşınız çekmiştir. Her Hukukçu da bu zorlukların farkında Ancak staj dönemi kısa süreli olduğundan (Bir Ömür yapılacak Avukatlık görevine kıyasla) ve sadece zamanla geçecek bir hastalık gibi görüldüğünden kimse üzerinde durmuyor. Stajyerliğin zorluğunu yaşayan Baro Yönetimi Üyeleri bile o günleri sanki çocukluktan ergenliğe geçiş dönemi gibi ya da bir lise son öğrencisinin üniversite sınavına hazırlanırken yaşadığı stres olarak görüyorlar. Hani derler ya çok şükür bu da geçti diye. Yani bir daha stajyer olmayacakları için önemsemiyorlar. Kimse alınmasın ama biraz da bencillik var. Ben kurtuldum ya başkasından banane der gibi. Tabi ki tüm suçu Barolara atmak olmaz. Adalet Bakanlığının da bu konuda bir şeyler yapması lazım. Umarim bu sıkıntılar kısa zamanda hallolur. Hallolunca da Çok şükür bu da geçti dersiniz. Kendi adınıza olmasa bile sizden sonra gelecek meslektaşlarınız adına

Saygılar,
Old 28-02-2009, 18:49   #47
Av.SÖZEN

herne kadar genelleme yapamayacak olsamda; adliye personelinin biz stajyerlere olan yaklaşımı, baro yönetim kurulu hatta hakim ve savcıların taslamadığı, adli personelin tasladığı büyüklük gösterilerine de değinilmeli...

ücretten ziyade sosyal güvenliğimizin olmaması üzücü...
Old 25-05-2009, 16:15   #48
sahinaydın

Varsayılan Türkiye 2. Stajyer Avukatlar Kurultayı - Hatay 5-6-7 Haziran

Bu bölümde sorunlarımıza ve çözüm yollarına ve ya sadece sorunlara daha çok ağırlık verirseniz bunları Türkiye 2. Stajyer Avukatlar Kurultayı(5-6-7 Haziran Hatay)'nda dile getirme fırsatı bulacağım.
Saygılarımla,
Old 27-05-2009, 10:57   #49
aturantorun

öncelikle herkese merhabalar.. biz izmirde bilinçli bir grup stajyer arkadaş olarak( çağdaş hukukçular derneği izmir şubesi) bünyesinde kurduğumuz stajyer avukat hakları komisyonunda syajyer avukatların sorunları ile ilgili geniş çapta çalışmalar başlattık.. av.kn md.27 değiştirilmesi için yasa teklifi başta olmak üzere.. bizim tavrımız açık ve net ne burs ne kredi ücret talebimizdir öncelikli olarak. bunu da avukatlara doğrudan değil de ödenilen vekalet pulları odğrultusunda tbb tarafından koşulsuz olarak tüm satjyerlere asgari geçim standartları üzerinde ücret ödenmesi.. bu olursa unutmayın stajınız daha verimli geçer köle olmayız.. ve tebiki kanayan yaramız sosyal güvenlik.. biz komisyon olarak tüm türkiye çapında bir eylem örgütlemesi içerisindeyiz. çalışmalarımız haftaya kesin sonucu verecek. bilgilendirmeye devam edeceğim. ilgilenen, eylem süreci hakkında bilgi almak isteyen herkes 05063205102 numaralı telefondan bana ulaşabilir.. ismim ahmet turan torun.
Old 28-05-2009, 09:38   #50
sahinaydın

Alıntı:
Yazan aturantorun
.. ve tabiki kanayan yaramız sosyal güvenlik.. biz komisyon olarak tüm türkiye çapında bir eylem örgütlemesi içerisindeyiz. çalışmalarımız haftaya kesin sonucu verecek. bilgilendirmeye devam edeceğim.
Hadi hayırlısı,
Old 28-05-2009, 11:43   #51
sibela

Ortak sorunları paylaşıyoruz hangi şehirde olursak olalım..bizler hukukçu olarak mücadele etmiyoruz..hem şikayet ediyoruz hem hiç sesimizi çıkarmıyoruz..şuan nasıl ki birçok temel hak ve hürriyete ve sosyal,siyasal haklara mücadeleler sonucunda ulaşılmışsa,şuanki sorunlarımızıda dile getirmektan korkmamalıyız..dediğiniz gibi 'hak verilmez,alınır'.......
Old 12-06-2009, 12:46   #52
hak 198

Bende stajımın ikinci 6 ayındayım.Gerçekten stajere önem veren iyi bir büro bulmak zor..galiba ben de şanslı stajerler arasındayım..En çok beni üzen şey ilk önce insalara sakin davranıyor ve rica ediyorum bakıyorum işim hallolmuyor baktım halledemiyorum içimdeki avukat ortaya çıkıyor sakin halim gidip yerine işim hallolacak diyen ve haklarını hatırlatan biri çıkıyor o zaman işimi hallediyorum..üzücü olan niye kibar olunca işim yapılmıyor illaki bağırıp haklarımı hatırlatmam gerek...İstanbulda staj zor ve iyi bir büro bulmakda..ama denemeden bilemeyiz ki o yüzden aranırsanız mutlaka bulunur..Büromozda bile diğer çalışan arkadaşlara kendimizi ezdirmemeliyiz , başkalarının işini yapmamalıyız ben yapmıyorum avukatlık stajı yaptığımı bazen gerektiğinde hatırlatıyorum...BEN SEKRETER DEĞİLİM DİYE DÜN HATIRLATTIM SEKRETERİMİZE....BİZ KENDİ HAKLARIMIZI BİLMEDEN VE KENDİMİZİ ŞİMDİ EZDİRİRSEK NASIL BAŞKA İNSANLARIN HAKLARININ PEŞİNDE KOŞACAĞIZ...SESİNİ DUYUR BU BAZEN ZOR OLSADA...
Old 17-07-2009, 17:06   #53
avsb

Stajyeriz evet,tecrübemiz yok evet,avukatlar bir dilekçeyi 1 saat sürmeden yazarken belki biz ne yazsak diye düşünüyoruz 1 saat ,benim tek yakındığım nokta,bazı avukatların stajyerin semerelerinden faydalanırken ,bir taraftanda o stajyere birşey katmaya çalışmamaları yani dolu sürahiyi boşaltıp yeniden su doldurmamaları .Bende şu an bu durumdayım.
Old 12-08-2009, 11:39   #54
selcukalp

stajda meslegim dısında hiçbir iş yapmam.isterse avukat bey benı kovsun ama onun faturalarından özel işleriyle ugraşmak için 4 sene ter dökemedim ben...
Old 25-08-2009, 20:36   #55
redrum

Alıntı:
Yazan selcukalp
stajda meslegim dısında hiçbir iş yapmam.isterse avukat bey benı kovsun ama onun faturalarından özel işleriyle ugraşmak için 4 sene ter dökemedim ben...

tabiki de hiç kimse hukuk fakültesini avukatların faturalarını yatırmak için okumuyor.bana sorarsanız ben de öyle bir şey yapmam.bu yüzden kendime uygun bir hukuk bürosu bulmakta zorlanıyorum.iyi bir hukuk bürosunda stajyerlik yapıyorum diyen arkadaşlarıma da imreniyorum açıkçası.ancak çalışmak zorunda olan, isterse avukat bey beni kovsun deme lüksü olmayan bir çok arkadaşımız vardır eminim.burada değinilmesi gereken avukatlık mesleğini icra eden bu meslekdaşlarımızın stajyerleri amaç dışı kullanmalarının meslek ahlakına ne kadar uyduğudur.
Old 28-08-2009, 15:08   #56
av.özgürbirdal

tek sorun meslektaşlarımız!! diğerleri kim ki??
Old 30-08-2009, 13:23   #57
esra başyiğit

ben yine şanslıyım ama gerek maddi tatminszlik gerek avukatların stajerlere katip muamelesi yapması bir çok arkadaşımı meslekten soğuttu.
Old 03-09-2009, 03:39   #59
oguzhand0

Ben de cuma günü Eskişehir Barosu'nda stajıma başlıyorum. İsmini veremediğim duygulara sahibim. İçinde endişe, umutsuzluk, heyecan ve özgüven var.
Old 24-09-2009, 16:40   #60
canpolat

Varsayılan Avukatlık stajı kabusu

Avukatlık stajı gerçekten çok sıkıntılı bir süreç.Önce zengin olmak sonra staja başlamak gerek.Stajyer avukatın ne geliri ne de sosyal güvencesi yoktur.Sadece T.B.B 2 ayda bir 700 TL kredi vermektedir.Çalıştığı avukata ne kadar iş yapsa da düzgün bir maaş layık görülmez.Çünkü stajyer avukata para verilmemesi, avukatların büyük bölümü için bir teamül, bir inanç halini almıştır.Büroda maaşlı bir ya da daha fazla lise mezunu katip çalışır ve stajyer avukattan daha değerli görülür.Adliye ve icra teşkilatında görevli bazı memurlar stajyer avukata yüklenmeyi ulvi bir görev telakki eder.Çünkü avukatlara bir şey söyleyemedikleri gibi, onların kazandıkları para da bazı memurların gözüne batmaktadır.Hazır stajyerken ezme ve sindirme gayretleri ön plana çıkar.Stajyer avukat ise bu saldırılara karşılık veremez.Çünkü saldırgan memur, stajyerin yanında çalıştığı patronun işini yapmaktadır.Böyle olunca stajyer tartışma çıkarsa,sonradan patronuna derdini anlatamamaktan ve sonuçta zor bulduğu işte harcanmaktan çekinir.Diğer yandan baro ile arasının açılmasından ve stajını uzatmalarından v.s endişe eder.O yüzden kendini savunamaz.Stajyer avukat arkadaşlar lütfen avukat olduğumuzda stajda çektiğimiz sıkıntıları unutmayalım.Stajyer avukatlara sahip çıkalım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi