Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hükmen tutukluluk (hükümözlü) sorunu

Yanıt
Old 12-02-2019, 18:29   #1
guney1988

Mahçup Hükmen tutukluluk (hükümözlü) sorunu

Müvekkil hakkında çok sanıklı bir dosyada mahkumiyet kararı verildi ve mahkumiyet Müvekkil yönünden Yargıtayca onandı. Onama kararının üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen dosya yerele dönmedi çünkü diğer sanıklar yönünden dosya ceza genel kurulunda. Bu durumda Müvekkilin mahkumiyetinin kesinleşme işlemleri de yapılamadı ve halen tutuklu olarak işlem gözükmekte ve işlem görmekte. Müvekkil mayıs ayında açık ceza kurumuna ayrılmaya hak kazanacak ancak tutuklu gözüktüğü için bu haktan yararlanamayacak. 8 yıldır kapalı cezaevinde bulunduğu dikkate alındığında açık ceza kurumuna geçişi ve dolayısıyla yılda 3 kere yapabileceği aile ziyaretinden de mahrum kalacak olması ciddi bir mağduriyet yaratacaktır. Hükmen tutukluluk (hükümözlü) durumlarının tutukluluk süresinden sayılmamasının hak ve özgürlüklere aykırı olduğuna inanıyorum. Ancak bu yöndeki taleplerin reddedildiğini de biliyorum. Siz değerli meslektaşlarımın bu konuyla ilgili yorumlarınızı ve varsa önerilerinizi öğrenmek isterim. Teşekkürler
Old 17-02-2019, 16:11   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Alıntı:
guney1988
Alıntı:
…Hükmen tutukluluk (hükümözlü) durumlarının tutukluluk süresinden sayılmamasının hak ve özgürlüklere aykırı olduğuna inanıyorum…

Ben de...: sayın guney1988

1.“SANIK: Kovuşturmanın başlamasından itibaren HÜKMÜN KESİNLEŞMESİNE KADAR, suç şüphesi altında bulunan kişiyi,” ifade eder (CMK.m.2-1b)

2.KOVUŞTURMA: İddianamenin kabulüyle başlayıp, hükmün kesinleşmesine kadar geçen evreyi ifade eder (CMK.m.2-1f )

3.HÜKÜMÖZLÜ: “Yerel mahkeme tarafından hüküm kararı verilmiş ancak hükmü henüz kesinleşmemiş tutuklu”.

4.HÜKÜMÖZLÜ terimini Yargıtay 21.9.2004 tarihli bir kararında kullanmıştır (CGK. E. 2004/10-176, K. 2004/172).
http://www.kazanci.com/kho2/ibb/file...%96ZL%C3%9C#fm

5.İlk derece mahkemesi tarafından, hakkında TUTUKLAMA bulunan ve HÜKÜM VERİLEN tutuklu hakkındaki HÜKMÜN KESİNLEŞMESİNE KADAR, “TUTUKLU BULUNAN SANIKLARI” kasteden “HÜKÜMÖZLÜ” terimi,
ADALET BAKANLIĞI Ceza ve Tevkif evleri Genel Müdürlüğü’nün 45/1 No.lu 22.01.2007 tarihli Genelgesi’nde de kullanılmıştır.

6.HÜKMÜN Bölge Adliye Mahkemesi tarafından İSTİNAF veya Yargıtay tarafından TEMYİZ incelemesinin yapılmasından sonra kesinleşmesi halinde, tutuklu şahsın HÜKÜMÖZLÜ sıfatı kalkmakta, şahıs HÜKÜMLÜ sıfatını almaktadır.

7.HÜKÜM ÖZLÜ ve HÜKMEN TUTUKLU terimleri aynı şeyi ifade etmektedir.

8.HÜKÜM ÖZLÜ veya HÜKMEN TUTUKLULARIN, cezalarının kesinleşmemiş olması nedeniyle, koşullu salıvermeden (şartlı tahliyeden) faydalanmaları mümkün değildir. Koşullu salıvermeden (şartlı tahliyeden) faydalanmanın koşullarından biri de CEZANIN KESİNLEŞMİŞ olmasıdır.

9.Tutukluların ceza infaz kurumunda bulundukları süre içerisinde denetimli serbestlikten yararlanmaları ve açık ceza infaz kurumuna ayrılmaları mümkün değildir. Hüküm özlüler için de aynen tutuklulara uygulanan ceza infaz ve güvenlik tedbirlerinin uygulanmasına ilişkin yasa hükümleri uygulanmaktadır.

10.HÜKÜMÖZLÜ kişinin, TUTUKLU BULUNDUĞU DAVA DOSYASINA ilişkin HÜKMÜN KESİNLEŞMESİ ve HÜKÜMLÜ sıfatını kazanmasından sonra, DENETİMLİ SERBESTLİKten faydalanabilmesi ve AÇIK CEZA
İNFAZ KURUMUNA ayrılması söz konusu olabilmektedir.

11.TCK. – TUTUKLAMA (m.100-108)

12.“Hüküm kesinleşmeden önce gerçekleşen ve şahsi hürriyeti sınırlama sonucunu doğuran bütün haller sebebiyle geçirilmiş süreler hükmolunan hapis cezasından indirilir”( 5237 s. TCK.m. 63.)

13.Veeeee YARGITAY CGK. – E. 2011/1-51,K. 2011/42, T. 12.4.2011
TEMYİZDE GEÇEN SÜRE ( Tutukluluk Sürelerinin Hesaplanmasında Yerel Mahkeme Tarafından Hüküm Verilinceye Kadar Geçen Süre Dikkate Alınmalı, Hükmün Verilmesinden Sonra Tutuklu Sanığın Hükmen Tutuklu Hale Gelmesi Nedeniyle Temyizde Geçen Sürenin Hesaba Katılmaması Gerektiği )
http://www.kazanci.com/kho2/ibb/files/dsp.php?fn=cgk-2011-1-51.htm&kw=`2011/1-51`+E.+ve+`2011/42`+say%C4%B1l%C4%B1#fm

14.TEMYİZDE GEÇEN TUTUKLULUK SÜRESİ AÇMAZI - Prof. Dr. Ersan Şen
http://www.haber7.com/yazarlar/prof-...-suresi-acmazi

Hepimize kolay gelsin..
Old 16-04-2019, 17:32   #3
guney1988

Üstad yanıtınız için teşekkür ederim bu süre zarfında 3 kez yerel mahkemeye dilekçe ile başvurdum hatta en sonuncusunda Müvekkilin cezasının 6 sene önce onanmasına rağmen kesinleşmenin yapılmadığını eğer tutuklu olarak işlem görecekse tahliyesini talep ettim neticede uzun tutukluluk durumu ortaya çıkıyor, onu yapmıyorlarsa en azından kesinleşme yapsınlar da Müvekkil hükümlü olarak yararlanabileceği imkanlardan mahrum kalmasın diye de talep ettim ama bütün dilekçeleri otomatikman Yargıtaya gönderiyorlarmış. Böyle bir usül olmamasına rağmen! Red kararı verin en azından itiraz sürecini işletirim diyorum yok biz direk gönderiyoruz diyorlar. Yargıtaya da durumu anlatan bir dilekçeyle başvurdum ancak oradan da hiç ümidim yok. Müvekkil haziran ayında açık kuruma ayrılma hakkı kazanıyor ancak bu gidişle yararlanamayacak. Hatta Müvekkil kendisi de CİMER'e başvuru yapmış ancak yargı kapsamındaki olaylarla ilgilenilmediğine dair yanıt almış. İzleyebileceğim bir yol/usül var mıdır? Ne önerirsiniz
Şimdiden teşekkürler
Old 19-04-2019, 18:12   #4
Av. Hulusi Metin

Hannibal’in sözleriyle "Ya bir yol bulacağız, ya bir yol açacağız"

Old 26-06-2019, 15:52   #5
guney1988

Merhabalar tekrardan
Sorun hala çözülemediği için aynı başlık altından devam etmeği gereği duydum. Müvekkil hesaplamaya göre açık infaz kurumuna ayrılma hakkı kazandı ancak usuli işlemler yapılamadığı için maalesef ayrılmadı. Yerel Mahkemeye ve doğrudan Yargıtaya defalarca dilekçe verdim ancak bırakın sonuç almayı cevap bile alamadım. Yargıtayda belki 3 dakikalık bir bilgisayar işlemi ile tek yapılması gereken onama kararının uyap sistemine girilmesi iken bu yapılmadığı için Müvekkilin cezası kapalı kurumda infaz ediliyor. Meslektaşlarımdan bahsettiğim yollar dışında alternatif çözüm yollarını ve deneyimlerini öğrenmek isterim Mesela Adalet Bakanlığı , HSYK gibi kurumlara dilekçe verilebilir mi? Verilirse nasıl? Hak ihlali olduğu da açık ancak doğrudan anayasa mahkemesine başvurabilir miyim?
Şimdiden çok tesekkürler
Old 27-06-2019, 07:45   #6
Avec

Aynı durum başımıza geldi. Ama onaylanan kişi yönünden kesinleşme şerhleri yazıldı. Dosyanın kanun yolu incelemesi diğer sanıklar yönünden devam ediyor. Ancak biz hükmün infazına geçtik. Müvekkilimize verilen ceza HAGB kararı olduğu için olabilir bizimkisi. Ama durumlar benzer geldi. Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi