Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

Kitap Keyfi:))

Yanıt
Old 04-04-2006, 23:17   #31
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Simurg'da büyük indirim

04/04/2006 Radikal

İSTANBUL - Simurg Kitabevi, Beyoğlu'ndaki merkezinde ve internet sitesindeki satışlarda büyük bir indirim kampanyası başlattı. Kısa bir süre için geçerli olacak kampanya kapsamında basım yılı 2004 ve öncesi tüm Türkçe kitaplarda yüzde 40 indirim uygulanıyor. Ayrıca www.simurg. com.tr adresindeki sahaf kitaplarında yüzde 50, Simurg Yayınları'ndan çıkmış kitaplarda ise yüzde 75 indirim uygulanıyor. İnternet sitesindeki detaylı arama bölümünde yüzde 90'a varan indirimli kitaplar bulmak da mümkün.
Old 08-04-2006, 19:41   #32
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Mutlu Yaşadığımı İtiraf Ediyorum-Pablo Neruda

"İnsan,yaşadığı bazı şeyleri unutur.Benim de
hayatımda unuttuğum anılarım varır.Onlar toz
olmuştur ya da kırılan bir bardağın artık
birleştirilemeyen parçaları gibidir.

Benim anılarım,hayaletlerle dolu bir galeridir.
Belki ben kendi hayatımı değil de,başkalarının
hayatını yaşadım.Bu sayflarda geride bıraktığım
anılar arasında bazılarını sararmış yapraklar gibi yere
düşecek ölecektir.Oysa ,bazı anılarım zamanla
yeniden canlanacak yeniden hayat bulacaktır.

Benim hayatım,bütün hayatlardan oluşmuş bir
hayattır.Bir şair hayatıdır."

P.Neruda

Evrensel Basım Yayın
Çeviren Ahmet Arpad

Paylaşmak istedim.

Sevgiler
Old 20-04-2006, 12:39   #33
fatotaso

Hasat; Tes Geritsen'in organ mafyası ile ilgili romanı
Şok Dalgası; Clive Cussler, kitabı okuyıunca yazarın diğer eserlerini de okuma merakınızın artacağına eminim. Kükreyen Deniz, İnka Altını, Girdap, Deniz Avcıları, Buz Dağı,...aklıma gelen bazı romanları.
Okumayı sevenlere şiddetle tavsiye ederim.
Old 13-05-2006, 16:29   #34
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Kimi zaman bir savaş bir kentin, bir ülkenin kaderini değiştirir, kimi zaman bir tek kişi koca bir ailenin...

Leyla: Yalılarda doğmuş büyümüş bir paşazade, bir Osmanlı soylusu...

Ali Yekta: Uşaklık kaderini değiştirme ihtirasıyla yanıp tutuşan bir İstanbullu...

Rukiye-Roxy: Almanya’da doğmuş, seks modelliği yapmış bir hip-hop’çı..

Livaneli, birbirini hiç tanımayan bu üç ayrı kişiliğin yaşamını, bir "İstanbul romanı"nda birleştiriyor.

Kentlisi-köylüsü, varsılı-yoksulu, din hocası, söz sahibi bankacısı, gazetecisi... Her birinin bir nedenle ötekinin yaşamına girdiği, onu değiştirdiği, günümüz Türkiyesi... Ve bir roman kahramanı gibi öne çıkan pırıltılı Boğaziçi’nde, Bosnalılar Yalısı’nın ilginç dünyası... Leyla’nın Evi, dünyada sadece yaptığı müzikle değil, çeşitli dillere çevrilen, sinemaya aktarılan ve ödül alan kitaplarıyla da tanınan Livaneli’nin Mutluluk’tan sonraki romanı..

Zülfü Livaneli
REMZİ KİTABEVİ
Old 25-05-2006, 17:11   #35
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Aşka Şeytan Karışır

Günahı yalnız günahkarlar mı işler?

Kötülüğü sadece kötüler mi yapar?

Ahlaksızlık sadece ahlaksızların mı tekelindedir?

Yüzyıllardır aşkın insanoğluna yaptırdıkları için şeytan işi denilmiştir.

Sol yanımızda?

Omzumuzda?

İçimizde?

Şeytan bunun neresinde!

Aşka şeytan karışır. Karışmamışsa o aşk değildir...

Hande Altaylı
Okuyan-Us Yayınları;
Old 25-05-2006, 17:58   #36
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Din ve Psikiyatri

İnsanın varoluşundaki acıyı anlıyorum, ama acı çekmenin, hayattan vazgeçmeyi gerektirecek kadar da bizi sarıp sarmalayan bir şey olduğunu sanmıyorum.

Hayatlarını dolu dolu yaşamış oldukları duygusunu taşıyan, potansiyellerini ve yazgılarını gerçekleştirmiş olan kişiler, ölümle karşılaşınca daha az paniğe kapılıyorlar.

Ben, Kazancakis'in en önemli eseri 'Odysseia'da verdiği öğüdü çok severim. Hayatla ilgili öğüdü şudur: 'Yanıp kül olmuş bir şatodan başka şey bırakmayın ölüme.'Hayatımız için hiç de fena bir yol gösterici değil bu - ve tabii terapi çalışmalarımız için de.

Din ve Psikiyatri, bütün dünyada milyonlarca okurun sevgisini kazanan Irvin D. Yalom'dan hayatın temel gayesini ve insanoğlunun baş etmek zorunda kaldığı kaygıları sorgulayan aydınlatıcı bir metn. Okurunu bir kez daha 'Neden varım? ' sorusuyla karşı karşıya getiren derinlikli bir sohbet.

Irvin D. Yalom; Tercüme: Özden Arıkan
Merkez Kitap;
Old 04-06-2006, 22:27   #37
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Terapistim, Aşkım

Konu bugün bile hala tabu ve kuşkusuz son yasaklardan biri olarak direniyor: psikanalistle hastası arasında aşka izin var mı?

Bu roman acı veren bir tecrübeyi olduğu gibi günü gününe naklediyor. Valerie Colin Simard, bahsedilmeyen bir konudan bahsetmek için yakıcı mizah gücünü kullanıyor ve sonuç olarak ortaya, gerilimin baştan sonra kadar devam ettiği, ciddi olduğu kadar kıpır kıpır ve hoş bir günce çıkıyor.

Valerie Colin Simard

Çeviren: Tülay C. Güvenç
Koridor Yayınları;
Old 06-08-2006, 18:25   #38
Av.K.P

Merhaba
Nietzsche Ağladığında kitabını tavsiye eden arkadaşım aynı yazarın Divan adlı kitabını da aynı keyifle okuyacağınızı düşünüyorum. Paylaşmak istedim.
Herkese sevgiler...

Old 28-09-2006, 22:19   #39
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Baba ve Piç

Elif Şafak

Metis Edebiyat

Çok etkileyici,kurgusu ustaca,emek verilmiş bir kitap.

Kisisel kanım bu kitap sadece Ermeni-Türk sorunu konusunda yazılmış değil.Kitap bittiğinde en çok akılda kalan bir kadının ve bir çocuğun trajedisi.

Kitabı okuyanlarla üzerinde konuşmak üzere

Saygılar
Old 01-10-2006, 23:38   #40
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Yalnız Kadınlar Sokağı, Da Vinci Şifresi, Son İstanbul, Eteğimdeki Taşlar, Çador, Nietzshe ağladığında olmasa da Yalom'un başka kitapları, Taş ve Ten, Kadınlığın/Erkekliğin 21 hikayesi...

Sn. Kayar, anladığım kadarıyla aynı kitaplardan ve aynı yazarlardan gidiyoruz

Siz de benim gibi Mungan fanatiğiyseniz, en sevdiğim kitabı "Cenk Hikayeleri" ni, tavsiye ederim. Kitabın ilk hikayesi, "Şahmeran'ın Bacakları". Hasıl-ı hayatın, insanın, masalsı bir özeti.

Şu anda elimde gecikmiş bir kitap var. Dostoyevski'nin Anna Karenina'sı. Tasvirler, kişilik betimlemeleri kusursuz.
Old 23-11-2006, 21:45   #41
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Latife Hanım Mutlaka okunmalı

Latife Hanım
İpek Çalışlar

Mustafa Kemal Atatürk’ün evlendiği kadındı o. Hırçındı, öyle yazdılar. Atatürk’e göre değildi. Zaten evlilikleri de bitti. Mustafa Kemal Atatürk’ün ayrıldığı kadındı o. Latife Hanım’dı.

İpek Çalışlar, "Latife Hanım"da işte o kadını anlatıyor. Ama şimdiye kadar gördüğümüz, tanıdığımızdan başka bir Latife Hanım çıkıyor karşımıza. Kadın haklarının savunucusu, eşi karşısında sağlam duran, ona destek olan, kültürlü bir kadın. Şimdiye kadar hiç gün ışığına çıkmamış belgeler, yabancı kaynaklardan alıntılar, fotoğraflar Latife Hanım portresini daha ayrıntılı ve net çiziyor. Cumhuriyet tarihiyle birlikte Mustafa Kemal’in portresi de bir kez daha şekilleniyor. Eşiyle siyaset dahil birçok konuda tartışabilen, onunla gurur duyan, onu herkese tanıtmaktan hoşlanan bir erkek bu kitapta ortaya çıkan. Ayrıca, Latife Hanım da Atatürk’le birlikte olduğu dönemle sınırlı kalmıyor, çocukluğu, boşandıktan sonraki yaşamı da giriyor devreye. Öyle olaylar anlatılıyor ki bu kitapta, gölgede kalmış bir aşk gözler önüne seriliyor. Gölgede kalmış bir kişilik şahlanıyor. Kitaba, kadınca bir bakış açısı egemen oluyor. Bir kadını tanımak, Cumhuriyet tarihine bambaşka bir gözle bakmak, sonu hüzünle bitse de olağanüstü bir aşk macerasına tanık olmak için "Latife Hanım"ı mutlaka okumalısınız. Yeni Türkiye’nin kuruluşuna katkıları olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci adamına âşık bir kadından söz ediyoruz, unutmayın. İşte gölgede kalmış Latife!

Tanıtım yazısı:http://www.dogankitap.com/kitap.asp?id=801 adresinden alınmıştır.

Paylaşmak istedim,sevgiler
Old 29-04-2008, 11:45   #42
EMİNE

Merhaba paylaşılanlar için çok teşekkür ederim. Murathan mungan müthiş yazıyor ben bundan eminim birçok kitabını okudum ve hepsinden ayrı zevkler aldım. En son kitabı kadından kentler de 10 nisan da çıktı ben okudum çok güzel herkese tavsiye ederim...
Old 07-11-2008, 22:12   #43
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek

Hayat ne kadar yaşanmamışsa ölümden o kadar korkarız.

Öz-farkındalık büyük bir armağan, hayat kadar değerli bir hazinedir. Bizi insan yapan şeydir. Ama bedeli de çok ağırdır - ölümlülük yarası. Varoluşumuz, büyüyüp gelişeceğimiz ve kaçınılmaz bir şekilde ölüp yok olacağımız bilgisiyle gölgelenir.

Ölümlülük düşüncesi tarihin başından beri peşimizi bırakmaz. Dört bin yıl önce Babil kahramanı Gılgamış, arkadaşı Enkidu'nun ölümü üzerine yukarıda alıntıladığım sözleri söylemiştir: "Sen artık karanlıklar içindesin ve beni duyamaz oldun. Ben de öldüğümde Enkidu gibi olmayacak mıyım? Yüreğim umutsuzluk içinde. Ölümden korkuyorum."

Gılgamış hepimiz adına konuşuyor. Onun ölümden korktuğu gibi hepimiz korkarız - her erkek, kadın ve çocuk ölümden korkar. Bazılarımız için ölüm korkusu genelleşmiş bir huzursuzluk şeklinde dolaylı olarak kendini gösterir ya da başka bir psikolojik bozukluk kılığına girer; bazılarımız ölümle ilgili açık ve bilinçli bir anksiyete yaşarken, bazılarımız için ölüm korkusu bütün mutluluk ve sevinci engelleyen bir dehşet haline gelir..." Son derece kişisel olan bu kitabını Irvin D. Yalom, ölüm korkusuyla verdiği mücadele sırasında öğrendiklerinden yola çıkarak hazırlamış.

Ölümle siz yüzleştiniz mi?

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek
Irvin D. Yalom

Kabalcı Yayınevi / İnceleme Dizisi
Old 07-11-2008, 22:15   #44
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Son Ada

Livaneli’den alegorik ve sarsıcı bir roman…

Darbeci bir başkan, emeklilik yıllarını geçirmek üzere, herkesin her şeyiyle hoşnut olduğu cennet bir adaya yerleşir. Başkan, ruhuna dek işlemiş olan yıkıcılık potansiyelini, geçmiş politik gücünden de yararlanarak kullanmaya kararlıdır. Bu doğrultuda tüm adayı etkileyecek müdahalelere girişir.

Önceleri sıradan görünen bu müdahaleler, sonunda düşmanı düşmana kırdırmaya dek varacaktır. Başta martılar olmak üzere, ada halkı dahil tüm canlılar Başkan’ın acımasızlığından payını alacaktır. Bu arada durdurulamaz görünen bu gidişe direnen bazı sesler de vardır…

Livaneli Son Ada’da, düşsel bir ülkede yaşanan aslında hepimizin aşina olduğu olayları alegorik bir anlatımla verirken, politik ve kişisel ihtiraslarla topluma ve doğaya müdahalelerin sonuçlarını da gözler önüne seriyor.

Zülfü Livaneli
Remzi Kitabevi;
Old 29-04-2010, 15:52   #45
REFERANS

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat
Şemsettin Sami
Talat ve Fitnat’ın Aşkları” anlamında bir ad taşıyan bu roman, Türk edebiyatının ilk yerli romanıdır. Asıl önemi bundan kaynaklanmaktadır. Acemice yazılmış, teknik yönden birçok zayıf yönü bulunan bu roman, romantizmin bir ürünü sayılabilir. Eser toplumun önemli sorunlarından biri olan görücü usulü ile evliliğin sakıncalarını konu edinmektedir. Romanın dili dönemine göre oldukça sade sayılır.
Old 18-08-2010, 08:17   #46
Av.H.Sancar KARACA

Yağmur ATSIZ
“Velhasıl-ı kelam Atsız ne öyle “denildiği” gibi ne de öyle “meskût geçildiği” gibi bir adamdı.
Atsız, nasıl söylesem, “Atsız gibi” bir adamdı.”

Güner OĞUZ
“Oğul, babanın sırrı”

Ali NESİN
“Ölümümü yazamayacağım diye hayıflanırdın.Hiç olmazsa ölümünden sonra başıma gelen anlatayım sana. Neler başıma geldi neler.”

İhsan Oktay ANAR
“Bir oğlun öz babasını bir yazıya sığdırmaya çalışması, onu tabuta sığdırmaya çalışması kadar zor şeymiş” diyor.

Oğullar ve Babaları
Paradıgma Yayıncılık
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi