Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çıraklık Sözleşmesi Kapsamında Çalışmada Sigortalılığın Sona Ermesinin İşverene Bildirilmemesi

Yanıt
Old 13-02-2019, 22:53   #1
BetulBatuhan

Varsayılan Çıraklık Sözleşmesi Kapsamında Çalışmada Sigortalılığın Sona Ermesinin İşverene Bildirilmemesi

Öncelikle Herkese Merhabalar,
Sorum Şu Şirket nezdinde çıraklık sözleşmesi ile çalışan bir şahıs var ve kendisi çıraklık meslek okulundan atılıyor ancak bunu ne okul ne de çalışan işverene söylemiyor.Bu döneme kadar SGK bildirimi ve primlerinden okul sorumlu. (araştırdıgım kadarıyla)
Bu şahıs okuldan atıldıktan 15-20gün sonra sgk işyerine yaptığı genel denetimde bu şahsın sigortasız olarak çalıştıgını görüyor ve İPC uyguluyor. Buna itiraz dilekçesi yazıyorum ancak Okulun işverene bildirim yükümlülüğü ile ilgili bir şey göremedim. Aynı zamanda benzer danıştay kararları da bulamadım. Bu nedenle sizlerin yardımını rica edeceğim bilgisi olan bir meslektaşım varsa çok sevinirim.
Old 18-02-2019, 14:06   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Merhaba sayın meslektaşım BetulBatuhan

Hem Kayserili, hemi de avukat

OLAY ve HUKUK :

3308 s. MESLEKİ EĞİTİM KANUNU

ÜCRET VE SOSYAL GÜVENLİK :
MADDE 25
- (Değişik birinci fıkra: 6764 - 2.12.2016 / m.45)
Aday çırak ve çıraklar ile
işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere
işletmeler tarafından ödenecek ücret ve bu ücretlerdeki artışlar, düzenlenecek sözleşme ile tespit edilir.
Ancak,
işletmelerde
mesleki eğitim gören öğrenciler ile
mesleki ve teknik ortaöğretim okul ve kurumlarında staj veya tamamlayıcı eğitim gören öğrencilere
asgari ücretin net tutarının;
yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde otuzundan,
yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde onbeşinden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde otuzundan aşağı ücret ödenemez.
Bu amaçla kamu kurum ve kuruluşları gerekli tedbirleri alır.

Staj yapacak işletme bulunamaması nedeniyle stajını okulda yapan ortaöğretim (Ek ibare: 7033 - 18.6.2017 / m.32) “öğrencileri ile yükseköğretim kurumları ve birimlerinde yapan yükseköğretim” öğrencilerinin yaptıkları stajlar bu fıkra hükmü kapsamı dışındadır.

Aday çırak, çırak ve öğrencinin eğitimi sırasında işyerinin kusuru halinde meydana gelecek iş kazaları ve meslek hastalıklarından işveren sorumludur.
Aday çırak, çırak ve öğrencilere ödenecek ücretler her türlü vergiden müstesnadır.

(Değişik dördüncü fıkra: 6764 - 2.12.2016 / m.45)

Aday çırak,
çıraklar,
işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler ile
mesleki ve teknik ortaöğretim okul ve kurumlarında okumakta iken staja, tamamlayıcı eğitime veya alan eğitimine tabi tutulan öğrencilerin
sigorta primleri asgari ücretin yüzde ellisi üzerinden,
Bakanlık ile mesleki ve teknik eğitim yapan yükseköğretim kurumlarının bağlı olduğu üniversitelerin bütçesine konulan ödenekten karşılanır.

Aday çırak, çırak ve
işletmelerde meslekî eğitim gören (Ek ibare: 6764 - 2.12.2016 / m.45)
" staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrenciler ile
mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarında alan eğitimine başlayan" öğrenciler hakkında 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun 23,24,35 ve 42 nci maddeleri hükümleri uygulanmaz.
Ayrıca bunlara aynı Kanun'a göre iş göremezlik ödenekleri bağlanacak sürekli iş göremezlik gelirine esas olacak günlük kazançların tespitinde sigorta primine esas tutulan ücret dikkate alınır.

Mola...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi