Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Banka İle Kredi Sözleşmesinde Keyfi Tutum

Old 01-03-2002, 22:33   #1
Bir Konuk

Varsayılan Banka İle Kredi Sözleşmesinde Keyfi Tutum

Ben ögretim elemaniyim. 29.11.2000 tarihinde 1 milyalik nakit kredi icin bankaya basvuru formumu teslim ettim.30.11.2000 terihinde bankaya iki kefilimle gidip kredi sözlesmesini imzaladik. Biraz beklememizi parami vereceklerini söylediler. Biraz sonra da sistemin kilitlendiğini söylediler. Saat 16.45'e kadar daha bekledik.İslemleri yapan memur gitmemizi islemleri kendisinin tamamlayacagini ve hesap no'ma kredi tutarini yatiracagini söyledi. Hasap no'mu birakip evime gittim. Ertesi sabah bankaya gidip islemlerin tamamlanip tamamlanmadigini sordum. Tamamlandigini ve onaylatildigini söylediler. Elime aylik ödeme planini verdiler. Hesabimi kontrol ettim ve paranin yatirildigini gördüm. Bu parayi ve hesabimdaki paralari babamin hesabina bankamatikten havale ettim ve is yerime gittim. Bankanin yetkilisi oldugunu söyleyen birisi is yerimden arayip kredi faiz oranlarinin sabah degistigini söyleyip bana verilen ödeme planinin gecersiz oldugunu söyledi ve yeni faiz oranina göre her ay 6 milyon daha fazla ödemem gerektigini söyledi. Ben krediyi dün almıs olmam gerektigin fakat sistemin agır çalısmasi nedeniyle parami sabah alabildigimi söyledim. O da itiraz edip yeni ödeme planina göre kredi borcumu ödemem gerektigini söyledi.telefonu kapatti.
Bu durumda ben magdur duruma düsürüldügümü düsünüyorum. Sistemin yavas islemesinin cezasini benden cikarmalari beni cok üzdü. Buna göre tazminat davasi acabilir miyim. Saygilarimla. Hasan Gültekin.
--------------------------------------------------------------------------------
Hasan Gültekin

02-12-2000 11:32:07
Old 01-03-2002, 22:33   #2
Huseyin

Sozlesmeeki taksit mikatarlari gecerlidir. Kullandginiz kredi taksitli kredi oldugundan, faiz artisi ve eksimesinden eksilmemesi gerekir

10-01-2001 22:16:31
Old 01-03-2002, 22:34   #3
İkinci Hüseyin

Sayın Hasan99,
Yaptığınız sözleşmeyi okumanızı tavsiye ederim: Acaba faiz oranlarının
tek taraflı olarak bankaca değiştirilebileceği konusunda koşul var mı?

Saygılarımla.

13-01-2001 13:28:36
Old 01-03-2002, 22:35   #4
Hasan99

Hüseyin Bey ilginize teşekkür ederim. Bilidiginiz gibi bizde sözleşmeler tek taraflı hazırlanır ve önümüze konur bizim de onu imzalamaktan başka çaremiz yoktur. Turkcell'de de böyle olmuştu. 10 sayfalık 6 punto büyüklüğündeki metni okumak zaten bir günümüzü alacaktır. Zaten banka memurları onu okumak için degil sadece imzalamamız için önümüze koyarlar. Üzülerek söylemeliyim ki ben o sözleşmeye okuyacak kadar süreyle sahip olamamdım. Önümüze imzala diye koydular ve geri aldılar. Bu nedenle bankanın böyle bir degişiklige izni olup olmadıgını bilmiyorum. Saygılarımla Hasan Gültekin
--------------------------------------------------------------------------------
Hasan Gültekin

20-01-2001 12:05:31

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi