Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vasiyetname Ve Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesi Hazırlanması

Yanıt
Old 23-03-2007, 17:33   #1
bercan

Varsayılan Vasiyetname Ve Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesi Hazırlanması

Arkadaşlar 2 ayrı sorum var.Aranızda daha önce vasiyetname ve ölünceye kadar bakma sözleşmesi hazırlayan varsa yardımına ihtiyacım var.İki ayrı müvekkilim birisi vasiyetname diğeri ise ölünceye kadar bakma sözleşmesi hazırlatmak istiyor.Öncelikle bu sözleşmeler onaylama şeklinde de oluyor diye biliyorum.Ama nasıl hazırlayacağımı bir türlü bulamadım.Tecrübesi olan varsa yardım etsin biraz acil bir durum.Şimdiden teşekkürler...
Old 23-03-2007, 21:56   #2
Av.Gülsüm Sezen

Sayın Bercan;
Durumun acil olduğunu belirtmişsiniz, aradım arşivimde ama evde olduğum için kısıtlı örneklerim üzerinden bulamadım Mesai saati bitimine yakın değil de,biraz daha erken yazsaydın keşke mesajı. Pazartesi bürodan bakacağım tekrar inşallah. umarım unutmam
Old 24-03-2007, 21:29   #3
Kavaz

Sayın Bercan;
Ölünceye kadar bakma akdi,resmi şekile tabidir ve bu şekil,geçerlilik şartıdır.Söz konusu sözleşme,iki tarafa borç yükleyen bir akittir.miras sözleşmesi nevinde olduğu için resmi şekil şartı aranmaktadır.Bu durumda; yanınıza 2 tanığı,bakım alacaklısını ve bakım borçlusunu alarak noterde bu sözleşmeyi düzenleyebilirsiniz.Sözleşmenin içeriğini noter hazırlar.İkinci bir imkanınız ise;aynı işlemi sulh hakimi önünde yine 2 tanıkla yapablirsiniz.Ancak bakım sözleşmesinde,ölünceye kadar bakma şartına karşılık diğer tarafın yerine getireceği edimin ne oldugunu belirtmemişsiniz.Uygulamada hiç yapmadım ama araştırdığım kadarıyla kanunen bu şekilde olması gerekmektedir.Ben bu şekilde düşünüyorum.Ancak yinede işlem yapmadan değerli üstadlarımızın cevaplarını bekleyiniz derim.Saygılarımla...
Old 26-03-2007, 13:09   #4
bercan

arkadaşlar yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.ölünceye kadar bakma şartına karşılık diğer taraf da zaten oğlu olan bakım borçlusuna malvarlığının bir kısmını bağışlayacak.benim tercihim sözleşmeyi benim hazırlamamdı ama sanırım notere yönlendiricem.çünkü örnek bulamıyorum.programlarda da sadece düzenleme şeklindeki ölünceye kadar bakma sözleşmesini bulabildim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi