Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

ahzu kabz yetkisi ve müvekkilin avukata güvenmemesi

Yanıt
Old 09-04-2013, 10:09   #1
Gamze Yıldız Bahtiyar

Varsayılan ahzu kabz yetkisi ve müvekkilin avukata güvenmemesi

Aslına bakarsanız ben pek takılmam böyle işlere ancak bir müvekkilin avukata güvenmemesi kadar sıkıcı bir şey olabilir mi siz avukata davanızın seyrini emanet ediyorsunuz ama paranızı emanet edecek kadar güvenmiyorsunuz. Ya noterlere ne demeli!!---avukatınıza para çekme yetkisini de vermek istiyor musunuz
---aaa yok olmasın o yetkisi
---hayhay
Gelen vekaletnamelerin %80inde ahzu kabz yetkisi verilmemiş e madem o kadar güvenmiyorsun vekaletin neden bende neden davanı haklarını ben koruyorum güvenmediğini bu kadar hissettirmek zorunda mısın saygıdeğer müvekkilim..

Old 10-04-2013, 13:54   #2
yeditepelişehir

Avukattan ziyade genel olarak insanların birbirine güvenmemesiyle alakalı bir durum bence. En değer verdiğimiz şey de para olduğuna göre ilk elden kendimiz dokunmak istiyoruz paramıza
Old 10-04-2013, 17:34   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Gamze Yıldız Bahtiyar
Aslına bakarsanız ben pek takılmam böyle işlere ancak bir müvekkilin avukata güvenmemesi kadar sıkıcı bir şey olabilir mi siz avukata davanızın seyrini emanet ediyorsunuz ama paranızı emanet edecek kadar güvenmiyorsunuz. Ya noterlere ne demeli!!---avukatınıza para çekme yetkisini de vermek istiyor musunuz
---aaa yok olmasın o yetkisi
---hayhay
Gelen vekaletnamelerin %80inde ahzu kabz yetkisi verilmemiş e madem o kadar güvenmiyorsun vekaletin neden bende neden davanı haklarını ben koruyorum güvenmediğini bu kadar hissettirmek zorunda mısın saygıdeğer müvekkilim..

HMK'nın yürürlüğe girmesinden bu yana ahzu kabz için özel yetki aranmamaktadır. (74.madde)
En iyisi, vekaletname için gerekli bilgileri verirken istenen özel yetkileri de belirtmek ve vekaletnamenin buna göre çıkartılmasını istemektir.
Old 10-04-2013, 17:47   #4
Admin

Bir müvekkilin avukatına güvenmek zorunda olması gerektiği görüşününüze katılamıyorum.

Konuya vatandaş gözüyle bakalım: Hukuki bir sıkıntısı var ve bizzat tanıdığı bir avukat yok. Mecburen çevreden soruşturup bir tanıdığının tanıdığının tanıdığı bir avukatı buluyor, görüşüyor ve -fazla güvenmese dahi- belki mecburen vekaletini veriyor. Bu durumdaki vatandaşın yüzlerce avukatı tek tek gezmesi, aralarında en güvendiğini seçmesi ne fiilen mümkün, ne de maddeten (istişareye çoğu kez ücret alıyoruz, hatta almayan meslektaşları sürekli THS'de kınıyoruz değil mi?) Bu durumda hiç tanımadığı, muhtemelen sadece 1 kez, yarım saat konuştuğu bir avukata vekalet verirken, niçin sadece belirli yetkileri vermesi "ayıplanacak" bir durum olsun?

Kendimizi onun yerine koyalım: Burun estetiği ameliyatı olacaksanız, "en iyi doktoru" bulmaya çalışırsınız. Ama bir doktora ameliyat olacak kadar güvendiniz diye doktorun "sana burnunun şeklinin nasıl olacağını gösteremem, bana bırak, ben uygun bir şekilde yapacağım" teklifini reddetmeniz kınanacak bir durum mudur? Doktora güveniyor olsanız bile burun sizin burnunuz, hayat boyu siz taşıyacaksınız, doktor parasını alıp kenara çekilecek, niye şekline o karar versin? Burun estetiği ameliyatında burun sizinse, hukuki ihtilafta da dava vatandaşın!

Kaldı ki, bu yetkinin vekaletinde olmamasının avukat açısından nasıl bir sakıncası var? İcradan para çekemez, o olur. Davanın yürütülmesini engelleyen bir yönünü göremiyorum.

Ama neticede bu yetkinin verilmesi konusunda takdir müvekkilin olduğu gibi, bu yetki verilmeden davanın alınmaması konusunda da takdir avukatındır. Dolayısıyla bu yetkiyi vermeyen müvekkile ben kendi adıma saygı duyarım ama bir avukat da o zaman ben de davayı almam diyorsa o da saygı duyulacak bir karardır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi