Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

maddi manevi tazminat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-10-2011, 21:10   #1
konuk

Varsayılan maddi manevi tazminat

Kolay gelsin.Bneim bir oğlum var 5 yaşında Gata ANKARADA dünyaya geldi 5-6 aylıkken hidrosefali hastaliği ortaya cıktı 01.08.2007 yıllında bir ameliyat oldu başına shunt takıldı ve o zamandan bu zamana kadar her sene takip ve kontrol amaclı tomografi cektirip ameliyatını gercekliştiren doktoruna gösteriyorduk ve kendisi bize herşey yollunda beyin başındakı suyu ve shunt'ı algılamiş dedi.Ben her gittiğimizde oğlumun niye durmadan ağızının suyu aktığını ve konuşamadığını sorduğumda kendizi bana buda bu hastalığın yan etkisi olduğunu ve zamanla konuşacağını söyledi.Biz başka bir Profesöre daha gösterdik.Kendizi bize Takıldığı ilk bir ay calişip sonra hic calişmamiş olduğunu söyledi başındakı shunt'ın.Elimizde sadece Tomografiler ve en son cekilen MR var ben bunu nasıl ispatlıya bilirim şimdi oğlum tekrar bir ameliyat olmak zorunda ve maddi olarak cok sıkıntıya gireceğiz.Benim bu davayi kazanma şansım varmi?
Old 25-10-2011, 23:52   #2
kağanulaş

elinizde mr vs varsa ve düzenli olarak kontrole gittiğinizi hastane kayıtları ile ispatlayabiliryorsanız (ki ispata yeterli görünüyor) doktorunuzun sorunu tespit etmesi gereken ilk muayeneden itibaren (devamlılık kazanmış şekilde) görevinde ihmal ve dikkatsizlik gösterdiğini ileri sürebilirsiniz. ancak doktorunuzun bu durumu fark etmemiş olmasının somut bir zarar neden olması halinde maddi tazminat talep edebilirsiniz (doktorunuz bu durumu daha erken fark etse idi yeni ameliyata gerek kalmayacaktı ise mesela) . Ancak ikinci kez ameliyat olma, bu süreci yaşamak zorunda kalma sebebiyle manevi tazminat talep edilebileceğini düşünüyorum.

Tabi tüm bunların uzman bir tıpçı ile birlikte değerlendirilmesinde yarar var, eğer cihazın çalışmıyor olması çocuğunuzun gördüğü tedavinin, geçirdiği ameliyatın olağan risklerinden ise, ve cihazın çalışmamasından sonra bunun geç tespit edilmesinin çocuğunuzun durumunda ekstra bir kötüleşmeye veya iyileşmede azalmaya sebep olmadığı tıbben ortaya konulursa yine çok fazla bir netice elde edemeyebilirsiniz. Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 26-10-2011, 17:48   #3
Konuk

Önemli

cok tşk ederim.OĞLUM tabikki ikinci bir ameliyatını gecirmek sorunda kalacak dı ve gecirecek sadece gec olmazı beni düşündürdüğü icin ve Prof. bize gec kalmışınız beyindeki basınc cok yüksek kafatasının tamamen su icinde olduğunu söyledi sizce ben davayı ne yönden acmalıyım askeri mahkemeye gitmem gerek eşim emekli ast sub.
bana bu konuda da yardımcı olurmusunuz.Bu ameliyat ankarada oldu ve şimdi biz ama eskişehire taşındık burdan acma imkanım varmı yoksa gata ya mı gitmek sorundayım
benim asıl amacım bu doktorun bize senelerdir niye calişyor diye oyalaması
Old 26-10-2011, 17:57   #4
aysel konuk

evet bilir kişilerden lütfen cvp bekliyorum ve ben bu davayı oğlum ameliyat olduktan sonramı acayım şimdi mi acayım
Old 27-10-2011, 11:57   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Tıbbi hata sebebi ile açılacak davalarda ,zamanaşımı zararın öğrenılmesinden sonra 5 yıldır.

Bu tedavi sebebi ile yeni maddi manevi zarar olup olmadığının davada tartışılacağı düşünülerek davanın sonra açılmasının uygun olduğu düşüncesindeyim.

Yapılması gereken şey şu aşamda önceki tedavinin ve bilgilendirmenin usulüne uygun olup olmadığına ilişkin ve tespitlerin dosyada bulunmasını sağlamanızdır.

Bir avukktan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 27-10-2011, 17:16   #6
kağanulaş

Değerli forum yöneticimizin tavsiyesi çok önemli, Yeni HMK'da idarenin sebep olduğu bedeni zararlarla ilgili davalarda adli yargı görevli kılındı. Bunun Askeri Hastane'de görevli doktorun eylemi ve dolayısıyla askeri idari yargıya etkisinin tüm sürece ait bilgi ve belgelerle bir avukat tarafından değerlendirilmesi kesinlikle önemli.
Old 28-10-2011, 18:44   #7
Konuk

tşk ederim yardımlarınız icin
Old 05-03-2012, 13:46   #8
kağanulaş

verdiğim bilgiyi düzeltmem gerekiyor, cevabımda bahsettiğim yeni HMK hükmü anayasa mahkemesi tarafından iptal edildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi