Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

"Diploma Denklik Yönetmeliği" yenilendi

Yanıt
Old 14-05-2007, 08:58   #1
Seyda

Varsayılan "Diploma Denklik Yönetmeliği" yenilendi

A.A. “Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği” yenilendi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe giren yönetmeliğine göre, denklik için yapılacak başvurularda geçmişe göre daha ayrıntılı belgeler istenecek.
İstenecek belgeler şöyle:
“-Nüfus cüzdanı fotokopisi,
-Bir önceki eğitim-öğretime ilişkin diploma ya da mezuniyet belgesinin aslı veya noter ya da Türk dış temsilcilikleri tarafından onaylı sureti,
-Yurtdışından alınan lise diplomalarının yurtdışında eğitim müşavirlikleri veya ataşeliklerinden, yurt içinde il milli eğitim müdürlüklerinden alınacak lise denklik belgesi aslı,
-Denkliği talep edilen diploma ya da mezuniyet belgesinin aslı,
-Denkliği talep edilen diploma ya da mezuniyet belgesinin noter veya Türk dış temsilcilikleri tarafından onaylanmış tercümesi,
-Öğrenim süresi içinde alınmış olan tüm derslerin notlarını ve ders saatlerini gösteren not çizelgesi aslı (offical transkript), Avrupa Birliği'ne üye ülkelerden alınan diplomalar için diploma eki aslı (supplement),
-Not çizelgesinin noter veya Türk yurtdışı temsilcilikleri tarafından onaylanmış tercümesi,
-Mezun olunan yükseköğretim kurumuna başka bir yükseköğretim kurumundan transfer edilen dersleri gösterir not çizelgesi (offical transkript) aslı veya Türk dış temsilcilikleri tarafından onaylanmış tercümesi,
-Üniversite eğitimi sırasında kullanılan pasaport aslı veya Türk dış temsilcilikleri ya da noter tarafından onaylanmış giriş-çıkış tarihlerini ve işlem gören sayfaları havi okunaklı pasaport sureti,
-Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerden, denklik başvurularında öğrenime başladıkları yıla ait lisans programları için ilgili alan türünde 185.000, önlisans programları için 160.000 puan aldıklarını gösterir ÖSS sonuç belgesi veya muadil sayılan SAT 1 (minimum 1000 puan), ACT (minimum 21 puan), Abitur, Fransız bakaloryası, GCE A level sertifikası (minimum 2 ders), uluslararası bakalorya (International Baccalaureat IB), Avusturya matura diploması (Matura Reifezeugnis), İtalya maturita diploması (Diploma di Maturita).”

DİPLOMA DENKLİK KOMİSYONU

Diploma Denklik Komisyonu, 2 yerine 3 kişiden oluşacak.
Diploma Denklik Komisyonu'nca gerekli görülmesi halinde diplomanın uluslar arası düzeyde veya ikili anlaşmalarla tanınan bir üniversiteden alınmış olmasına rağmen mezuniyet diploması ve diğer belgelerinin gerçek olup olmadığı, eğitim programının türü, niteliği, düzeyi konusunda tereddüte düşüldüğü durumlarda; başvuru sahibinden, ilgili yükseköğretim kurumundan veya ilgili ülke yetkili makamlarından ek bilgi ve belgeler istenebilecek.
Yapılan inceleme sonucunda, yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin programlarında; programın müfredatı ile ilgisi olmayan ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının temel ilkeleri ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 4. ve 5. maddelerinde (Atatürk inkılapları ve ilkeleri) belirtilen amaç ve ilkelere aykırı dersler bulunması halinde, alınan diplomalara denklik verilmeyecek.

ÖĞRETMENLİK ALANINDA ALINAN DİPLOMALAR

Öğretmenlik alanında alınan diplomalar değerlendirilirken, alan bilgisi yeterli görülen, ancak öğretmenlik formasyon eğitimi üzerinde tereddüt hasıl olan diplomalar için, ilgili alanda diploma denklik belgesi düzenlenerek bu belgenin üzerine “Bu belge sahibi adına yukarıda belirtilen alanda öğretmenlik belgesi düzenlenebilmesi için, ilgilinin öğretmenlik meslek bilgisi alanında yapılan seviye tespit sınavında başarılı olması gerekmektedir” şeklinde şerh konulacak.
Öğretmenlik meslek bilgisi alanında yapılan seviye tespit sınavı sonucunda başarılı olabilmek için gereken puan, yüz üzerinden en az 70 puan olmak üzere Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) belirlenecek. Başarılı olanların denklik belgelerinde yer alan bu şerh kaldırılarak öğretmenlik alanını da içeren yeni bir denklik belgesi verilecek.

DEVAM ZORUNLULUĞU YOKSA DENKLİK DE YOK

Kişilerin her ne ad altında olursa olsun açık, ekstern, gıyabi eğitim gibi devam zorunluluğu bulunmayan bir eğitim-öğretim sonunda aldıkları diplomalara denklik belgesi verilmeyecek.
Ancak, bütünüyle sanal ortamda verilmemek ve eşdeğeri örgün öğretim sürelerine uyulması kaydıyla diploma alınan yükseköğretim kurumunun faaliyet gösterdiği ülkenin yetkili kuruluşu ve YÖK tarafından tanınan bir akreditasyon kuruluşu tarafından kalite, kontrol ve değerlendirme süreçlerinden geçerek akredite edilmiş olması, programın sonunda alınan diplomanın bir üst eğitime girişte kabul edilmesi şartı aranarak, uzaktan eğitim programlarından alınan diplomalar, Türkiye'de benzer veya eşdeğeri bulunup bulunmadığı da dikkate alınarak bireysel olarak değerlendirildikten sonra kabul edilecek veya reddedilecek.
Konuya ilişkin düzenleme içeren önceki yönetmelik yürürlükten kaldırıldı.
http://www.hurriyet.com.tr/egitim/an...88.asp?gid=171
Old 14-05-2007, 16:22   #2
Av.Burcu Tayanç

slm ben kktc uyruklu aynı zmnda kktc de yök ün onayladığı bir hukuk fakültesinde eğitim görmekteyim aynı koşullar benim durumum içinde geçerli midir?Şimdiden teşekkür ederim
Old 17-05-2007, 18:14   #3
Av.ZekiÖZSOY

Varsayılan Bu değişikliğe ilişkin sinir bozucu sözümona bir yazarın yazısı.

Ali BAYROMOĞLU-Yeni Şafak
Atatürkçü olmayana diploma yok...

Askeri muhtıra, siyasi sistemin kilitlenmesi, mitingler, 1 Mayıs, seçimler derken gözden kaçan kimi tehlikeli adımlar atılıyor…
Hukuk mantığını zorlayan, ileriye dönük kimi siyasi tuzaklarla dolu düzenlemeler gerçekleştiriliyor...
Bunlardan birisi de YÖK'ün Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği'nde yapılan değişikliklerle ilgili...
İlk bakışta yaşanan bunca devasa sorun yanında bu tür başlık taşıyan bir yönetmelik telaffuzu bile insana marjinal ve sıradan gelebilir.
Ne var ki, yönetmelikte yapılan değişiklik gerek şekil gerek içerik itibariyle ülkede yaşanan sorunların tam öbeğine oturuyor.
Bir yandan “ülkenin yasalardan çok yönetmelikler, genelgeler ve protokollerle yönetildiğine” işaret ediyor. Diğer yandan “YÖK gibi kuruluşların yasa gücünde kural koyma yetkisinin vardığı nokta”yı ifade ediyor.
Önce yapılan değişikliğe göz atalım...
26519 sayılı, 11 Mayıs 2007 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni yönetmeliğin 7. maddesinin 3/a alt maddesi şu hükmü getiriyor:
“Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin programlarında; programın müfredatı ile ilgisi olmayan ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın Temel İlkeleri ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 4'üncü ve 5'inci maddelerinde belirtilen amaç ve ilkelerine aykırı dersler bulunması halinde, alınan diplomalara denklik verilmez…”
Yükseköğretim Kanunu'nun 4 ve 5. maddeleri, özetle, yüksek eğitimi kuşatan unsurları “Atatürk milliyetçiliği”, “Türk olmanın şeref ve mutluluğu”, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne karşı görev ve sorumluluklarını bilme ve bunları davranış haline getirme”, “milli kültür, örf ve adetler” gibi kavramları açıklıyor.
Yüksek öğrenimin amacını, bu “değerler” çerçevesinde tanımlıyor.
Dünyanın yıllarca önce çöpe attığı, “devlet ilmi, sosyalist bilim, milliyetçi bilim” gibi “sıfatlı gariplikler”i canlı tutmaya çalışan bir sistemin, bu yetmezmiş gibi kendini yenilemeye ve alanını genişletmeye çalışması kabul edilebilir bir durum değildir.
Türk üniversitelerini “garnizon” haline getiren, 12 Eylül'ün “askeri cumhuriyet modeli”nin özünü yansıtan hükümlerin önde gelenleridir, YÖK Yasası'nın 4. ve 5. maddeleri…
Türkiye yetmiyor YÖK şimdi de bu maddeleri Türk öğrenciler açısından ABD, Almanya, İngiltere üniversitelerine uygulamaya çalışıyor, dışarıya el atıyor. Öğrencinin aldığı dersleri bire bir denetlemeye soyunuyor.
Örneğin Harvard'ta okudunuz, aldığınız derslerden birisini veya dersi veren hocayı “denklik heyeti” Atatürkçülüğe aykırı ya da Anayasa'nın temel ilkelerine aykırı buldu, bu durumda diplomanız onaylanmayacak demektir.
Yurdışında diyelim Nakşibendilik hakkında, diyelim Kürt sorunu üzerine, diyelim tesettür sorunuyla ilgili bir ders aldığınız, aldınız derste resmi görüşlere uymayan bir çalışma yaptınız, başınız belada demektir…
Ve bu konuda bir kurum yönetmelik üzerinden yeni bir kural, özgürlük alanını daraltabiliyor…
Ve kimileri, örneğin İzmir'de miting alanlarında nutuk atanlar bu özgürlük olarak tanımlayabiliyor…
Peki neden?
Çünkü bilim ve bilgi, size en aykırı durumları bile görmenize, öğrenmenize, anlamanıza imkân veren, bu oranda sizi dönüştüren bir bilinmezlik sandalıdır.
Çünkü bilim ve bilgi koşulsuz özgürlük gerektirir, koşulsuz özgürlük ve yaratıcılık üretir. Özgürlük ve yaratıcılık sadece kişiye değil, sistemi, toplumu, devleti de dönüştürür.
Bilgi ve bilim bunun için kimileri için korku ve öfke odağıdır… Ve Türkiye'nin ürettiği insan malzemesi bunun için çapsızdır ve ülkenin başı bunun için dertten kurtulmaz
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi