Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi

Yanıt
Old 17-11-2009, 19:59   #1
Kemosabe

Varsayılan Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi

İyi akşamlar değerli meslektaşlarım;emeklilik ikramiyesi ve emekli maaşı edinilmiş mallara katılma rejimine tabi midir?Cevap verecek olan herkese şimdiden çok teşekkür ediyorum.Saygılarımla.
Old 17-11-2009, 20:10   #2
üye31284

Alıntı:
Yazan Kemosabe
İyi akşamlar değerli meslektaşlarım;emeklilik ikramiyesi ve emekli maaşı edinilmiş mallara katılma rejimine tabi midir?Cevap verecek olan herkese şimdiden çok teşekkür ediyorum.Saygılarımla.

TMK

Edinilmiş mallar
MADDE 219.- Edinilmiş mal, her eşin bu mal rejiminin devamı süresince karşılığını vererek elde ettiği malvarlığı değerleridir.
Bir eşin edinilmiş malları özellikle şunlardır:
1. Çalışmasının karşılığı olan edinimler,
2. Sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler,
3. Çalışma gücünün kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar,
4. Kişisel mallarının gelirleri,
5. Edinilmiş malların yerine geçen değerler.

Alıntı:
2. Sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler,

emekli maaşı ve ikramiyesi bu kapsamdadır.
Old 17-11-2009, 20:14   #3
üye31284

Ama siz aksini iddia etmek istiyorsanız, ya da ne yönden itirazla karşılaşabileceğinizi bilmek istiyorsanız, şu linkteki tartışmadan yararlanabilirsiniz.
Old 17-11-2009, 22:03   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sosyal güvenlik kurumundan yapılan toplu ödemeler konusunda bazı noktalara dikkat çekmek istiyorum.

Sosyal güvenlik kurumundan yapılan toplu ödemelerin tamamı tasfiye sırasında ilgilinin aktifinde yer almamaktadır.

Bir örnekle açıklarsak:

A 2008 yılı 1 ayında emekli olmuş ve 50.000.00 TL toplu ödeme almıştır.Bu tarihte emekli olan A 56 yaşındadır.

B 2009 yılının 1 ayında boşanma davası açmış ve davası kabul edilmiştir.Mal rejimi boşanma tarihinde sona ermiş sayılacaktır.

Bu bilgilerden sonra:
A ya yapılan toplu ödeme (2008 yılında)eğer irad şeklinde bağlansa idi PMF tablosuna göre 9 yıl yaşam süresi dikkate alınarak :9x12=108 ay karşılığı olarak 50.000.00:108=462.00 TL aylık ödeme alacağı hesaplanacaktı.(küsuratlar yok sayılarak)

Bu hesaplamayı boşanma tarihi itibarı ile yeniden yapmak gerekecektir.Tasfiye anı olan 01.01.2009 tarihinde A artık 56 yaşında değil,57 yaşındadır.
Bu yaş dikkate alınarak:

PMP tablosuna göre 8 yıl üzerinden yeniden hesap yapılmalıdır.

8x12:96 ay karşılığı olarak:96 ay x 462.00 TL =44.352 TL emekli olan eşin kişisel malı olarak ayrılacak geriye kalan 5.648.00 TL edinilmiş mal olarak A nın aktifine eklenecektir.

Paylaşmak istedim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi