Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Staj Kredisi Geri Ödemesi

Yanıt
Old 05-12-2013, 04:57   #1
Giyom Tell

Varsayılan Staj Kredisi Geri Ödemesi

Merhabalar,
Staj yaparken TBB'den aldığım staj kredisinin ödemelerini yapamamıştım. Bugün TBB'den, faiziyle birlikte toplam 5600 TL olan borcumun 31 Aralık 2013 tarihine kadar ödenmesi gerektiği, aksi halde icra takibine girişileceği ve kaydımın baro levhasından silinmesi işlemlerine başlanacağı içeren bir ihtarname geldi.
Staj kredisinin geri ödenmesi ile ilgili bu tür bir sorun yaşayan meslektaşımız var mı acaba? Uzun süredüir çalışmıyordum ve yakın bir tarihte tekrar işe girdim. Açıkçası bu kadar süre içinde bu borcu ödemem mümkün değil. Sizce TBB gerçekten icra ve kayıt silme işlemlerine girişir mi?

Konuyla ilgili bilgisi olan meslektaşlarım beni aydınlatırsa sevinirim.
Old 05-12-2013, 14:55   #2
Giyom Tell

Maalesef 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun "Levhadan silinmeyi gerektiren haller" başlıklı m. 72'ye göre:

Aşağıdaki hallerde avukatın adı levhadan silinir:

...

d) (DeğiĢik: 2/5/2001 - 4667/43 md.) Baro ve Türkiye Barolar Birliği yıllık keseneklerinin veya staj kredilerinin
tebligata rağmen geri ödenmemesi,

...

Yani anlayacağınız iş sağlama alınmış.
Old 06-12-2013, 11:41   #3
Av.Selim Balku

Bu konuyu erken kapatmayın. Size birkaç sorum olacak, araştırma yaptığınızı varsayarak, cevaplarsanız sevinirim...

Staj kredilerinin kaynağı nedir?

Bu krediyi almasaydınız, stajınızı tamamlayabilir miydiniz?

Staj yaparken baskaca gelir sağlayabilecek baska bir işte calışmaya müsade var mıdır?

Krediyi veren makamın, istediği faiz miktarı ile bankadan alınan kredi faiz oranı arasında fark var mıdır?

Kolay gelsin...
Old 06-12-2013, 19:01   #4
Giyom Tell

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Bu konuyu erken kapatmayın. Size birkaç sorum olacak, araştırma yaptığınızı varsayarak, cevaplarsanız sevinirim...

Staj kredilerinin kaynağı nedir?

Bu krediyi almasaydınız, stajınızı tamamlayabilir miydiniz?

Staj yaparken baskaca gelir sağlayabilecek baska bir işte calışmaya müsade var mıdır?

Krediyi veren makamın, istediği faiz miktarı ile bankadan alınan kredi faiz oranı arasında fark var mıdır?

Kolay gelsin...

Çok derinlemesine araştırdım diyemem. Ancak soruların cevaplarını bulmak zor değil.

Kredilerin kaynağı muhtemelen avukatlardan çeşitli adlar altında alına ücretler ve baro pulu ücretleri.

Krediyi almasaydım stajım esnasında zorluk yaşardım. Zira stajyerken alınınan ücretlerin ne kadar komik olduğundan bahsetmeye gerek yok. İstanbul'un şartları da belli. Ama ihtiyacım olmasaydı eğer kesinlikle almazdım.

Faiz oranları galiba yasal faiz oranına eşit. Esasında birçok banka da o miktardaki ihiyaç kredilerini aynı orandaki faizle veriyor. TBB'nin verdiği "kredi"nin tek avantajı hemen ödenmesinin istenmemesi. Ancak ödenmeyince TBB de faiziyle birlikte icra işlemlerine girişeceğini, vekalet ücretlerinide ekleyerek tahsilatta bulunacağını ihtar ediyor. Ha bir de levhadan siliyor ek olarak
Old 06-12-2013, 23:25   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Giyom Tell
Çok derinlemesine araştırdım diyemem. Ancak soruların cevaplarını bulmak zor değil.

Kredilerin kaynağı muhtemelen avukatlardan çeşitli adlar altında alına ücretler ve baro pulu ücretleri.

Krediyi almasaydım stajım esnasında zorluk yaşardım. Zira stajyerken alınınan ücretlerin ne kadar komik olduğundan bahsetmeye gerek yok. İstanbul'un şartları da belli. Ama ihtiyacım olmasaydı eğer kesinlikle almazdım.

Faiz oranları galiba yasal faiz oranına eşit. Esasında birçok banka da o miktardaki ihiyaç kredilerini aynı orandaki faizle veriyor. TBB'nin verdiği "kredi"nin tek avantajı hemen ödenmesinin istenmemesi. Ancak ödenmeyince TBB de faiziyle birlikte icra işlemlerine girişeceğini, vekalet ücretlerinide ekleyerek tahsilatta bulunacağını ihtar ediyor. Ha bir de levhadan siliyor ek olarak

Staj kredisi ile ilgili yönetmeliği okudunuz mu?
Old 06-12-2013, 23:58   #6
Giyom Tell

Aslında şu an asıl sorunum süreçle ilgili tecrübesi olan biri varsa ondan bilgi almak. Staj kredisi mevzuatına ilişkin değil merak ettiklerim.
Old 08-12-2013, 18:22   #7
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Giyom Tell
Aslında şu an asıl sorunum süreçle ilgili tecrübesi olan biri varsa ondan bilgi almak. Staj kredisi mevzuatına ilişkin değil merak ettiklerim.

Sayın Aladağ'ın işaret ettiği yönetmeliğin 21. maddesinde, kredinin vefat ve ağır derecede sakat kalma durumlarında silinmesinden bahsedilmiştir.

http://www.higm.adalet.gov.tr/av_krdi_yonetmeligi.htm

Belirtmek gerekir ki, sizin yaşadığınız süreci ben de yaşadım ve birçok meslektaşımızın da yaşadığını sanıyorum.

Staj yaptığım dönemde, avukat bana para vermiyordu, para beklentim olmadı ancak en azından yol parası verebilirdi.

Stajyerlik öyle bir pozisyon ki, gelir sağlayacak bir işte çalışamıyoruz, müvekkil edinemiyoruz, stajyerlere haçlık, maaş, ücret verilmesi doğrultusunda bir zorunluluk yok...

Ben kendi adıma şöyle bir çözüm bulmuştum; staj yaptığım büroda ki katip ile binanın aşağısında bulunan kırtasiyeciyle ortak olarak arzuhalcilik yapıyordum. Onlar bana iş getiriyordu, ben de dilekçeyi yazıyordum. Tabi avukatın bundan haberi yoktu...

Staj kredisini bu şartlar altında kabul etmek zorundaydım. Tüm bunları anlatmamın sebebi aslında gabin altında bu sözleşmeyi imzalıyoruz. Faiz oranı ne olursa olsun kabul etmek zorundaydım.

Bu anlamda barolar birliğine bir dilekçe yazmıştım; ödeme imkanım olsa dahi ben bunu zaten meslek hayatımda alacağım baro pullarıyla karşılayacağımı, bir yandan hem baro pulları ile krediye katkı sağlıyor bir yandan da faiz ödeyerek birliğin zenginleşmesine olanak tanıdığımı, oysa üye olarak benim değil, birlik olarak onların bana olanak sağlaması gerektiğine dair görüşlerimle ve yukarıda anlattığım tecrübelerimi dilekçemde belirttim. Talebim yönetmeliğin değişmesiydi. Olmadı...

Kolay gelsin...
Old 22-12-2013, 18:19   #8
Semender33

Alıntı:
Yazan Giyom Tell
Sizce TBB gerçekten icra ve kayıt silme işlemlerine girişir mi?

İstanbul Barosu SEM'de ders anlatan baro yönetimindeki bir Avukat staj kredisi almamız konusunda tavsiyelerde bulunmuştu. Geri ödeme konusunda TBB nin barolara yazılar gönderdiğini ancak baro olarak kendilerinin şuana kadar hiçbir işlem yapmadıklarını söyleyip göz kırpmıştı. Turgut Özal'ın "benim memurum işini bilir" mantığı sayın hocamızda bize yol göstermişti.

Ancak baro yönetiminde olan meslektaşın söyledikleri kesin olmayıp o güne kadarki TBB yönetimlerinin ve baroların konu üzerinde durmaması sonucu oluşan bir teamülde de olabilir. Heran herşey olabilir yeni yönetim işin ucunu bırakmayabilir.
Old 01-01-2014, 22:37   #9
Giyom Tell

Alıntı:
Yazan Semender33
İstanbul Barosu SEM'de ders anlatan baro yönetimindeki bir Avukat staj kredisi almamız konusunda tavsiyelerde bulunmuştu. Geri ödeme konusunda TBB nin barolara yazılar gönderdiğini ancak baro olarak kendilerinin şuana kadar hiçbir işlem yapmadıklarını söyleyip göz kırpmıştı. Turgut Özal'ın "benim memurum işini bilir" mantığı sayın hocamızda bize yol göstermişti.

Ancak baro yönetiminde olan meslektaşın söyledikleri kesin olmayıp o güne kadarki TBB yönetimlerinin ve baroların konu üzerinde durmaması sonucu oluşan bir teamülde de olabilir. Heran herşey olabilir yeni yönetim işin ucunu bırakmayabilir.

Evet genelde söylenen bu. Ancak şimdiki yönetim tüm alacakları tahsil etmek niyetinde anlaşılan. Bence TBB staj kredisi sistemini tamamen kaldırmalı. İnsan çaresiz alıyor stajyerken, sonrada ciddi faiz eklenmiş bir borçla yüz yüze kalıyor. Onca giderin üstüne bir bu eksikmiş gibi.
Old 24-02-2014, 09:44   #10
karle

kesinlikle bir şekilde o parayı ödeyin, levhadan silinme riski her zaman vardır
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi